Skocz do zawartości

Rozliczenie podatkowe


Gary

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Dread napisał:

mam pytanie odnosnie Form-8965, o ile dobrze wyczytalem to nie trzeba tego wypelniac, jezeli zaznaczylo sie "Full-year health care coverage or exempt" na form 1040? W 2018 w USA przebywalem tylko 11dni, dochodow zadnych z USA nie posiadam, a kwota zarobiona w polsce jest ponizej limitu Foreign Income Exclusion. Wg instrukcji 8965 "You can check the “Full-year health care coverage or exempt” box on Form 1040 if your household income or gross income is less than your filing threshold". wynika ze nie trzeba wysylac tego formularza. dobrze to zrozumialem?

Ja mowiac szczerze nia pamietam wszystkich szczegolow, ale to nie jest tak ze na foreign income ponizej limitu exclusion nie placisz podatkow ale dochod caly czas sie wlicza do Twojego calkowite dochodu i jezeli ten jest powyzej filing threshold, to musisz wyslac tax return ? (i w zwiazku z tym posiadac healthcare coverage albo zaplacic kare za jego brak ?) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
Godzinę temu, kzielu napisał:

Ja mowiac szczerze nia pamietam wszystkich szczegolow, ale to nie jest tak ze na foreign income ponizej limitu exclusion nie placisz podatkow ale dochod caly czas sie wlicza do Twojego calkowite dochodu i jezeli ten jest powyzej filing threshold, to musisz wyslac tax return ? (i w zwiazku z tym posiadac healthcare coverage albo zaplacic kare za jego brak ?) 

alternatywa to wypelnic 8965 i wpisac exempt C - A U.S. citizen or a resident alien who was physically present in a foreign country or countries for at least 330 full days during any period of 12 consecutive months

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dread W moim tegorocznym return mam tak: odsetki w 1040 Schedule B Part I (Interest) wpisane jako "foreing interest from Poland", podatek Belki odpisany w 1040 Schedule 3 (48. Foreign Tax Credit).

Nota bene, 1040 Schedule B Part III  tez musisz wypelnic, bo mimo ze dochod jest mniejszy od $1500 to masz "foreign account"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Xarthisius napisał:

@Dread W moim tegorocznym return mam tak: odsetki w 1040 Schedule B Part I (Interest) wpisane jako "foreing interest from Poland", podatek Belki odpisany w 1040 Schedule 3 (48. Foreign Tax Credit).

Nota bene, 1040 Schedule B Part III  tez musisz wypelnic, bo mimo ze dochod jest mniejszy od $1500 to masz "foreign account"

Dzieki @Xarthisius a potem ta wartość z sched B part 1 pomniejszona o Foreign tax credit jakoś wraca na form 1040? I jak wyliczyć należy od niej podatek? Kwota wolna od podatku 12k USD pokrywa te odsetki od konta oszczędnościowego czy nie pokrywa z uwagi na stacking rule z foreign tax exlusion?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Xarthisius napisał:

Tam na dodatkowych formach jest napisane w ktora rubryczke w orginalnym 1040 to wraca. Odsetki leca do 2b, a tax credit do 12. Na to drugie pytanie Ci nie odpowiem, above my pay-grade...

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pozwolę sobie się podczepić bo wątek wydaje się być właściwy... w tym roku pierwszy raz musimy się rozliczyć z podatku w usa i uznaliśmy ze będzie to skomplikowane (mamy dochód z PL i z usa, jakieś małe dywidendy, odsetki, sprzedaż akcji) i powierzyliśmy sprawę doradcy podatkowemu który miał temat ogarnąć. No ale został tydzień a on nadal nie ogarnął i wydaje się być kompletnie niekompetentny w temacie wiec się wkurzyłam, kupiłam TurboTax (wersje Premier która pokrywa stock bonds royalties itp...) i zamierzam sama podejść do tematu.

tak wiec pytanie do doświadczonych - ogarne to sama turbotaxem nie mając o niczym pojęcia??? Wiem ze muszę rozliczyć się z podatku usa i wykazać ten zapłacony w PL od moich dochodów w PL które w tamtym roku jeszcze miałam... czy ten program to skuma i dam radę przez niego wszystko wysłać?? Help. Właśnie się instaluje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MeganMarkle napisał:

Pozwolę sobie się podczepić bo wątek wydaje się być właściwy... w tym roku pierwszy raz musimy się rozliczyć z podatku w usa i uznaliśmy ze będzie to skomplikowane (mamy dochód z PL i z usa, jakieś małe dywidendy, odsetki, sprzedaż akcji) i powierzyliśmy sprawę doradcy podatkowemu który miał temat ogarnąć. No ale został tydzień a on nadal nie ogarnął i wydaje się być kompletnie niekompetentny w temacie wiec się wkurzyłam, kupiłam TurboTax (wersje Premier która pokrywa stock bonds royalties itp...) i zamierzam sama podejść do tematu.

tak wiec pytanie do doświadczonych - ogarne to sama turbotaxem nie mając o niczym pojęcia??? Wiem ze muszę rozliczyć się z podatku usa i wykazać ten zapłacony w PL od moich dochodów w PL które w tamtym roku jeszcze miałam... czy ten program to skuma i dam radę przez niego wszystko wysłać?? Help. Właśnie się instaluje :)

Spokojnie. Ja tak sie rozliczalem w pierwszym roku po przyjezdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...