Skocz do zawartości

Przedłużony pobyt na wizie au pair, a podróżowanie za granicę.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam w stanach koleżankę z ameryki południowej, która jest w USA na wizie j1 jako au pair. Jej wiza właśnie wygasa, ale wspólnie ze sponsorem legalnie przedłużyła ją o kolejny rok (nie wiem dokładnie jak to wygląda, natomiast nie ma nowej wizy w paszporcie). W związku z tym, gdyby opuściła USA np. na tydzień, prawdopodobnie nie zostanie wpuszczona z powrotem, gdyż jej wiza jest przeterminowana. Do jakiej instytucji musi się udać, aby jej wklejono nową wizę w paszporcie, jak to działa?

Ja miałem podobnie w moim programie j1, gdzie legalnie mogłem zostać 1 miesiąc po zakończeniu wizy, natomiast po przekroczeniu granicy z Kanadą, prawdopodobnie bym nie został wpuszczony do USA na tej wizie, bo byłaby przeterminowana, jednak chodziło o tylko miesiąc, a w tym przypadku jest to aż rok czasu. Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie mogłaby chyba koleżanka wyjechać przejściem drogowym z Meksykiem lub Kanadą na okres krótszy niż 30 dni i wrócić tym samym przejściem na tym samym I-94 - rozumiem, że otrzymała nowe i-94 z nową datą bo to świadczy o legalności pobytu. W przypadku wylotu z USA bieżąca wiza (przedłużona) traci ważność. Pojawiając się ponownie na granicy będzie musiała przejść ponownie procedurę "wpuszczenia" do USA. Czyli musi na nowo mieć ważną promesę w paszporcie, którą musi wyrobić w dowolnej ambasadzie. Nie ma możliwości uzyskać "gwarancji wpuszczenia" na starej wizie. Takowa jest możliwa tylko w przypadku, gdy wystąpiła o zieloną kartę i złożyła wniosek o "Adjustment of Status", wówczas oczekując na rozpatrzenie można wystąpić o dokument o nazwie "Advanced parole" (oczekuje się na niego tak czy tak około 6 miesięcy dzisiaj). Wówczas z takim dokumentem w ręku można opuścić USA i mieć gwarancję wpuszczenia aż do momentu rozpatrzenia wniosku o Zieloną Kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, georg700 napisał:

No tak, ale czy nie może tego zrobić w Stanach?

z tego co ja wiem - WIZA jest do dokument przyznawany na granicy danego panstwa...w ambasach dostajemy tylko promose / pozwolenie wizowe...

ludzie potocznie to nazywaja - ide po wize do ambasady...a chodzi sie po promese wizowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co dostajesz na granicy to pobyt/pozwolenie pobytu. Żeby uzyskać wizę (nawet jeśli nazywamy ją promesą, choć na naklejce jest wyraźnie napisane VISA), należy się udać do konsulatu/ambasady.

W Stanach można sobie tylko przedłużyć pobyt. A na nieważnej wizie już się nie wjedzie. Także znajoma georg700 przez rok nie może opuścić Stanów.

Znaczy - może, ale już nie wjedzie i będzie musiała się starać o nową wizę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...