Skocz do zawartości

Prawo jazdy a brak EAD


marc08

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam takie szybkie pytanie odnośnie prowadzenia pojazdów. Jestem tu w USA (stan NY) od czerwca, w sierpniu wziąłem ślub (wiza k1). Obecnie czekam na EAD/AP i green card. Do tej pory jeżdziłem po prostu na prawku polskim. Czytałem jednak, że swojego "zagranicznego" prawka mogę używać tylko przez 90dni. Sęk jednak w tym, że żeby wyrobić lokalne prawko muszę czekać na EAD a to jeszcze potrwa 2-3miesiące. Pytanie zatem czy mogę w takiej sytuacji dalej jeździć na polskim prawku, czy po prostu teraz nagle przez te pare tyg. nie mam prawa prowadzić tu pojazdów..? 

Z góry dzięki za odpowiedź ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, MeganMarkle said:

Nie wiem co to jest EAD/AP ale nie rozumiem czemu nie możesz sobie wyrobić prawka bez tego? Do prawa jazdy. Z tego co pamietam potrzebna tylko stanowa rezydencja a nie GC czy coś imigracyjnego... 

Bo takie jest prawo w wiekszosci stanow. W wiekszosci jest potrzebne "cos imigracyjnego" albo SSN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Xarthisius said:

Bo takie jest prawo w wiekszosci stanow. W wiekszosci jest potrzebne "cos imigracyjnego" albo SSN.

Nie wiem co to ten EAD/AP, może stad nie rozumiem w czym problem..

w CA żeby aplikować na prawko potrzeba tylko ID (może być paszport), SSN, proof of residency in the state. Dla nas największym problemem było to ostatnie bo minęły 3tyg zanim nam się udało wynająć mieszkanie.. ale rozumiem że kolegę raczej SSN blokuje :( nie wiem tez jakie są wymagania w NY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MeganMarkle napisał:

Nie wiem co to ten EAD/AP, może stad nie rozumiem w czym problem..

w CA żeby aplikować na prawko potrzeba tylko ID (może być paszport), SSN, proof of residency in the state. Dla nas największym problemem było to ostatnie bo minęły 3tyg zanim nam się udało wynająć mieszkanie.. ale rozumiem że kolegę raczej SSN blokuje :( nie wiem tez jakie są wymagania w NY

CA (i zdaje sie NY) generalnie roznia sie od wiekszosci stanow - prawie cala reszta wymaga legalnego statusu imigracyjnego. EAD - Employment Authorization Document, AP - Advanced Parole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/11/2019 at 12:29 AM, marc08 said:

Hej,

Mam takie szybkie pytanie odnośnie prowadzenia pojazdów. Jestem tu w USA (stan NY) od czerwca, w sierpniu wziąłem ślub (wiza k1). Obecnie czekam na EAD/AP i green card. Do tej pory jeżdziłem po prostu na prawku polskim. Czytałem jednak, że swojego "zagranicznego" prawka mogę używać tylko przez 90dni. Sęk jednak w tym, że żeby wyrobić lokalne prawko muszę czekać na EAD a to jeszcze potrwa 2-3miesiące. Pytanie zatem czy mogę w takiej sytuacji dalej jeździć na polskim prawku, czy po prostu teraz nagle przez te pare tyg. nie mam prawa prowadzić tu pojazdów..? 

Z góry dzięki za odpowiedź ;) 

Mieszkam w Texasie od roku i do dzisiaj nie mam prawa jazdy, bo nawet nie udalo mi się uzyskać SSN (długa historia, gdzieś już ją opisywałam). Również nie mam EAD/AP (ostatnio uaktualniony status 283 dni temu, próbowałam walczyć kilka razy, ale bez skutku). Na szczęście ustalili mi termin rozmowy o GC, więc w końcu będę funkcjonować normalnie.

Co stan to inaczej, u mnie wystarczyły proof od residency, SSN i NoA1. Musisz sprawdzić, jak to jest u Ciebie. Jak masz wyraźnie powiedziane, że bez EAD nie da rady, to będziesz musiał czekać. Może warto udać się i zapytać osobiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...