Jump to content

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na stałe do USA?


Florka
 Share

Recommended Posts

2 godziny temu, Florka napisał:

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na stałe do USA? Może jest tu ktoś kto tam mieszka i podzieli się swoją opinią :D

Temat rzeka... :) My w ramach przygotowań, przeczytaliśmy m.in. książkę "Wałkowanie Ameryki", którą szczerze polecam. https://kierunekfloryda.com/walkowanie-ameryki-marek-walkuski/ 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Przed wyjazdem do USA należy wiedzieć, że:

1) jest to ogromny kraj podzielony na 50 stanów, które różnią klimatem, gęstością zaludnienia, zwyczajami, mają różne regulacje w różnych kwestiach  (np. podatki, kodeks drogowy), możliwościami znalezienia pracy w danej dziedzinie i wieloma innymi rzeczami.

2) życie na nielegalu jest mniej fajne niż bycie legalnie, dlatego warto wiedzieć jakie możliwości daje wiza, na której się wyjeżdża

3) jest inaczej niż w PL - czasem jest to duży plus, czasem jest to ogromny minus.

To co trzeba wiedzieć przed wyjazdem zależy jak wyjeżasz i z kim wyjeżdzasz. Ja wyjechałam jako postdoc, co oznaczało duże możliwości pomocy ze strony uniwersytetu oraz płacę raczej w dolnych stawkach. Inny wyjeżdzali na kontrakty z  firmami na stanowiska wyższego szczebla, co oznaczało pomoc ze strony firmy i na dzień dobry zarobki powyżej średniej. Jeszcze inni wygrywali zielone karty i często jechali w nieznane.  Rzeczy, które trzeba wiedzieć przed wyjazdem się różnią.

Zamiast marnować czas na zadawanie ogólnikowych pytań, na które nie ma prostej odpowiedzi, znajdź jednak czas na przeczytanie wyżej wspomnianego Wałkuskiego, albo dziesiątków historii emigracyjnych, które ludzie zamieścili tu na forum, często z linkami do ich blogów. Podejmij jakiś wysiłek w zagłębienie się w temat, a potem zapytaj o detale. Najlepiej w momencie, kiedy masz już wizę w paszporcie, wiesz gdzie wyjeżdżasz i po co.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Jackie locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...