Skocz do zawartości

SSN na wizie J1 a emerytura


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

pytanie moje dotyczy tematu związanego z emeryturą a konkretnie czy jeśli posiadam nieuregulowany status emigrancki i posiadam SSN uzyskany dzięki wizie J1 to mimo iz rozliczam się od kilku lat z podatków na ten numer SSN  oznacza, że dopóki nie zalegalizuję mojego pobytu w US to nie przysługuje mi prawo do emerytury w przyszłości i wszystkie obecne rozliczenia idą w niepamięć czyli tak jakby ich nigdy nie było tzn, nie wypracowuję emerytury?

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jackie napisał:

Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam ale z tego dokumentu wynika że nie mogę sie ubiegać o emeryturę w US jesli nie przedstawie swojęgo statusu imigracyjnego ? ;-(  Teraz nasuwa mi się dodatkowe pytanie: jeśli w przyszłości uzyskam np stały pobyt  to proces składek mojego funduszu emerytalnego będzie liczył się od momentu uzyskania tego statusu (legalnego) czy też zostaną zaliczone składki z lat poprzedzających ten status czyli tych  poprzednich czy tez pójdą one w zapomnienie  i muszę budować emeryturę od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, paula85 napisał:

Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam ale z tego dokumentu wynika że nie mogę sie ubiegać o emeryturę w US jesli nie przedstawie swojęgo statusu imigracyjnego ? ;-(  Teraz nasuwa mi się dodatkowe pytanie: jeśli w przyszłości uzyskam np stały pobyt  to proces składek mojego funduszu emerytalnego będzie liczył się od momentu uzyskania tego statusu (legalnego) czy też zostaną zaliczone składki z lat poprzedzających ten status czyli tych  poprzednich czy tez pójdą one w zapomnienie  i muszę budować emeryturę od nowa?

Bedzie sie liczyl od poczatku. Natomiast social security to nie jest emerytura pozwalajaca na przezycie i jezeli to Twoj jedyny plan na emeryture to moze sie okazac dosc kiepskim planem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kzielu napisał:

Bedzie sie liczyl od poczatku. Natomiast social security to nie jest emerytura pozwalajaca na przezycie i jezeli to Twoj jedyny plan na emeryture to moze sie okazac dosc kiepskim planem...

Dziękuje Wam za wskazówki.  Zapytam jeszcze tylko w imieniu męża , ponieważ nie posiada SSN tylko IRS i na ten numer się rozlicza. Oznacza to ze jeśli on kiedykolwiek uzyskałby legalny status i otrzymałby numer SSN to startuje od zera , ponieważ zapewne nic IRS-u nie wlicza się do składek emerytalnych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kzielu napisał:

Bedzie sie liczyl od poczatku. Natomiast social security to nie jest emerytura pozwalajaca na przezycie i jezeli to Twoj jedyny plan na emeryture to moze sie okazac dosc kiepskim planem...

The maximum monthly Social Security benefit that an individual can receive per month in 2020 is $3,790 for someone who files at age 70. For someone at full retirement age, the maximum amount is $3,011, and for someone aged 62, the maximum amount is $2,265.

Ludzie zyja za mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrysiaK napisał:

The maximum monthly Social Security benefit that an individual can receive per month in 2020 is $3,790 for someone who files at age 70. For someone at full retirement age, the maximum amount is $3,011, and for someone aged 62, the maximum amount is $2,265.

Ludzie zyja za mniej.

A zalozenie ze Paula85 dostanie maximum benefit (ewidentnie pracujac nielegalnie) to tak konkretnie skad ? Moze w tych samym zrodlach poczytaj (i zacytuj) jak benefity sa wyliczane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, kzielu said:

A zalozenie ze Paula85 dostanie maximum benefit (ewidentnie pracujac nielegalnie) to tak konkretnie skad ? Moze w tych samym zrodlach poczytaj (i zacytuj) jak benefity sa wyliczane...

Tez mnie to zainteresowalo, a jeszcze nie mialem czasu googlac. Ile musze zarabiac przez te najblizsze 30 lat zeby dostac te $3,790?

Update (znalazlem):

Year

Maximum Taxable Earnings

Year

Maximum Taxable Earnings

2005

$90,000

2012

$110,100

2006

$94,200

2013

$113,700

2007

$97,500

2014

$117,000

2008

$102,000

2015

$118,500

2009

$106,800

2016

$118,500

2010

$106,800

2017

$127,200

2011

$106,800

2018

$128,400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Xarthisius napisał:

Tez mnie to zainteresowalo, a jeszcze nie mialem czasu googlac. Ile musze zarabiac przez te najblizsze 30 lat zeby dostac te $3,790?

Z szybkiej zabawy kalkulatorem na strone SSA, przy $130k rocznie dostalbym maksymalny benefit przy uzyciu ich w wieku 70 lat, dla 90k jutro troche mniej (aczkolwiek niewiele). 

Dluzej mi sie nie chcialo bawic a jakiejs prostej formuly nie ma bo oni zdaje sie indeksuja "35 highest earning years" przez inflacje i dalej zalezy to od wieku od ktorego zaczniesz korzystac z benefitow. To wszystko przy zalozeniu ze za te kilkadziesiat lat Social Security bedzie istnialo i te formuly sie nie zmienia  bo chyba kazdy republikanski rzad (wlacznie z aktualnym) podejmuje proby przyciecia benefitow. 

W moim przypadku jeszcze zaczalem pracowac w US w wieku 35 lat natomiast zalozenie mam takie ze nie licze na SS benefits wcale bo sie latwo przelicze - jak beda to dobrze, jak nie beda to trudno.

Podstawowa kwestia to jak pisze SSA "Social security benefits were never meant to the only source of retirement income...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrysiaK napisał:

The maximum monthly Social Security benefit that an individual can receive per month in 2020 is $3,790 for someone who files at age 70. For someone at full retirement age, the maximum amount is $3,011, and for someone aged 62, the maximum amount is $2,265.

Ludzie zyja za mniej.

USA to doby kraj dla bogatych ludzi. Wiec ci ktorzy zarabiaja duzo, i wplacaja duzo na SS, dostaja wiecej niz ci ktorzy zarabiaja malo. Nie wiem ile OP ma lat i jaki zawod. Ale jezeli nie bedzie zarabiac bardzo dobrze od razu po przyjezdzie do USA, to szanse sa nikle ze dorobi sie tych $3,000+ miesiecznie SS. Tak jak kzielu pokazal. 

Dodam PRZECIETNA suma SS to okolo $1,500/m po 30 latach pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...