Skocz do zawartości

Samozatrudniony w Polsce - podatki USA


omikron

Rekomendowane odpowiedzi

Podatkowy status "non resident alien" przysługuje tylko tym co przyjeżdżają na wizę pracowniczą np w drugiej połowie roku, albo na W&T i NIE CHCĄ rozliczyć w amerykańskim IRS dochodów z Polski. Jak masz zieloną kartę ten wyjątek Ciebie nie dotyczy. W dniu w którym uzyskałeś zieloną kartę stałeś się Resident Alien (green card test ze strony, którą sam zacytowałeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
34 minutes ago, omikron said:

Żeby nie było, zdaję sobie sprawę że muszę złożyć amerykańskie zeznanie podatkowe. Chciałbym jedynie uniknąć płacenia dodatkowego 15%-ego podatku od moich dochodów, które i tak są już opodatkowane w Polsce.

To jest chyba nadal realny scenariusz - masz szansę nie zapłacić w USA podatku, albo zapłacić szczątkowy. Aczkolwiek co do social Insurance nie jestem tego aż taki pewien. Wg tego jak czytam przepisy to samozatrudnieni nawet jak pracują za granicą USA (czyli w twoim przypadku w Polsce) są zobowiązani do płacenia Social Insurance w USA skoro rezydują / mieszkają w USA. A jak kzielu Tobie napisał wg prawa Amerykańskiego mieszkasz obecnie w USA a do Polski wyjechałeś dorobić / na wakacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ileś tam procent czasu przebywasz poza USA (nie pamiętam ile, ale nie jest to 51%) jak normalnie przy rezydencji podatkowej to nie płacisz podatku w USA chyba poniżej kwoty 100k USD (nie PLN). To zaznacza się na druku do rozliczeń, zaś rozliczysz się musisz.  

Dodatkowo pamiętaj, że w każdym banku musisz zrobić update, że jesteś rezydentem USA. 

Ogólnie poczytaj https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-earned-income-exclusion . Wszystkie pieniądze zarobione w USA są zawsze opodatkowane w USA.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.04.2020 o 17:21, Dread napisał:

A mieszkasz aż nie zrezygnujesz z gc albo nie odbierze ci rezydentury sędzie imigracyjny. Wystarczy 1 dzien w roku posiadania gc aby musieć rozliczyć sie z IRS.

jeśli gc dostanie sie w listopadzie 2020 i PRZED listopadem w tym samym roku otrzymywalo się dochody w polsce to tez się trzeba się z nich rozliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mvgda napisał:

jeśli gc dostanie sie w listopadzie 2020 i PRZED listopadem w tym samym roku otrzymywalo się dochody w polsce to tez się trzeba się z nich rozliczyć?

przekroczenie granicy usa 31.12.2020 z wiza imigracyjna, powoduje ze 2020 masz rozliczyc tez z USA. Pamietaj ze rozliczyć nie oznacza placic podatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dread napisał:

przekroczenie granicy usa 31.12.2020 z wiza imigracyjna, powoduje ze 2020 masz rozliczyc tez z USA. Pamietaj ze rozliczyć nie oznacza placic podatki.

no rozumiem różnice ale niby prawo nie działa wstecz wiec w sumie nie rozumiem tej reguły ze mam się rozliczać z czegoś zanim zostałam jeszcze tym rezydentem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mvgda napisał:

no rozumiem różnice ale niby prawo nie działa wstecz wiec w sumie nie rozumiem tej reguły ze mam się rozliczać z czegoś zanim zostałam jeszcze tym rezydentem

https://www.irs.gov/forms-pubs/about-publication-519

Tu masz wszystko co potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 27.04.2020 o 14:55, Xarthisius napisał:

Za okres kiedy nie bylas lpr, placisz tylko podatek za dochod ze zrodel w USA, ktorych najpewniej nie masz.

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/taxation-of-dual-status-aliens

Czytałem tą stronę po kilka razy i doszedłem do wniosku, że dual status alien (jednocześnie resident i non-resident w tym samym roku) ostatecznie nie dotyczy posiadaczy zielonej karty. A to dlatego, że:

A nonresident alien is an alien who has not passed the green card test or the substantial presence test.

Test zielonej karty zakłada, że miało się ją w dowolnym momencie danego roku, więc stąd by wynikało, że posiadając ją w danym roku trzeba zgłosić dochody z całego tego roku. Wydaje się to mega głupie, ale nie znalazłem (na razie) na stronach IRS nic co by temu zaprzeczało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...