Skocz do zawartości

Emerytura - wniosek z Polski


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie użytkowników tego forum.

Opiszę przypadek dotyczący mojego ojca - może ktoś coś podpowie jak to wygląda z Waszej praktyki. Mianowicie, jako że ojciec posiada już pełny wiek emerytalny, wystąpił do Biura Świadczeń Federalnych w Konsulacie w Krakowie (za pomocą formularza internetowego) o wszczęcie procedury przyznania emerytury amerykańskiej. Podał wymagane dane na tym formularzu w tym niepełny SSN (tak sobie w formularzu życzyli) - no i czekamy na odpowiedź z nadzieją że skoro wiek emerytalny posiada, przepracował w USA wymagany czas (fakt że chyba bez zezwolenia na pracę, wiadomo jakie czasy w latach 80) to raczej czysta formalność i takową emeryturę (nawet i niedużą) przyznają. Ale nie dawno przyszła odpowiedź z konsulatu (na e-mail nie jakieś formalne pismo) z którego wynika że nie mogą  ustalić prawidłowego SSN, a mianowicie napisali:

Biuro Świadczeń Federalnych uprzejmie informuje, że nie jesteśmy w stanie ustalić Pana prawidłowego numeru amerykańskiego ubezpieczenia społecznego (ang. Social Security Number). Prawdopodobnie pracując w USA posługiwał się Pan numerem fikcyjnym albo należącym do innej osoby albo numerem identyfikacji podatkowej (ang. ITIN, zaczynającym się od cyfry „9”).

Pracując na bank składki były odprowadzane na posiadany SSN (ojciec posiada kartę ubezpieczenia). Ktoś miał takowy przypadek? Możliwe jakieś oszukanie i że składki przez te wszystkie lata szły na konto innej osoby? Bo raczej że to nieprawidłowy numer bym wykluczał skoro składki były odprowadzane. Ktoś ma jakąś wiedzę lub doświadczenie w tym temacie?

Na marginesie, zgodnie z sugestią biura przesłałem listownie do Konsulatu cały numer SSN (jakby droga odwoławcza) i jeszcze po cichu liczę że sprawa znajdzie jednak pozytywne zakończenie. W każdym razie będę wdzięczny za ewentualne wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mozna prawie wszystko z social security zalatwic online, wiec pierwszy krok to wpisac dane na oficjalnej stronie Social Security. 
https://www.ssa.gov/myaccount/?gclid=EAIaIQobChMIp_OrlZaW7AIVkMDACh3JzAmvEAAYASAAEgIJu_D_BwE. To potwierdzi przynajmniej czy numer jest prawdziwy i dolaczony do Twojego ojca. Zycze powodzenia, i mam nadzieje ze ojciec nie byl oszukany. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Odnosząc się do nich....

SSN

W dniu 2.10.2020 o 15:00, pelasia napisał:

A skad ojciec mial SSN ? Poszedl do biura czy mu jakis Jozek zalatwil? 

Na nielegalu nie było wizyty w biurze więc "Józek" załatwił (tu się obawiam o uczciwość, notabene jeśli ktoś takie przekręty robił z wieloma pracownikami to niezły sposób sobie znalazł na zwiększenie składek).

W dniu 2.10.2020 o 17:02, katlia napisał:

Teraz mozna prawie wszystko z social security zalatwic online, wiec pierwszy krok to wpisac dane na oficjalnej stronie Social Security. 
https://www.ssa.gov/myaccount/?gclid=EAIaIQobChMIp_OrlZaW7AIVkMDACh3JzAmvEAAYASAAEgIJu_D_BwE. To potwierdzi przynajmniej czy numer jest prawdziwy i dolaczony do Twojego ojca. Zycze powodzenia, i mam nadzieje ze ojciec nie byl oszukany. 

 

 

Nie wiem zbytnio jak to sprawdzić na tej stronie - rozumiem że muszę tam założyć konto? Proces rejestracji z Polski wykonam? Jakie dane do rejestracji - wydaje mi się że czytałem (nie pamiętam gdzie, ale wnikałem w temat) że do rejestracji potrzebny jest adres amerykański - ktoś wie?

W każdym razie dzięki wszystkim za zabranie głosu i porady. Odnośnie sprawy ..... poszło pismo (tradycyjna poczta) z pełnym numerem SSN do Biura Świadczeń Federalnych w ambasadzie i czekam co odpowiedzą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...