Skocz do zawartości

Wiza turystyczna B2 - przedłużenie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam do Was pytanie. Wraz z moją żoną mamy 10 letnie wizy turystyczne B2 które kończą się nam w czerwcu. Coś mi świta, że kiedyś na forum w jakimś temacie przeczytałem, że taką wizę można przedłużyć bez bez konieczności spotkania w konsulacie. Nie mogę znaleźć tej informacji na forum ponownie. Dzwoniłem do konsulatu w tym temacie ale odebrała jakaś Ukrainka i chyba wiedziała mniej niż ja w temacie jakichkolwiek wiz... Może ktoś coś mi podpowie jak to ugryźć i co muszę zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damianq napisał:

Cześć

Mam do Was pytanie. Wraz z moją żoną mamy 10 letnie wizy turystyczne B2 które kończą się nam w czerwcu. Coś mi świta, że kiedyś na forum w jakimś temacie przeczytałem, że taką wizę można przedłużyć bez bez konieczności spotkania w konsulacie. Nie mogę znaleźć tej informacji na forum ponownie. Dzwoniłem do konsulatu w tym temacie ale odebrała jakaś Ukrainka i chyba wiedziała mniej niż ja w temacie jakichkolwiek wiz... Może ktoś coś mi podpowie jak to ugryźć i co muszę zrobić :)

Formalnie nie ma takiej opcji, żeby przedłużać wizę turystyczną przez ambasadę w PL. Po prostu ubiegasz się o nową i przy spełnieniu odpowiednich warunków można było przeprowadzić ten proces bez wycieczki do ambasady. W tej jest zawsze opcja na ubieganie się o ESTA - nie dość, że bez wycieczek do konsulatów, to jeszcze za jedyne kilkanaście dolarów. Wątek o ubieganiu się o nową wizę bez konieczności wizyty w ambasadzie jest tutaj (mylnie nazwany odnowieniem):

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek OP ma rację. Na stronie https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visarenew.asp poprzednio wiza B1/B2 była wymieniona w kategorii 2 (obecnie jest tam tylko C1 i D), która można było wyrobić bodajże do 12 miesięcy po wygaśnieciu poprzedniej. Obecnie Polska ambasada nie wymienia tych kategorii na swojej stronie (znalazłem np, że ambasada w Argentynie nadal wymienia B1 i B2 jako kategorie do "odnowienia" https://ar.usembassy.gov/visas/renewal-of-b1b2-visa/)

Aczkolwiek po wprowadzeniu ruchu bezwizowego chyba jednak "odnawianie" wiz B1/B2 straciło ekonomiczny sens. ESTA jest tańsza

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, mcpear said:

Aczkolwiek OP ma rację. Na stronie https://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-visarenew.asp poprzednio wiza B1/B2 była wymieniona w kategorii 2 (obecnie jest tam tylko C1 i D), która można było wyrobić bodajże do 12 miesięcy po wygaśnieciu poprzedniej. Obecnie Polska ambasada nie wymienia tych kategorii na swojej stronie (znalazłem np, że ambasada w Argentynie nadal wymienia B1 i B2 jako kategorie do "odnowienia" https://ar.usembassy.gov/visas/renewal-of-b1b2-visa/)

 

To może mieć sens. Pamiętam jeszcze niedawno chyba z @Joanna30 był wątek o tym odnowieniu B2 bez wizyty.

Mi się kończy w maju, hah, za miesiąc już... jak ten czas leci, i pamietam, że wtedy doszliśmy, że w Warszawie i Krakowie odnowę bez wizyty oferowali, a w Londynie takiej opcji nie było.

Teraz w Polsce ta opcja także zniknęła... zatem wygląda na to, że może mieć to związek z VWP. Gdy Polska weszła do ruchu bezwizowego aplikacje o B2 stały się rzadsze, jeśli wręcz nie podejrzane... zatem osobnika trzeba zobaczyć tylko osobiście i sprawdzić o co mu chodzi, ze nie chce ESTY... Tak tylko to sobie tłumacze?...

To by też tłumaczyło, dlaczego aplikowanie bez wizyty jest nadal możliwe w krajach spoza VWP, jak właśnie Argentyna, gdzie aplikacji jest dużo i bardziej się opłaca odnowić tym „pewniejszym” bez tracenia czasu i zajmowania kolejki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Mam dziwne pytanie. Czy w przypadku złożenia wniosku o przedłużenie B2 o kolejne parę miesięcy, oraz negatywnej odpowiedzi, można się nabawić większych problemów zostając nielegalnie, niż jak po prostu nic się nie robi zostając nielegalnie?

Wiem, że dziwne pytanie, ale mam taka a nie inną sytuację życiową, a właśnie zacząłem wypełniać ten wniosek i zastanawiam się czy to ma sens gdy widzę te wszystkie pytania o numery wiz, paszportów, wejścia I-95 i wszelakie inne numery i daty oraz pytania. Po prostu cokolwiek się stanie, muszę zostać, dlatego zastanawiam się, czy to nie przysporzy mi większych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Problemy nie będą większe przez odmówioną petycję. Będziesz uboższy o kilkaset dolarów a czas nielegalnego pobytu będzie ci się liczył od dnia wskazanego na i94. Czyli prawdopodobnie w dniu negatywnej decyzji będziesz miał od razu na liczniku kilka tygodni (kilkanaście) nielegalnego pobytu. Bo to tak jak jest, że jesteś legalnie w USA jak oczekujesz decyzji, ale jak jest ona negatywna to wg systemu datą w której powinieneś opuścić USA była data wskazana na I94, czyli prawdopodobnie będzie to już data historyczna. Ale konsekwencje będą identyczne jakbyś nic nie robił i po prostu został.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy strażnicy/policja na lotniskach kontrolując mnie jest w stanie sprawdzić, że jestem w trakcie decyzji rozpatrzenia wniosku o przedłużenie wizy, w razie, gdybym miał jakąś kontrolę na lotnisku? Czeka mnie kilka lotów, także na lotniska międzynarodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Ale oczekując na decyzję jesteś "legalnie". Więc nie powinieneś się tym martwić.

Status pozytywny zostanie podtrzymany w wyniku pozytywnej decyzji. W przypadku decyzji negatywnej lub wyjazdu z USA w czasie oczekiwania zostaniesz uznany za nielegalnie przedłużającego pobyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...