Skocz do zawartości

Po 27 latach w USA wróciłam do Polski


Ivona2022

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, mcpear napisał:

Kwota 85k jest limitem wyższej stawki podatku w Polsce, którą płaci tylko 2-3% najbogatszych (aczkolwiek samozatrudnieni nie wpadaja do tej puli). Powyżej jej na 100% wpadasz do 32% progu podatkowego....

Małe sprostowanie - w tym roku próg został podniesiony z 85k do 120k.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/28/2022 at 3:08 AM, ilon said:

@MiL999 jesli sie nie myle to chyba czytalam w innym poscie twoje doswiadczenie z podatkami w obu krajach? Mozesz sie podzielic?  

Tak, rozliczałem się za rok 2020 z dochodów w obu krajach. W moim przypadku wyglądało to tak że pierwszą połowę roku pracowałem w USA a drugą w Polsce. Rozliczyłem osobno podatek w USA i w Polsce, a przy polskim rozliczeniu skorzystałem z ulgi abolicyjnej. Generalnie dochód z USA podaje się w polskim picie 36, ale od podatku odlicza podatek zapłacony w USA. Jest to mocno zagmatwane, policzyłem to programem do rozliczeń, potem księgowa sprawdziła i urząd skarbowy jeszcze zwrócił pieniądze wynikające z nadpłaty, czyli chyba jest to poprawne :)

Od 2021 coś się jednak zmieniło i ta ulga jest podobno mniej korzystna, ale tego już nie wiem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z ulgą abolicyjną. Do 2020 obowiązywała w wysokości takiej, że w praktyce w przypadku gdy umowa z krajem zakładała stosowanie metody proporcjonalnego odliczenia (jak jest w przypadku USA - a jest to metoda mniej korzystna) to obniżała podatek do wysokości jakby stosowano metodę wyłączenia z progresją (czyli metodą korzystniejszą dla podatnika, nie zakładającą praktycznie dopłaty podatku od części zarobionej za granicą a jedynie uwzględniającą przeniesienie potencjalne w górę w drabince podatkowej dochodów uzyskanych w Polsce) - obecnie ta ulga ma charakter iluzoryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MiL999 napisał:

Od 2021 coś się jednak zmieniło i ta ulga jest podobno mniej korzystna, ale tego już nie wiem.

 

44 minuty temu, mcpear napisał:

obecnie ta ulga ma charakter iluzoryczny

No coz, polski rzad inwestuje w znakomity rozwoj gospodarczy kraju. Nowe promy, 100 mostow, 100 obwodnic, milion elektrycznych samochodow, itp., itd. Ktos musi te inwestycje sfinansowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...