Skocz do zawartości

Możliwości finansowania zakupu auta w US bez credit score


raski

Rekomendowane odpowiedzi

@katlia w Kentucky

@mcpear Wniosek o secured credit card już złożyłem. Zdaję sobie sprawę z niekorzystnego oprocentowania, ale z drugiej strony pozostaje wynajem auta, który w totalu wyjdzie drożej, niż raty za auto.

@kzielu Dzięki za info na temat Carvany, będę szukał w CarMax. Znajomy polecił mi również Carfax, bo teoretycznie auta, które są tam wystawione, mają sprawdzoną historię.

 

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, raski said:

@katlia w Kentucky

@mcpear Wniosek o secured credit card już złożyłem. Zdaję sobie sprawę z niekorzystnego oprocentowania, ale z drugiej strony pozostaje wynajem auta, który w totalu wyjdzie drożej, niż raty za auto.

@kzielu Dzięki za info na temat Carvany, będę szukał w CarMax. Znajomy polecił mi również Carfax, bo teoretycznie auta, które są tam wystawione, mają sprawdzoną historię.

 

Carfax to taki system do ktorego trafia wszelkie info o historii - nie gwarantuje 100% pewnosci (bo zawsze wszyscy staraja sie kombinowac jak to zrobic zeby jakis drobny wypadek nie zostal zaraportowany) ale jakis tam poglad o historii daje - zawsze mozesz kupic sobie raport od nich dla dowolnego samochodu znajac VIN (albo kupujac uzywany od dealera - poprosic o Carfax report).

Nie wiem w ktorej czesci KY jestes ale jak w polnocnej to jak zawsze moge pomoc spojrzec na konkretny samochod (jestem troche na polnoc od Cinci) - mam w domu podnosnik hydrauliczny (do 5k lbs), kilka roznych OBD scannerow i troche tam doswiadczenia z grzebaniem w roznych samochodach - z tym ze w przyszlym tygodniu jestem na drugim koncu swiata (EST +13hrs).  NIedaleko ode mnie jest Carmax (ktoremu zreszta sprzedalem w zeszlym roku samochod) a sasiad z naprzeciwka jest tam managerem.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, andyopole said:

Mozna tez sobie wykupic samemu jednorazowy dostep do CARMAXA ale wszyscy handlarze zazwyczaj maja wykupiony staly dostep do tej bazy danych a ci porzadniejsi udostepniaja raporty potencjalnym klientom.

Carfaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na razie przedłużyłem wynajem auta na kolejny miesiąc. Gość pracujący u jednego z dealerów polecił, żebym zrobił sobie amerykańskie prawko, to moje szanse na finansowanie auta wzrosną i bardzo możliwe, że da się coś ogarnąć.

Napiszę update, jak będzie się czym pochwalić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisales cos, ze zlozyles juz o secured card wiec ona Ci zainicjowala rekordy w biurach i score masz juz pewnie na poziomie ~630+. 

a do secured CC prawka nie potrzebowales? tam chyba trzeba potwierdzic w ten sposob rezydencje w danym stanie. 

 

tak na marginesie, u siebie obserwuje ze mi credit score najlepiej boostuje - zwiekszanie limitu na karcie oraz splata self-creditu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, raski napisał:

@danielwro,

Mówisz, że już samo założenie secured credit card podbija credit score?

Myślałem, że dopiero jej używanie ma na to wpływ.

Obie rzeczy podbijają. Najważniejsze to ogólnie mieć CC wyrobioną, ciągle jej uzywać, regularnie co miesiąc spłacać (ja spłacam co tydzien, żeby miec to bardziej uregulowane) i nie mieć wydane w żadnym momencie (szczególnie w dniu rozliczenia konta za dany miesiąc) więcej niż 30% wartości kredytu przypisanego do karty. Jak się wydarzy, że musisz wydać więcej, np. 2-3k$ to spłacaj jak najszybciej, przekroczenie 30% w dniu rozliczenia miesięcznego powoduje, że CS leci w dół. Glupota, ale zdarzyła mi się na początku mojej przygody z bankami i credit score w USA.

 

Coś o budowaniu Credit score

Kiedy zakładałam w CHASE kartę kredytową w 2022 (ale fakt, że konto miałam u nich od 2016roku), to zaraz na poczatek miałam 2500$ kredyt i 620-630 credit score bodajże (wg Chase credit journey).

Ogolnie credit score rósł sobie powolutku 1-2 punkty na miesiąc, czasem coś więcej. Po pół roku automatycznie podniesli mi kredyt o 500$, wtedy też coś więcej mi skoczyło.

Jak tylko przekroczyłam teraz magiczna barierę 1 roku karty kredytowej (notabne nieprawda, bo wtedy miałam chyba 11miesięcy tylko, ale policzyli sobie w CHASE że ponad 11miesięcy to już rok) doszłam do 720-740 (?), teraz na rocznice dostałam 20 dodatkowych punktów tylko z powody faktu zmiany długości posiadanego konta z "miesięcy" na "lata".

 

Jeszcze z dodatkowych rad:

- nie zamykaj nigdy najstarszej karty kredytowej, którą posiadasz. To od niej liczy się twoja historia kredytowa. Tak min. Amerykanie buduja CS swoim dzieciom  (dopisuja ich do swoich kont jak sa jeszcze dziećmi, w ten sposób na 18. urodziny dzieciaki maja już całkiem sensowny kredyt wyrobiony)

- jak będziesz coś kupowal w sklepie i oni zaoferuja ci raty w postaci CC (tak było w przypadku zakupu materaca, ich financing to była po prostu dodatkowa CC), to wtedy podniosło mi limit kredytowym, a co za tym idzie credit score. Banki liczą całkowity kredyt jaki masz przy wszystkich kontach (u mnie to było 2500$ w chase + 1700$ z CC na materac, więc sumarycznie mam teraz 4200$), to też pomaga. Ale jest tu haczyk! Limit na żadnej z kart nie może być przekroczony o te 30%, przynajmniej z tego co sie orinetuję. Kiedy kupiłam ten nieszczęsny materac,  to o tym nie wiedziałam i oczywiście całkowity kredyt na te 1700$ miałam wykorzystany. Jakie było moje zdziwienie jak miesiąc poźniej mi CS spadł o 30 czy 50 punktów o.O. Z pozytywów - zaraz jak spłaciłam to kredyt wrócił do wcześniejszej wartości z dodatkową nadwyżką, a podwyższony limit kredytowy pozostał. 

- w przeciwieństwie do kredytów w postaci dodatkowych kart, kredyt dealeara czy mortage nie działa w sposób opisany powyżej.

- dobra karta na początek, żeby budować cresit score to discover, oni dają nawet przy zerowej historii kredytowej, praktycznie każdy się kwalifikuje.  Ja lubię swoja Freedom unlimited z Chase, aczkolwiek Capital One też ma ciekawe opcje, szczególnie na poczatek.

- limit kredytowy można podnosić, podobnie ubiegać się o kredyty, ale...! Nie wolno robić tego za często, bo każde sprawdzenie kredytu obniża twój wypadkowy credit Score, dobrą praktyką jest mieć średnio 2 zapytania na 2 lata. Przy czym jeśli ubiegamy sie np. kredyt na samochód, i porównujemy oferty od róznych kredytodawców, wielokrotne zapytania z tego samoge okresu (podobno ok. 2 tygodni) licza się jako pojedyncze zapytanie o Credit score.

  • Like 3
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...