Skocz do zawartości

Przeszukiwanie telefonu na granicy


Rekomendowane odpowiedzi

Od dzisiaj żeby służby mogły przeszukać telefon delikwenta na granicy potrzebują do tego nakaz sądowy:

https://mstdn.social/@eff@mastodon.social/110460436475074834

Quote

In a huge victory for civil liberties, a district court judge in New York ruled that a warrant is required for a cell phone search at the border.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wyrok ma dwie strony. To oznacza, że będą odsyłać do domu bez przeszukania telefonu. Przeszukanie telefonu mogło służyć generalnie jako "ostatnia deska ratunku" aby potencjalnie wybronić przed zarzutem "próby nielegalnej emigracji". Dzisiaj nie mając tego narzędzia oficer CBP będzie odsyłał do domu nabierając samo podejrzenie i nie mogąc go nijak zweryfikować. Na granicy to nie oficer CBP ma udowodnić przyjezdnemu, że ma niecne zamiary. To przyjezdny musi udowodnić oficerowi CBP że nie jest potencjalnie nielegalnym imigrantem. Czyli to nie jest tak, że dopóki oficer nie udowodni to jesteśmy niewinni, ale dopóki my nie udowodnimy to jesteśmy "potencjalnie winni".

Czyli taki dialog na secondary może mieć miejsce:
CBP: Na dzień dzisiejszy uważam że Pan przyjeżdża aby nielegalnie pracować. Dlatego odsyłam Pana z powrotem
Podróżny: Ależ skąd. To wyjazd turystyczny. Planuje zwiedzić USA. W moich mailach, komunikatorach i no moim social media nie znajdzie Pan cienia planów mojej potencjalnej nielegalnej pracy.
CBP: Niestety to są dowody, które bez nakazu sędziego ja nie mogę dzisiaj pozyskać. Dla Pańskiego dobra jest Pan chroniony przed przeszukaniem Pana telefonu. proszę się nie powoływać na dowody, których dla Pana dobra nie mogę zweryfikować. Życzę szczęśliwej powrotnej podróży

Oczywiście lekko "koloryzuję". Zdaję sobie sprawę że przeszukania telefonu mogły być nadużywane w przeszłości. Ale dzisiaj bez nich to wg mnie ilość "odmów wjazdów" na granicach raczej może wzrosnąć niż spaść. Sam śledzę iluś podróżniczych vlogerów, którzy opowiadają, że zostali wezwani na secondary, które trwało długo i że byli sprawdzani, ich telefony prześwietlane, gdyż podejrzane się wydawało, że ktoś przyjeżdża po raz kolejny do USA na wycieczkę wielodniową nie mając stałej pracy ani majątku i spędzając na turystyce 80% czasu swojego życia. Dzisiaj po tym wyroku myślę, że iluś z nich nie wjedzie do USA.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakaz sądowy jest potrzebny tylko w przypadku, gdy delikwent nie wyraża zgody na to, co nakaz ma wymusić AFAIK. Innymi słowy to prawo będzie martwe z powodów, które opisał @mcpear O ile jeszcze Ci co wjeżdżają na wizie mają jeszcze jakieś pole manewru, o tyle tym na ESTA pozostanie się zgodzić, albo do domu.

 

Edytowane przez mola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, mola said:

Nakaz sądowy jest potrzebny tylko w przypadku, gdy delikwent nie wyraża zgody na to, co nakaz ma wymusić AFAIK. Innymi słowy to prawo będzie martwe z powodów, które opisał @mcpear O ile jeszcze Ci co wjeżdżają na wizie mają jeszcze jakieś pole manewru, o tyle tym na ESTA pozostanie się zgodzić, albo do domu.

 

A rozwiniesz, dlaczego w tym przypadku "vizowcy" są w lepszej sytuacji niż "estowcy"? Tak przez ciekawość (bo ja akurat z ewentualnym pokazywaniem telefonu nie mam problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Zuza007 napisał:

A rozwiniesz, dlaczego w tym przypadku "vizowcy" są w lepszej sytuacji niż "estowcy"? Tak przez ciekawość (bo ja akurat z ewentualnym pokazywaniem telefonu nie mam problemu).

Dlatego, że wjeżdżając na ESTA "zrzekasz" się praw do dyskutowania decyzji o niewpuszczeniu przez CBP. Jak się na wizie wjeżdża to możesz żądać adwokata i coś próbować ugrać. Nie mogę jednak znaleźć prawnej podpórki do tego teraz.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mola said:

Dlatego, że wjeżdżając na ESTA "zrzekasz" się praw do dyskutowania decyzji o niewpuszczeniu przez CBP. Jak się na wizie wjeżdża to możesz żądać adwokata i coś próbować ugrać. Nie mogę jednak znaleźć prawnej podpórki do tego teraz.

8 U.S. Code § 1187 (b)

(b)Waiver of rights
An alien may not be provided a waiver [waiver w tym kontekscie to ESTA] under the program unless the alien has waived any right—
(1)to review or appeal under this chapter of an immigration officer’s determination as to the admissibility of the alien at the port of entry into the United States, or

(2)to contest, other than on the basis of an application for asylum, any action for removal of the alien.

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...