Skocz do zawartości

Praca/oszczędności w USA


maniek93

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, andyopole napisał:

"posiadam" to brzmi dumnie!  :D

Ja tylko "mam".  :(

 

To zmienia postac rzeczy. Czy dotychczas placiles regularnie amerykanskie podatki?

Jestem na etapie wtajemniczenia. Ogólnie pytanie brzmi czy jak wyjadę to jestem w stanie odłożyć żyjąc tak jak Pani @Roelka v.2 pisze z najgorszej pracy bo od początku kokosów nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nowym Yorku płaca minimalna to $15/h - brak wykształcenia i brak doświadczenia powoduje, że na wyższą bym się nie nastawiał. Jak będziesz pracował bardzo intensywnie i znajdziesz 60 godzin w tygodniu to o ile będzie pracodawca płacił nadgodziny to możesz wyciągnąć 1200 na tydzień. Czyli gdzieś 5k na miesiąc na ok czyli 60k na rok. Podatki i ubezpieczenia zjedzą ci pewnie 15-20% czyli zostaje ci około 48 - 50 tys na rok na rękę. Chcesz na maksa oszczędzać to pewnie będziesz mieszkał w wynajętym pokoju - to koszt 1k/mc (około). Do tego opłaty, telefon, internet, jedzenie na jedną osobę pewnie kolejne 800/mc. Czyli w trybie maksymalnie oszczędnościowym pewnie odkładasz około 2 tys na miesiąc. Dom w Polsce to pewnie wydatek 600 tys zł (a może i więcej) to na dolary tak z grubsza jest 150tys. Czyli potrzebujesz oszczędzać tak mniej więcej 75 miesięcy (trochę ponad 6 lat) aby na taki dom odłożyć, przy założeniu, że nie chorujesz, nie chodzisz do lekarza, do dentysty, nie masz wypadków i nie bierzesz urlopu. Trochę samozaparcia potrzeba aby w takim trybie na maksa oszczędnościowym wytrzymać przez 6 lat pracując 60 godzin tygodniowo.

  • Dziękuję! 1
  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Roelka v.2 napisał:

Jak poczytasz troche wypowiedzi Amerykanow to generalnie wielu z nich nie stac nawet na wyprowadzke od rodzicow a juz nie mówiąc o tym zeby odkladac kase na bok. :p @andyopole nie wiem jaka masz prace i ile zarabiasz ale watpie zeby to byla taka sama sytuacja co osoby ktora dopiero co przyjedzie do US i bedzie zarabiac min pensje pracujac w fast foodzie czy podobnym miejscu gdzie nie wymagaja doswiadczenia ani wyksztalcenia. Rozumiem tez ze napisales ze nie znasz angielskiego? Bez tego tez nie bardzo wiem co chcesz robic... kokosow raczej nie zarobisz.

Oczywiscie masz racje @Roelka v.2! Moja pierwsza praca, pietnascie lat temu, byla placona $9/hour. Tak naprawde zaczalem odkladac szesc lat temu.

  • Dziękuję! 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tirowiec1312 napisał:

Biedna osoba po wyjeździe tam tylko jeszcze bardziej zbiednieje.

Bzdura. Pod względem siły nabywczej USA jest w światowej czołówce. Więc jeżeli ktoś zarabia mało w Polsce to w Stanach taką osobę będzie stać na nieporównywalnie więcej niż tutaj. 

Wyjazd tylko po to aby odkładać pieniądze jest bez sensu ponieważ w Europie jest o wiele łatwiej. Jednak autor wątku twierdzi, że ma amerykańskie obywatelstwo. W takiej sytuacji rozważyłbym wyjazd z ewentualnym zamiarem zamieszkania tam na stałe. Jeśli to nie wchodzi w grę to wtedy polecam Niemcy, ewentualnie Holandię jeżeli wytrzymasz psychicznie z patologią której tam niestety pełno, jeżeli masz doświadczenie w budowlance to celuj w Norwegię, tylko weź pod uwagę, że korona norweska jest bardzo słaba od jakiegoś czasu i takie wyjazdy są mniej opłacalne niż kiedyś.

Ucz się angielskiego nawet jeżeli zrezygnujesz z wyjazdu do USA, przyda się.

Edytowane przez SuperTraveller
literówka
  • Dziękuję! 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Tirowiec1312 said:

Czy ktoś poza autorem tego zdania rozumie o co w nim chodzi?

W założeniu miało chyba znaczyć, że za minimalną pensje w USA stać cię na więcej niż za minimalną pensję w Polsce. Co jak dla mnie jest bzdurą, bo w USA zabiją cię wydatki na ubezpieczenie medyczne i inne rzeczy które w Polsce masz za darmo, jak szkoła dla dzieci.

 

Ogólnie, jeżeli nie masz załatwionej roboty w Stanach za minimum 200k USD rocznie to pewnie finansowo lepiej wyjdziesz na pozostaniu w Polsce, ewentualnie emigracji wewnątrz UE.

Edytowane przez Mamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mamon napisał:

bo w USA zabiją cię wydatki na ubezpieczenie medyczne

Pracujacy za minimalna rzadko kiedy maja ubezpieczenie medyczne.

17 minut temu, Mamon napisał:

roboty w Stanach za minimum 200k USD rocznie

No tos zasunal. Tylko nieliczni z tego forum maja takie zarobki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tirowiec1312 napisał:

Czy ktoś poza autorem tego zdania rozumie o co w nim chodzi?

Potrenuj czytanie ze zrozumieniem to nie będziesz miał takich problemów. Gdybyś zacytował z fragmentem o sile nabywczej to byłoby Ci łatwiej zrozumieć sens tego zdania.

23 minuty temu, Mamon napisał:

Co jak dla mnie jest bzdurą, bo w USA zabiją cię wydatki na ubezpieczenie medyczne i inne rzeczy które w Polsce masz za darmo, jak szkoła dla dzieci.

Myślałem, że od wypłaty w Polsce odliczana jest składka zdrowotna a tutaj się dowiaduję, że ubezpieczenie medyczne mam za darmo, cuda się dzieją.

Jak można twierdzić, że ludzi na minimalnej stać w Polsce na więcej niż w USA? Chyba oglądałeś za dużo Wiadomości TVPiS w ostatnich latach...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mamon said:

 

Ogólnie, jeżeli nie masz załatwionej roboty w Stanach za minimum 200k USD rocznie to pewnie finansowo lepiej wyjdziesz na pozostaniu w Polsce, ewentualnie emigracji wewnątrz UE.

$200k rocznie rzeczywiscie fajnie by bylo ale nie oklamujmy sie, niewiele osob tyle zarabia lol.

1 hour ago, SuperTraveller said:

Myślałem, że od wypłaty w Polsce odliczana jest składka zdrowotna a tutaj się dowiaduję, że ubezpieczenie medyczne mam za darmo, cuda się dzieją.

 

Za darmo na pewno nie, ale w porownaniu do wydatkow na leczenie/ubezpieczenie zdrowotne w US to wydatki medyczne w Polsce rzeczywiscie sa duzo tansze.. chyba ze leczysz sie prywatnie (ale nawet wtedy jest taniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...