Skocz do zawartości

Dv 2013 - Co Po 1 Maja 2012?pytania,odpowiedzi


sly6

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, jesteś zobowiązana placic podatki od momentu zostania rezydentem (a dokładnie to rozliczac sie z nich), rozliczasz się rocznie, a dochód w Polsce od którego zaplacisz podatek w Polsce będzie do pewnej kwoty objęty exclusion tak ze nie będziesz musiała płacić podwójnie.

Dzieki Kzielu :)

Co prawda w polsce nie mieszkam, musze sie wiec zorientowac jak to jest tu gdzie jestem...

Jak dobrze pamietam rozliczanie w stanach jest w kwietniu?

Czyli od stycznia 2014 jak juz bede rezydentem, bede musiala juz sie w kwietniu rozliczyc? A jaki podatek sie placi? Bozszzze, moze zadaje glupie pytania, ale nigdy znajomosc podatkow mi "nie siedziala" :P

Dzieki i pzodrawiam!!!

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3 tyś
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Tak, jesteś zobowiązana placic podatki od momentu zostania rezydentem (a dokładnie to rozliczac sie z nich), rozliczasz się rocznie, a dochód w Polsce od którego zaplacisz podatek w Polsce będzie do pewnej kwoty objęty exclusion tak ze nie będziesz musiała płacić podwójnie.

A powiedz Kzielu co to oznacza "do pewnej kwoty". Czy to oznacza, że jeżeli ją przekroczę to płacę podatek i w PL i w US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz Kzielu co to oznacza "do pewnej kwoty". Czy to oznacza, że jeżeli ją przekroczę to płacę podatek i w PL i w US?

A czy to nie jest tak, że jak masz GC to masz pełne prawa podatkowe w USA (rezydent podatkowy) i to jest tak jak byś z założenia był powyżej 183 dni poza Polską. Co oznacza, że dochodów z USA nie musisz pokazywać w Polsce.

Wydaje mi się, że to tak działa. Chociaż nie wiem jak to jest po tym porozumieniu podpisanym przez Prezydenta w lutym 2013 (ale byłoby bez sensu gdyby było inaczej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz Kzielu co to oznacza "do pewnej kwoty". Czy to oznacza, że jeżeli ją przekroczę to płacę podatek i w PL i w US?

Dokladnie - tax exclusion w US podatku zaplaconego w innym kraju (zakladajac po pierwsze ze ten kraj i US ma podpisane tax treaty - Polska ma, AUS - wydaje sie miec ale nie znam szczegolow - poczytaj tu http://www.irs.gov/Businesses/International-Businesses/Australia-Tax-Treaty-Documents ) obowiazuje do pewnej kwoty. W 2011 jak sie rozliczalem w obydwu krajach, ta kwota to byla ~$58k - o ile dobrze pamietam. Teraz chyba jest wyzsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo ja nie przedstawialem zadnych, wpisalem po prostu sume zarobkow w odpowiednie miejsca w formularzach, od nadzwyzki ponad exclusion zaplacilem podatek (a dokladnie dostalem mniejszy return) - generalnie IRS nie wymaga przedstawienia jakichkolwiek dokumentow i prawdopodobnie mozliwosc ewentualnej kontroli jest znikoma, jednak po pierwsze to nie mialem zamiaru nic ukrywac, po drugie z IRS lepiej zyc w zgodzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...