Skocz do zawartości

International Experience Canada Na Rok 2013


sly6

Rekomendowane odpowiedzi

Mam już weryfikację pierwszego etapu. Gdzie się odbywa stage 2? Mam taką informację w mailu.

To begin Stage 2, please visit Citizenship and Immigration Canada (CIC) and complete the “Come to Canada” questions. This will enable you to create your own MyCIC account, which is required to initiate your work permit application. Please note that Stage 2 is administered by CIC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3 tyś
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Mialam numer 0015.

Cała wiadomośc wygląda tak, ale nigdzie nie ma wskazówki jak i gdzie kontynuować 2 etap aplikacji!

We are pleased to inform you that you meet the eligibility requirements of the International Experience Canada (IEC) initiative for citizens of Poland. This conditional acceptance is valid until 2013-08-21. This letter alone does not allow you to enter Canada.

You must now begin Stage 2 of the application process: Immigration Assessment, to determine your eligibility for a work permit and admissibility to Canada. Stage 2 must be successfully completed before you travel to Canada and begin your participation.

You will need the electronic copy of this IEC conditional acceptance letter available when completing Stage 2 of the application process. You must complete Stage 2 before the expiry date of this conditional acceptance letter.

To begin Stage 2, please visit Citizenship and Immigration Canada (CIC) and complete the “Come to Canada” questions. This will enable you to create your own MyCIC account, which is required to initiate your work permit application. Please note that Stage 2 is administered by CIC.

If your application for a work permit is approved, you will receive a Letter of Introduction from CIC, which you need to carry with you when travelling to Canada. If your application for a work permit is refused, you will receive a letter from CIC providing the reason(s). We strongly recommend that you do not book or pay for any travel to Canada, buy comprehensive health care insurance for your stay in Canada or make any commitments to employers, landlords, or roommates, before you receive your Letter of Introduction from CIC.

When you initiate your work permit application with CIC, you will be assigned a work permit file number. Please submit this number to your IEC-Kompass account. To do so, log on to your IEC-Kompass account and complete the CIC File Number form, which is available under the “My Profil” section. Failure to submit the CIC File Number to IEC-Kompass may result in a delay in processing your IEC application.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. już chyba wiem, trzeba się udać na stronę http://www.cic.gc.ca/ctc-vac/cometocanada.asp i wypełnić coś w rodzaju ankiety, natomiast tylko odpowiada się na pytania, ale ani się nie loguje ani nie zakłada nowego konta.

Zastanawiam się co odpwiedzieć w pytaniu:

Will you be coming to Canada with a spouse or common-law partner who is, or will be, working in Canada as a temporary worker?

Wiadomo, że na IEC nie można jechać ze współmałżonkiem, ale małżonkowie mogą wysłać aplikacje oddzielnie. My właśnie oboje tak zrobiliśmy i niewiem jak odpowiedzieć na to pytanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą stronę może każdy wejść i odpowiedzieć na pytania.

Jeszcze dwie wątpliwości:

1. Do you have a family member who is a Canadian citizen or permanent resident?:

Mam kuzyna i ciotkę (siostrę Babci), którzy mieszkają na stałe w Kanadzie - czy te osoby kwalifikują się jako rodzina w rozumieniu kanadyjskich przepisów? Zaznaczyć Yes czy No?

Tego drugiego pytania zupełnie nie rozumiem

2. Are you a dependent of a person who is or will be working in Canada - and you're of working age?:

Zaznaczyłam NO - ale wtedy to by znaczyło, że nie mam odpowiedniego wieku, który jest wymagany do pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diverse tutaj masz odpowiedz na swoje pytanie ,czy to bedzie ta sama osoba

To begin Stage 2, please visit Citizenship and Immigration Canada (CIC) and complete the “Come to Canada” questions. This will enable you to create your own MyCIC account, which is required to initiate your work permit application. Please note that Stage 2 is administered by CIC.

potem zaklada sie konto w MyCIC account ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...