Skocz do zawartości

Czy warto wyemigrować do USA ? Jakie prace są pożądane ?


Ola123

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że jest wiele takich zapytań, ale żadne nie zaspokoiło mojej wiedzy. Mam dopiero 17 lat, a od około roku zastanawiam się na poważnie nad wyjazdem do USA. Zawsze interesowała mnie Kalifornia.

Jakie zawody są dobrze płatne ? (wiem, wiem IT, ale prosiłabym również o jakieś inne przykłady). W liceum jestem na profilu humanistycznym (raczej udałoby mi się "przebranżowić" na IT).

Czy pracodawcy patrzą pozytywnie na polskie studia i doświadczenie jest dobrze odbierane w USA ? (biorę pod uwagę wszystkie możliwości pracy, bo wiem, że humaniści łatwo nie mają).

Jak z początkami w USA ? Czy są one bardzo trudne, bo chyba nie należą do najłatwiejszych. Czy Amerykanie traktują Polaków z góry i jak śmieci ?

Jak żyje się w Stanach ? Jak porównacie ceny w sklepach do Waszych zarobków ? Ile miesięcznie trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie ? (czytałam, że strasznie wysokie są ich ceny).

No i chyba najważniejsza kwestia - wiza. Tylko jaka ? Na początek program work&travel, żeby zobaczyć jak tam jest naprawdę, ale co potem ? Czytałam, że wizy emigracyjne są cholernie trudne do zdobycia, pracownicze też do najłatwiejszych nie należą. 

Czasem jak czytam te fora to jestem naprawdę załamana, bo niektórzy piszą, że jest cudownie, wszystko tanie, a zarobki wysokie (w porównaniu do Polskich), a inni piszą, że jest to niebezpieczny kraj z cholernie drogą służbą zdrowia. Bardzo Was proszę o przykłady z Waszego życia, albo chociaż takie z pewnego źródła. Jeżeli możecie, to dajcie mi linki na dobre materiały. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

100 ludzi - 100 zdań w tym temacie.

Wg mnie warto się przeprowadzić jak masz okazję do legalnej przeprowadzki. Wg mnie nielegalnie nie warto i nie opłaca się (ale znowu 100 ludzi - 100 zdań)

Wg mnie Amerykanie nie traktują Polaków z góry. Z mojej perspektywy to, ze studia robiłem w Polsce nie miało najmniejszego znaczenia - liczyło się doświadczenie zawodowe tylko i wyłącznie.

W USA pracując powinno być Ciebie stać i na ubezpieczenie, i na auto i na dom / mieszkanie - może czasami trochę odległe od centrum lub od wymarzonej dzielnicy ale takie są realia.

A w Twoim przypadku jak chodzi o wizę imigracyjną to zapewne najłatwiej przez loterię wizową lub przez małżeństwo. Nie chcę Ciebie odzierać ze złudzeń ale absolwent liceum humanistycznego wizy pracowniczej nie otrzyma.

Kalifornia to nie tylko IT. Przemysł filmowy jest tu też bardzo rozwinięty. Ale aby dostać propozycję "wizy pracowniczej" to wszędzie trzeba prezentować dobre doświadczenie zawodowe. Początkujący aktor / scenarzysta / operator dźwięku / charakteryzator itp nie ma chyba szans a konkurencja w tej branży jest chyba bardzo duża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ola123 napisał:

Wiem, że jest wiele takich zapytań, ale żadne nie zaspokoiło mojej wiedzy. Mam dopiero 17 lat, a od około roku zastanawiam się na poważnie nad wyjazdem do USA. Zawsze interesowała mnie Kalifornia.

dlaczego ? 

czy jest to zainteresowanie ze wzgledu bo na zdjeciach ladnie wyglada ? 

10 godzin temu, Ola123 napisał:

Jakie zawody są dobrze płatne ? (wiem, wiem IT, ale prosiłabym również o jakieś inne przykłady). W liceum jestem na profilu humanistycznym (raczej udałoby mi się "przebranżowić" na IT).

Warto jest nastawiac najwazniejsza czesc swojego zycia ze wzgledu na USA ? Przed Toba matura i studia - i wszystko dla USA ? 

10 godzin temu, Ola123 napisał:

Czy pracodawcy patrzą pozytywnie na polskie studia i doświadczenie jest dobrze odbierane w USA ? (biorę pod uwagę wszystkie możliwości pracy, bo wiem, że humaniści łatwo nie mają).

ja pracuje z polskimi studiami w us.

z polskimi studiami i zerowym doswiadczeniem latwo pracy nie dostaniesz w Swoim zawodzie. 

10 godzin temu, Ola123 napisał:

Jak z początkami w USA ? Czy są one bardzo trudne, bo chyba nie należą do najłatwiejszych. Czy Amerykanie traktują Polaków z góry i jak śmieci ?

Nie. Chociaz jak zakrecisz sie w jakies lewe polskie towarzystwo to wyjedziesz jak zablocka na mydle. Jakies 2,3 miesiace temu u mnie na pietrze jakas polonijna ekipa robila remont - oni sami siebie wzajemnie traktowali jak smieci [opisalem to w innym temacie]

10 godzin temu, Ola123 napisał:

 

No i chyba najważniejsza kwestia - wiza. Tylko jaka ? Na początek program work&travel, żeby zobaczyć jak tam jest naprawdę, ale co potem ? Czytałam, że wizy emigracyjne są cholernie trudne do zdobycia, pracownicze też do najłatwiejszych nie należą. 

work and travel dobrze jest sprawdzic na sobie aby zoabczyc czy bedzie Ci sie w USA podobac. Warto jest pojechac drwa razy w dwa miesjca. 4 miesiczny W&T to wg mnie za malo.  

Turystyczne wyjazdy to nie to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Ola123 said:

Wiem, że jest wiele takich zapytań, ale żadne nie zaspokoiło mojej wiedzy. Mam dopiero 17 lat, a od około roku zastanawiam się na poważnie nad wyjazdem do USA. Zawsze interesowała mnie Kalifornia.

Jakie zawody są dobrze płatne ? (wiem, wiem IT, ale prosiłabym również o jakieś inne przykłady). W liceum jestem na profilu humanistycznym (raczej udałoby mi się "przebranżowić" na IT).

Wiele zawodów w Stanach jest dobrze płatnych, nie tylko IT. Za machanie łopatą w ciężkich warunkach też można sporo wyciągnąć, grunt to być dobrym w swoim fachu i mieć chęci do pracy.

12 hours ago, Ola123 said:

Jak z początkami w USA ? Czy są one bardzo trudne, bo chyba nie należą do najłatwiejszych. Czy Amerykanie traktują Polaków z góry i jak śmieci ? 

To zależy w jakim charakterze wyjeżdżasz, jeżeli wyjeżdżasz w nieznane, może być trudno na początku. Ja osobiście trudności nie miałem, ale wyjechałem na gotowe. Wątpliwości mogą pojawić się po jakimś czasie, czy było warto zostawiać Polskę.

12 hours ago, Ola123 said:

Jak żyje się w Stanach ? Jak porównacie ceny w sklepach do Waszych zarobków ? Ile miesięcznie trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie ? (czytałam, że strasznie wysokie są ich ceny).

O cenach w Stanach jest mnóstwo materiałów. Z mojego doświadczenia - ceny warzyw i owoców, takie same jak w Polsce, tylko, że nie w PLN a w USD i nie za kg a za funt.

Śmieciwoe żarcie oczywiście jest tanie, ale po 30 roku życia, lepiej uważać bo później zaoszczędzoną różnicę można wydać z nawiązką na lekarzy.

12 hours ago, Ola123 said:

No i chyba najważniejsza kwestia - wiza. Tylko jaka ? Na początek program work&travel, żeby zobaczyć jak tam jest naprawdę, ale co potem ? Czytałam, że wizy emigracyjne są cholernie trudne do zdobycia, pracownicze też do najłatwiejszych nie należą. 

Work and Travel do dobry program, na legalne spróbowanie życia w Stanach. Sam byłem 2 razy na takim programie i daje on możliwość poznania amerykanskiej mentalności. Nie wszystkim się ona podoba i generalnie zauważyłem, że po trakim programie studenci z PL dzielą się na 2 kategorie, ludzi którzy zakochali się w Stanach lub ludzi którzy znienawidzili ten kraj. 

Wizy pracownicze to nie taki kosmos jak się niektórym wydaje, sam przyjechałem na L1, a później zostałem sponosrowany na GC, mimo, że daleko mi do branży IT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...