Skocz do zawartości

Założenie spółki LLC oraz możliwe formy rozliczania się


REDR4GON

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

planuję przeprowadzić się do USA i założyć tam firmę (LLC), tak by móc świadczyć usługi consultingowe firmom amerykańskim (pracodawcom) w analogiczny sposób w jaki robię to w Polsce (B2B, czyli 1 faktura na miesiąc wystawiana "pracodawcy"). 

Przeglądam oferty pracy i przewijają się hasła typu: "Contract", "W2", "1099". 

Czy w ramach LLC mogę współpracować (być zatrudnionym) w ww. formach? Czy macie jakieś doświadczenia i wiedzę w tym temacie? 

Byłbym wdzięczny za odpowiedź. 

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaką masz wizę albo status imigracyjny. To, że założysz firmę nie znaczy, że na terenie USA będziesz mógł w niej pracować jeśli nie będziesz miał odpowiedniego statusu imigracynego. W2 to odpowiednik PIT-11. A formularz 1099 raportuje inne dochody np z obligacji, akcji papierów wartościowych i innych jeszcze kilku form. To nie są formy współpracy a formularze skarbowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

Posiadam visę B1/B2. Wg konsultanta, który zajmuje się zakładaniem firm w USA, mogę założyć spółkę LLC i współpracować z amerykańskimi firmami (wystawiać im faktury). 

Visa upoważnia mnie do wielokrotnego wjazdu na teren USA (zwykle dają pozwolenie na 6 miesięcy). Po tym czasie należy wrócić na ok. tydzień po Polski i można znowu wylecieć do USA. 

Czy powyższy scenariusz ma rację bytu? Czy na visie B1/B2 faktycznie mogę pracować w założonej przez siebie spółce i fakturować inne amerykańskie firmy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że samo wystawianie faktur (np. za usługi consultingowe) ze swojej spółki LLC także uznawane jest za pracę? 

Nie chodzi mi o rozpoczęcie pracy na umowę o pracę w amerykańskiej firmie. Chodzi mi o założenie własnej LLC, z której mógłbym fakturować swoich klientów w USA. Czy to jest zabronione gdy posiadam wyłącznie visę B1/B2? 

Czy w takim razie ten konsultant to oszust? Czy też może de facto założenie LLC i fakturowanie amerykańskich firm jest możliwe tylko niezgodne z prawem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wizie B1/B2 nie możesz pracować w założonej przez siebie firmie. Firmę możesz założyć, zatrudnić ilu chcesz lokalnych pracowników, którzy będą w niej pracowali i jeśli wypracują dla Ciebie dochód to będzie on Twój.

Pomysł, że przeprowadzisz się na stałe do USA na wizie B1/B2 jest nierealny. Jeśli byś został na niej w USA pół roku i wyjechał na tydzień i chciał znów wrócić to zapewne za pierwszym takim razem albo za drugim zostałbyś zawrócony z granicy z anulowaną wizą.

1 hour ago, REDR4GON said:

 Czy powyższy scenariusz ma rację bytu? Czy na visie B1/B2 faktycznie mogę pracować w założonej przez siebie spółce i fakturować inne amerykańskie firmy? 

Nie. Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, REDR4GON napisał:

Dzięki za odpowiedź. 

Posiadam visę B1/B2. Wg konsultanta, który zajmuje się zakładaniem firm w USA, mogę założyć spółkę LLC i współpracować z amerykańskimi firmami (wystawiać im faktury). 

Visa upoważnia mnie do wielokrotnego wjazdu na teren USA (zwykle dają pozwolenie na 6 miesięcy). Po tym czasie należy wrócić na ok. tydzień po Polski i można znowu wylecieć do USA. 

Czy powyższy scenariusz ma rację bytu? Czy na visie B1/B2 faktycznie mogę pracować w założonej przez siebie spółce i fakturować inne amerykańskie firmy? 

Pomijając już wszystkie inne kwestie o których inni wspomnieli - jak na granicy powiedz w jakim celu przyjechałeś do od razu Cię odeślą spowrotem bez wizy. Podobnie jak wrócisz po tygodniu po 6 miesiącach - W US trzeba przebywać mniej niż poza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, REDR4GON napisał:

Dzięki za odpowiedź. 

Posiadam visę B1/B2. Wg konsultanta, który zajmuje się zakładaniem firm w USA, mogę założyć spółkę LLC i współpracować z amerykańskimi firmami (wystawiać im faktury). 

Visa upoważnia mnie do wielokrotnego wjazdu na teren USA (zwykle dają pozwolenie na 6 miesięcy). Po tym czasie należy wrócić na ok. tydzień po Polski i można znowu wylecieć do USA. 

Czy powyższy scenariusz ma rację bytu? Czy na visie B1/B2 faktycznie mogę pracować w założonej przez siebie spółce i fakturować inne amerykańskie firmy? 

Wystawiać faktury możesz po za USA czy ten konsulat zna się na prawie wizowym też?  

Dlaczego masz czekać jeden tydzień na powrót do stanów,?  Możesz na drugi dzień wracać tylko że jest granica i różnie bywa po takim szybkim powrocie gdy było się np pół roku.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Dnia 16.01.2019 o 03:20, kzielu napisał:

Pomijając już wszystkie inne kwestie o których inni wspomnieli - jak na granicy powiedz w jakim celu przyjechałeś do od razu Cię odeślą spowrotem bez wizy. Podobnie jak wrócisz po tygodniu po 6 miesiącach - W US trzeba przebywać mniej niż poza.

Nie zgodzę się z tym, znamosobyktóre mieszkają po pół rokuwracają na miesiąc i znowujadą, fakt jest taki, że nie podejmują tam pracytylkoodpoczywają:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...