Skocz do zawartości

Zwrot VAT, wiza B1


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Byłem w Stanach na konferencji naukowej, w ramach grantu naukowego. Amerykańska fundacja opłaciła nam praktycznie całość wyjazdu, tj. loty, zakwaterowanie, dość spore kwoty to były. Jechaliśmy tam na wizie B1. Przed wyjazdem musieliśmy zarejestrować się w ich systemie podatkowym, w GLACIER, otrzymaliśmy IRS Individual Taxpayer Identification Number itd. Słyszałem, od osób, które korzystały z tego grantu kilka lat wcześniej(nie mam kontaktu już z nimi żeby dopytać o szczegóły), że możliwe jest otrzymanie zwrotu przeze mnie za koszty które poniosła fundacja. Ktoś ma więcej informacji nt. temat, robił coś takiego? Oceny w rodzaju "dostał za darmo i jeszcze chce zarobić" polecam odłożyć na bok, do niczego to nie prowadzi. Słyszałem, że są też agencje, które za kilka % z odzyskanej sumy podejmują się takich akcji, ktoś zna jakąś, poleca? Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Pzdr, floro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, floro napisał:

Cześć wszystkim.

Byłem w Stanach na konferencji naukowej, w ramach grantu naukowego. Amerykańska fundacja opłaciła nam praktycznie całość wyjazdu, tj. loty, zakwaterowanie, dość spore kwoty to były. Jechaliśmy tam na wizie B1. Przed wyjazdem musieliśmy zarejestrować się w ich systemie podatkowym, w GLACIER, otrzymaliśmy IRS Individual Taxpayer Identification Number itd. Słyszałem, od osób, które korzystały z tego grantu kilka lat wcześniej(nie mam kontaktu już z nimi żeby dopytać o szczegóły), że możliwe jest otrzymanie zwrotu przeze mnie za koszty które poniosła fundacja. Ktoś ma więcej informacji nt. temat, robił coś takiego? Oceny w rodzaju "dostał za darmo i jeszcze chce zarobić" polecam odłożyć na bok, do niczego to nie prowadzi. Słyszałem, że są też agencje, które za kilka % z odzyskanej sumy podejmują się takich akcji, ktoś zna jakąś, poleca? Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Pzdr, floro.

Zwrotu czego ? VAT w USA nie istnieje, moglbys otrzymac zwrot podatku jezeli otrzymales w US dochod od ktorego byl odprowadzony podatek federalny. 

Jezeli koszty fundacji zostaly zaraportowane jako Twoj dochod, to byc moze moze otrzymac zwrot podatku (a nie wszystkich kosztow) ktory od tego "dochodu" zaplacili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, floro napisał:

Tak, oczywiście chodzi mi o zwrot podatku jedynie. I faktycznie nie jest to VAT, tylko zwrot podatku od tego "dochodu"(rozumiejąc wartość tych rzeczy które mi opłacili jako dochód). Czy w ten sposób można rozumieć dochód?

Jezeli oni to zaraportowali jako Twoj dochod to powinni Ci albo wystawic W-2 albo 1099 (?) - w ktorych to bys mial napisane ile ten dochod wynosil i ile podatku zostalo odprowadzone.

Czy koszty konferencji mozna zaraportowac jako dochod dla uczestnikow to nie wiem, ale tak to pachnie z tego co piszesz (szczegolnie ze wyrobili dla Was ITIN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dokumenty chyba mają czas do wystawienia do 31 stycznia. Powinni Ci je elektronicznie lub papierowo przesłać / dostarczyć. Wówczas powinieneś rozliczyć ten podatek - poczytaj sobie https://usa.info.pl//podatki.php

Tam też znajdziesz linki do agencji, których szukasz.

Dochód zaraportowany jako dochód osobisty w USA ma jednak drugie dno -  co do zasady podlega opodatkowaniu przez Ciebie w Polsce (zakładam że jesteś Polski rezydentem podatkowym). Masz tutaj wiele ułatwień rozliczeniowych - tzw. ulga abolicyjna, czy możliwość policzenia diet (o ile takowych nie otrzymywałeś) i odliczenia ich wysokości od dochodu. Nie sądze, że wpłynie on w jakikolwiek lub znaczący sposób na Twoje zobowiązania co do Urzędu Skarbowego a jedynie wymusi na Tobie dodatkową "papierologię". W przypadku gdy uzyskasz całkowity zwrot zapłaconego podatku w USA może się jednak okazać, że ten podatek zostanie jednak naliczony w Polsce. W sprawie rozliczenia tego poprawnie w Polsce jednak bym sugerował zasięgnięcie porady doświadczonego doradcy podatkowego. Moja wiedza jak i wiedza innych uczestników forum może być tu niepełna i niekompletna.

A propos rozliczenia tego w Polsce - znalazłem artykuł, który może odpowiedzieć TObie na podstawowe pytania: https://www.pit.pl/aktualnosci/rozliczenie-podatku-od-zarobkow-i-dochodow-z-usa-stanach-zjednoczonych-917276

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kzielu said:

Czy koszty konferencji mozna zaraportowac jako dochod dla uczestnikow to nie wiem, ale tak to pachnie z tego co piszesz (szczegolnie ze wyrobili dla Was ITIN)

Tak to niestety dziala po obu stronach Atlantyku. W Polsce dostawalem PIT-8C, tu mam uwzgledniane w W-2. No bo przeciez, to ze ktos za mnie conference fee zaplacil z miejsca implikuje, ze IRS mi jeszcze podatek powinnien dowalic... Naukowce to w koncu bogate ludzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studentem jestem xD Także w kwestii bogactwa to jeszcze jeszcze nie jest tak dobrze. Z tego co przekazali mi starsi koledzy, to ten grant jest klasyfikowany jako stypendium i nikt chyba nie wpisywał go w PIT-cie. Dzięki wszystkim za odpowiedzi póki co. Zapytam w takim razie naszych amerykańskich opiekunów czy podeślą to W2.  Przed wyjazdem, żeby dostać ITIN, wypełniałem jedynie W-7. Jeśli w Glacierze mam podaną stawkę "applicable tax witholding rate" równą 30% to oznacza, że mogę odzyskać do 30% z wydatków Fundacji? Na potwierdzeniu zakupu biletów lotniczych były np. sumy: BASE-851 USD, TAX-409 USD. Czym jest w takim razie tego podatek? Przepraszam, że jestem takim zielony, ale to pierwszy mój wyjazd do USA, pierwszy też grant jaki otrzymałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... raczej o Vat nie chodzi. Na moje oko: kwoty co dostaliście w USA są opodatkowane, a w Polsce mogą nie być i traktowane jako zwolnione od dochodu. Rejestracja w Glacier sugeruje, że w USA ściągnęli podatek według stawek odpowiednich. Bez Glacier też by ściągnęli podatek, ale w kwocie maksymalnych stawek. Więc pewnie nie jest to aż tak wielka kwota, więc jak dostaniesz kwitek to wypełnih normalnie zeznanie podatkowe i wtedy zwrot dostaniesz, ponieważ pewnie nie odliczyli Ci kwoty wolnej od podatku (exemption czy standard deduction jak w tym roku to będzie po reformie) albo będziesz mógł odliczyć state i local tax, czyli coś tam zwrotu pewnie dostaniesz z federalnego podatku. Zwrotu tych podatków w bilecie nie dostaniesz raczej. Tak na moje oko to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...