Skocz do zawartości

Formalności przed emigracją


marc08

Rekomendowane odpowiedzi

No bez kitu,  nie ma obowiązku meldunku - sami urzędnicy tak mi powiedzieli. Wymeldowałam się z własnego mieszkanka na długo przed wyjazdem i w urzędzie mi powiedzieli ze nie muszę nigdzie się meldować bo nikt tego już nie wymaga. Z tego samego powodu na nowych (wydanych po 2015 chyba) dowodach osobistych nie ma już adresu - jak spytałam w urzędzie dlaczego nie ma to mi powiedzieli ze dlatego właśnie ze nie musisz nigdzie być zameldowany a adres zamieszkania można zmieniać co chwile. 
Obowiązku meldunkowego nie masz, ale dopóki nie "wyrejestrujesz" się z dotychczasowego urzędu skarbowego jesteś zobowiązana złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli nie posiadasz dochodu w pl po prostu składasz informację o dochodach (zap3 chyba sie to nazywa,nie pamiętam). Najlepiej na dzień 31 grudnia zostać wpisanym z US w Polsce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się spędzi w Polsce ponad 183 dni, to ma się w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli w Polsce w Pit dochody z Polski i ze świata. Emigracja do USA sprawi, że jest się tam rezydentem podatkowym de facto za cały rok (jest tam paragraf to dual-resident tax year, więc można tam tak zeznanie, że dochody w roku przed emigracją nie daje się do Pitu USA).  Więc 183 dni ma znaczenie do rezydencji podatkowej Polski, ale jest też zapis o posiadaniu w Polsce centrum interesów życiowych i gospodarczych. 

Nie znam sytuacji całej, więc to tylko moja opinia: przy emigracji do USA na takich zasadach opisanych jak wyżej, nawet przy założeniu, że ma się rezydencję podatkową w Polsce i USA za rok 2019, to na podstawie konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA, główną rezydencją będzie USA, więc wtedy za 2019 w USA dochody Polska i USA (może uda się użyć dual-residency year), a w Polsce dochody tylko z Polski (w Polsce zawsze będzie trzeba rozliczyć Pitem dochody Polskie).

 

Tak czy owak, za rok 2019 w jednym z krajów (Polska lub USA) będzie trzeba wykazać oba dochody w PIT (tax form), a w drugim tylko dochody uzyskane z tego kraju. Więc daw Pity będą, a sytuacje podwójnej rezydencji roztrzyga umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

@miron_ksi właśnie do takiego samego wniosku doszedłem po przeczytaniu tego: 

https://www.pit.pl/aktualnosci/wyjazd-za-granice-na-stale-w-trakcie-roku-a-rozliczenie-pit-w-polsce-916426

Czyli wygląda na to, że za rok 2019 będę w PL składał PIT ze wszystkich zarobków uzyskanych tylko do momentu mojego wyjazdu.
Natomiast od momentu wyjazdu moja rezydencja podatkowa to USA i tam faktycznie bede wykazywal zarobki z calego roku (rowniez te z PL sprzed wyjazdu), ale rozliczac bede tylko te z USA. 

To ma sens. Tylko jeszcze gdzies czytalem że fiskus moze uznac ze moj osrodek interesow zyciowych jest w PL gdy mam w PL jeszcze np. konto bankowe z kredytem albo cos. Z drugiej jednak strony bedzie to absolutnie jedyna rzecz wiążąca mnie jeszcze z Polską. Cala reszta to USA (żona, wynajem mieszkania, praca itd) także mam nadzieje że polski urzad skarbowy nie stwierdzi ze jednak moja rezydencja podatkowa zostala w PL z racji na konto w banku czy kredyt..

Dzięki raz jeszcze wszystkim!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/26/2019 at 2:33 PM, cee said:
On 3/26/2019 at 12:00 PM, MeganMarkle said:
No bez kitu,  nie ma obowiązku meldunku - sami urzędnicy tak mi powiedzieli. Wymeldowałam się z własnego mieszkanka na długo przed wyjazdem i w urzędzie mi powiedzieli ze nie muszę nigdzie się meldować bo nikt tego już nie wymaga. Z tego samego powodu na nowych (wydanych po 2015 chyba) dowodach osobistych nie ma już adresu - jak spytałam w urzędzie dlaczego nie ma to mi powiedzieli ze dlatego właśnie ze nie musisz nigdzie być zameldowany a adres zamieszkania można zmieniać co chwile. 

Obowiązku meldunkowego nie masz, ale dopóki nie "wyrejestrujesz" się z dotychczasowego urzędu skarbowego jesteś zobowiązana złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli nie posiadasz dochodu w pl po prostu składasz informację o dochodach (zap3 chyba sie to nazywa,nie pamiętam). Najlepiej na dzień 31 grudnia zostać wpisanym z US w Polsce.

Meldunek a Urząd Skarbowy to są kompletnie dwie różne sprawy nie mające nic wspólnego ze sobą... to wszystko co o podatkach tu pisaliście się zgadza ale z meldunkiem nic wspólnego nie ma, nie mieszajmy tematu. Skarbowy notabene interesuje wyłącznie adres zamieszkania a nie zameldowania i zgodnie z prawem będąc zameldowanym w Krakowie ale mając adres zamieszkania w Warszawie masz prawnie obowiazek rozliczać się z podatków ze Skarbowym w Warszawie. Od dawna tak jest. Zameldowanym w Polsce nie trzeba teraz być nigdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba musisz zgłosić do US miejsce Twojego zamieszkania żeby rozliczać się w tej Warszawie, bo niby skąd tamtejszy urząd ma to wiedzieć. Jeśli tego nie zrobisz to nadal zeznanie podatkowe możesz złożyć w miejscu Twojego ostatniego zameldowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/28/2019 at 12:57 PM, cee said:

Ale chyba musisz zgłosić do US miejsce Twojego zamieszkania żeby rozliczać się w tej Warszawie, bo niby skąd tamtejszy urząd ma to wiedzieć. Jeśli tego nie zrobisz to nadal zeznanie podatkowe możesz złożyć w miejscu Twojego ostatniego zameldowania.

Masz obowiązek powiadomić US o zmianie adresu zamieszkania i rozliczając się tam gdzie nie mieszkasz łamiesz prawo. Tyle że Skarbowy o tym nie wie w większości przypadków... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...