motorolnik Napisano 29 Października 2019 Zgłoś Napisano 29 Października 2019 Cześć, HR-y jednego z pracodawców, do którego aktualnie jestem w trakcie aplikacji (H1B) podesłały mi taką ulotkę z benefitami: W praktyce to dobry zestaw? Na co powinienem przede wszystkim zwrócić uwagę? Dzięki!
mcpear Napisano 29 Października 2019 Zgłoś Napisano 29 Października 2019 Najistotniejsze kryje się w pierwszej linijce tabelki. Masz do wyboru jeden z 4 planów. Musiałbyś wydobyć szczegóły tych planów aby można je ocenić. Poza tym że masz 4 plany do wyboru ciekawe co ten wybór oznacza. Zapewne jeden z nich będzie sponsorowany przez pracodawcę w pełni a pozostałe 3 będą wymagały comiesięcznej dopłaty. Raczej na 100% ubezpieczenie członków rodziny będzie wymagało dopłaty. Aby móc ocenić byś musiał wydobyć te szczegóły. Znalazłem taką porównywarkę tych planów (https://www.carefirst.com/congress/find-the-right-plan/choosing-a-plan/compare-plans.html) aczkolwiek nazwy tych planów różnią się nieco od tych, które masz w ulotce HRowej. A plan #1 istnieje chyba w porównywarce w 3 opcjach
kzielu Napisano 29 Października 2019 Zgłoś Napisano 29 Października 2019 Jak napisal McPear - trudno cokolwiek napisac bo tak naprawde nic o samym ubezpieczeniu tutaj nie masz (a dokladnie zadnych szczegolow) - reszta to benefity takie sobie - company match do 401k jest przecietny, vision i dental standardowe (nawet z tym ubezpieczeniem taniej zeby leczyc jest w PL za 100% ceny). Najisttotniejsze w tej pierwszej linijce sa wysokosci deductible vs. monthly premiums - przy najnizszych deductible placisz najwieksze premiums z kazdej wyplaty (pamietaj ze zwykle wyplat jest 26 - co 2 tygodnie - wiec per paychceck to mniej wiecej 2 razy w miesiacu) - to opcja jak wiesz ze bedziesz korzystal - a przy najwyzszych deductible placisz najmniej premiums. Do wysokosci deductible kazda wizyta jest zwykle platne poza wellness / preventative.
motorolnik Napisano 29 Października 2019 Autor Zgłoś Napisano 29 Października 2019 Wow, dzięki! Pozwolę sobie wklejać materiały, w które się teraz wgryzam, a które może innym też się przydadzą: Premiums vs. deductible
mola Napisano 29 Października 2019 Zgłoś Napisano 29 Października 2019 Poczytaj też o różnicach między planami typu PPO, a HMO, np. tu: https://www.thestreet.com/personal-finance/hmo-vs-ppo-14935578
motorolnik Napisano 29 Października 2019 Autor Zgłoś Napisano 29 Października 2019 9 minut temu, mola napisał: Poczytaj też o różnicach między planami typu PPO, a HMO, np. tu: https://www.thestreet.com/personal-finance/hmo-vs-ppo-14935578 Super, w temacie PPO/HMO/POS wklejam się z tym: https://www.carefirst.com/congress/find-the-right-plan/choosing-a-plan/understanding-plans.html
KrysiaK Napisano 4 Listopada 2019 Zgłoś Napisano 4 Listopada 2019 Tak mniej wiecej wygladaja roznice w planach(to tylko przyklad)
kzielu Napisano 4 Listopada 2019 Zgłoś Napisano 4 Listopada 2019 59 minut temu, KrysiaK napisał: Tak mniej wiecej wygladaja roznice w planach(to tylko przyklad) Tyle że ten przykład nie mówi absolutnie nic o premiums ktore ubezpieczony płaci za każdy z planów a co jest kluczowe w ich wyborze.
KrysiaK Napisano 5 Listopada 2019 Zgłoś Napisano 5 Listopada 2019 Premium zalezy od wybranego planu ale w duzej mierze od pracodawcy. Wieksze firmy potrafia wynegocjowac z ubezpieczeniem lepsze warunki. Bogatsze, lepsze firmy doplacaja wiecej, te najlepsze placa czasem cale ubezpieczenie. Pracodawca powinien podac Ci koszty przed wyborem ubezpieczenia.
andyopole Napisano 5 Listopada 2019 Zgłoś Napisano 5 Listopada 2019 29 minut temu, KrysiaK napisał: Premium zalezy od wybranego planu ale w duzej mierze od pracodawcy. Wieksze firmy potrafia wynegocjowac z ubezpieczeniem lepsze warunki. Bogatsze, lepsze firmy doplacaja wiecej, te najlepsze placa czasem cale ubezpieczenie. Pracodawca powinien podac Ci koszty przed wyborem ubezpieczenia. To prawda. Moj boss wcale ie jest ubezpieczony w naszej firmie tylko u swej zony, ktora pracuje we Freightlinerze, tym od ciezarowek. To wielka firma i ma wytargowane znacznie lepsze warunki. Zastanawia mnie dlaczego np. male firmy nie zjednocza sie w cos w rodzaju "Grupy zakupowej" w celu negocjowania lepszych warunkow u ubezpieczycieli. Moze prawo zabrania? To dosc powszechny sposob organizowania sie mniejszych firm w Europie. Nie dotyczy to rzecz jasna ubezpieczen zdrowotnych, z oczywistych wzgledow.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.