Skocz do zawartości

Przeprowadzka do USA I zalozenie wlasnej firmy


przemas466

Rekomendowane odpowiedzi

Przy żyjących rodzicach(rodzicu), którzy mają swój własny PESEL to jest to dość proste. Wiem bo sąsiad z osiedla po naszym przybyciu do USA przyszedł do nas, że mu imponujemy i mimo że nie mówi po polsku to jego babcia była Polką i on chciałby paszport wyrobić sobie polski. Jego mama oczywiście już nie miała PESELU (urodzona w USA) i jego proces uznania obywatelstwa był bardziej złożony (generalnie sprawdzali czy jego mama nigdy się tego obywatelstwa nie zrzekła przed jego urodzeniem), ale trwało to "raptem" 5 miesięcy. przyżyjących rodzicach to chyba w ciągu 2-3 miesięcy można załatwić.

Terminologia stosowana nie mówi tutaj o "otrzymaniu" obywatelstwa a o "potwierdzeniu".

W myśl prawa  twoje dzieci @katlia są od momentu urodzenia   obywatelami polskimi. One przez to że nie zarejestrowały się nie funkcjonują w rejestrach stąd nie mogą głosować, nie mogą otrzymać paszportu ale też nie będą powołane do wojska jakby co. Musisz przeprowadzić proces potwierdzenia tego, że są obywatelami i zarejestrować je w rejestrach o ile chcesz dla nich paszport. Nie musisz przeprowadzić procesu "nadania" obywatelstwa - bo na to byś musiała mieć zgodę prezydenta a w procesie potwierdzenia nie potrzebujesz niczyjej zgody o ile wszystko wykażesz.

   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
9 godzin temu, mcpear napisał:

Przy żyjących rodzicach(rodzicu), którzy mają swój własny PESEL to jest to dość proste. Wiem bo sąsiad z osiedla po naszym przybyciu do USA przyszedł do nas, że mu imponujemy i mimo że nie mówi po polsku to jego babcia była Polką i on chciałby paszport wyrobić sobie polski. Jego mama oczywiście już nie miała PESELU (urodzona w USA) i jego proces uznania obywatelstwa był bardziej złożony (generalnie sprawdzali czy jego mama nigdy się tego obywatelstwa nie zrzekła przed jego urodzeniem), ale trwało to "raptem" 5 miesięcy. przyżyjących rodzicach to chyba w ciągu 2-3 miesięcy można załatwić.

Terminologia stosowana nie mówi tutaj o "otrzymaniu" obywatelstwa a o "potwierdzeniu".

W myśl prawa  twoje dzieci @katlia są od momentu urodzenia   obywatelami polskimi. One przez to że nie zarejestrowały się nie funkcjonują w rejestrach stąd nie mogą głosować, nie mogą otrzymać paszportu ale też nie będą powołane do wojska jakby co. Musisz przeprowadzić proces potwierdzenia tego, że są obywatelami i zarejestrować je w rejestrach o ile chcesz dla nich paszport. Nie musisz przeprowadzić procesu "nadania" obywatelstwa - bo na to byś musiała mieć zgodę prezydenta a w procesie potwierdzenia nie potrzebujesz niczyjej zgody o ile wszystko wykażesz.

   

 

PESEL-a nie mam. Mam polski paszport ktory wygasl w latach 90tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, katlia napisał:

PESEL-a nie mam. Mam polski paszport ktory wygasl w latach 90tych.

PESEL jest stosowany od lat 80-tych wiec jesli masz paszport wystawiony w tych latach to masz ten numer.Popatrz sobie na stronie ze zdjeciem tam powinien byc. Najpierw jest data urodzenia a po niej nastepuje piec cyfr, w takim formacie:

RRMMDD12345

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, andyopole napisał:

PESEL jest stosowany od lat 80-tych wiec jesli masz paszport wystawiony w tych latach to masz ten numer.Popatrz sobie na stronie ze zdjeciem tam powinien byc. Najpierw jest data urodzenia a po niej nastepuje piec cyfr, w takim formacie:

RRMMDD12345

Dobra sprawdze. Paszport byl wydany we Francji w 83m roku (albo 84m.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, katlia napisał:

Swoja droga zaluje ze nie zmusilam moich dzieci do wyrobienia polskich paszportow. Teraz chyba za pozno, bo maja powyzej 21 lat. Nie maja w planach emigracji do Europy czy gdziekolwiek, ale chyba bylby niezly Plan B w razie potrzeby... 

1. W opisanym przypadku zastosowanie mają przepisy ustawy o obywatelstwie polskim art  4 w zw z art 14. 
2. Dorosłość w Polsce osiąga się w wieku lat 18.
3. Wystarczy, że tylko jedno z rodziców posiada obywatelstwo polskie.
4. Opłata za procedowanie wniosku wynosi 58 zł.
5. Tel do komórki właściwej - 22 695 65 51 i tam uzyskasz wszelkie informacje.

W Twoim przypadku sprawa jest prosta.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/20/2019 at 8:17 AM, andyopole said:

Czy wiecie jaka jest geneza powstania PESELu i jakie bylo jego pierwotne przeznaczenie?

Wg mnie chodziło o ewidencje ludności, liczenie ich po prostu ;) a przy okazji taki formalny numer identyfikacyjny, coś jak SSN w usa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotna myśl była taka żeby zebrać dane wszystkich ludzi w Polsce mających wyższe wykształcenie. Potem system został przyhołubiony przez MSW i PESEL byl wpisywany w kazdym paszporcie. Kazdy wyjeżdżający za granice, nie tylko wyksztalciuch,  wypełniał kartkę popularnie zwana "listkiem". Połowę tego ostemplowanego listka zostawialo sie WOPiscie przy wyjeździe, druga część , ostemlowaną przy wyjeździe oddawalo się przy powrocie. W ten oto prosty sposób komuna miala rozeznanie "ile Polaka zostawalo" za granicą. Ktoś gdzieś tam te listki gromadził i mozolnie "paired", jak dziś  BlueToth. Zgubić druga połowę tego listka to była groza, Wopista mógł "zastrzelić" na granicy. Jednak wielokrotnie widziałem gdy wiozlem wycieczkę czy pracowników zza granicy jak Wopista tak pieczołowicie pilnowane przez cały wyjazd listki zebrał z całego autobusu a potem z fasonem wrzucał do kosza na śmieci. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...