Skocz do zawartości

High school usa pytania


Florka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kilka pytań dotyczących high school w usa :blink:

Nie chce zostać tam na studia chciałbym tylko chodzić tam do high school i ewentualnie jeśli to możliwe zdać tam diploma. 

Mam kilka pytań dotyczących wymiany 

Teraz będę chodzić do 4 letniego liceum i zastanawiam się czy warto wyjechać na rok czy dwa lata? I w jakim okresie czasu najlepiej? Mogę na ostatni rok? Warto na dwa ostatnie lata? Czy warto nadrabiać rok w Polsce? I jeśli na dwa lata to muszę tylko z droższymi programami? 

Dziękuję za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Na twoim miejscu zapytałabym w firmach które się zajmują wymianą, będą mieli więcej wiedzy i doświadczenia niż ktokolwiek tu na forum. Jak już coś powiedzą to napisz proszę o tym na forum, przyda się innym :) 

Od siebie dodam że nie ma czegoś takiego jak "zdać high-school diploma", high-school się kończy i dostaje papiórek po tytułem "diploma". Nie ma tu czegoś takiego jak polska matura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlumaczylismy juz, ze na wymianie NIE MOZESZ przyjechac na dluzej niz rok. Taka wiza jest tylko na jeden rok. Nie dwa. Nie trzy. Jeden rok.

Mozesz przyjechac na ostatni rok high school. Ale czy dostaniesz high school diploma zupelnie zalezy od danej szkoly. Nie ma gwarancji, niektore nie wydaja, inne nie. Tlumaczylismy tez, ze w USA nie zdaje sie na diploma, tu nie ma matury. Diploma dostaje sie po skonczeniu pewnej ilosci przedmiotow. Pisze sie egzaminy SAT jezeli chce sie dostac na 4-letnia uczelnie. Jezeli nie chcesz tu studiowac to SATy zupelnie nic ci nie daja.

Co do nadrabiania roku w Polsce, to zalezy czy chcesz zdac mature. Jezeli tak, to prawdopodobnie dobrze byloby nadrobic ten rok w Polsce i zdac mature. Musisz sprawdzic jak to dziala w liceum w Twoim miescie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wymianę możesz jechać maksymalnie na rok. Nie wiem czy są biura organizujące na dwa lata przy założeniu że drugi rok jest komercyjny. Wydaje mi się więc że rozważania są bezprzedmiotowe. 
w USA przez ten rok będziesz się uczyła 5 lub 6 przedmiotów tylko. W tym będzie to angielski, matematyka (prawdopodobnie na poziomie znacznie niższym niż w Polsce - zakwalifikują Ciebie najpewniej na materiał co przerabiałas w szkole podstawowej), historia (o zupełnie innym programie i profilu niż w Polsce), science (czyli chemia fizyka lub biologia) art ( chór, teatr, film lub orkiestra) i pewnie wf. 
Decyzją twojego dyrektora liceum jest czy ci ten rok po zdaniu odpowiednich egzaminów uznać czy nie. Jest to 50:50. Musisz się nastawiać że będziesz ten rok powtarzać w Polsce po powrocie. 
Najczęściej na wymianę sugeruje się 2 lub 3 klasę obecnego liceum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o program. Z j-1 nie można na więcej niż rok ale z innymi już tak jeśli się chce. A czy opłaca się na osoatni rok liceum? Jeśli na dwa ostatnie lata bym wyleciała to mam pewność że nie muszę już matury w Polsce? I jeśli nie chce tam studiować to nie muszę zdawać sat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Florka napisał:

A czy opłaca się na osoatni rok liceum?

 

Pytałaś już o to i dostałaś odpowiedzi.

 

38 minut temu, Florka napisał:

Jeśli na dwa ostatnie lata bym wyleciała to mam pewność że nie muszę już matury w Polsce?

 

Patrz wyżej.

 

38 minut temu, Florka napisał:

 I jeśli nie chce tam studiować to nie muszę zdawać sat? 

 

Wiem że jesteś młoda ale musisz zrozumieć że gadasz to z ludźmi których do szału doprowadza gdy ktoś nie czyta ze zrozumieniem ;) Na to pytanie też dostałaś odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się po raz 2 jeśli odpowiedzi nie dostałam lub jest niejasna. Nikt nie napisał czy opłaca się na ostatni rok. Nikt nie napisał czy będę musiała zdawać w Polsce mature. Nikt też nie napisał czy MUSZĘ pisać sat jeśli NIE CHCE tam studiować. Nie rozumiem dlaczego doprowadza was to do szału. Nie wiem za wiele o tych wymianach pomimo że dużo o nich cxytam  i nie dziwcie się jeśli się zapytam o coś głupiego lub żądam pytanie kilka razy. Liczyłam że jeśli napisze tu na forum to dostanę odpowiedzi na pytania których w internecie nie ma. A najwyraźniej tylko denerwuje ludzi. Czyli rozumiem ze mogę tu pisać tylko jak będę bardzo doświadczona? Chyba czas znaleźć inne forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, KrysiaK said:

Jaki jest powod ze tak upierasz przy w high school w USA? Wiele razy rzeczywistosc odbiega od wyobrazen. Chcesz sie uczyc po angielsku, taniej jest w Polsce lub w UE

A jaki jest problem? Chyba mam prawo rozwijać się i poznawać inne kultury. Nie myślę że jest tam świetnie, żadnych wad i jets tam jak na filmach. Nie chodzi mi tylko o uczenie się po angielsku, gdybym chciala tylko tego zapewne wyleciałabym na krótszy okres i do innego kraju lub w Polsce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój plan jest po prostu słaby od samego początku, jeśli jego jedynym celem jest poznanie amerykańskiej kultury. Przenosząc się do amerykańskiej szkoły na rok po pierwsze wydasz mnóstwo kasy, którą lepiej można byłoby zainwestować, ryzykujesz stracony rok w liceum w Polsce, jeśli chcesz studiować (gdziekolwiek) to nie obejdzie się bez matury lub jakiegoś jej odpowiednika (jeśli nie USA i SAT to pewnie międzynarodowa matura), więc po powrocie trzeba będzie nadrabiać, bo nie licz, że łysy skończony High school amerykański da Ci z automatu wejście na jakikolwiek uniwersytet w PL/Europie.

Zrób maturę na starym kontynencie i potem poznawaj amerykańską kulturę. Masz na to więcej opcji (Work & Travel, AuPair, krótkie wymiany studenckie - dobrze się rozeznać który uniwerek w PL z kim współpracuje). Co więcej - nie musisz do tego dokładać, a jest opcja że wyjdziesz parę dolarów na plus. W międzyczasie - jeśli dla Twoich rodzciów nie jest problemem wywalenie kilkunastu tysięcy dolaców na szkołę, która prócz "experience" nic CI nie daje, to lepiej wybrać się razem z rodziną na jakieś dłuższe wakacje do USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jackie zablokował ten temat

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...