Skocz do zawartości

Wniosek o obywatelstwo a rozliczenie podatkowe


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.06.2022 o 13:16, kzielu napisał:

Mozna w ogole nie mieszkac ale trzeba zawsze sie rozliczac z IRSem - do konca zycia.

Z tego co wyczytałem to rozliczać się trzeba jeżeli wrócimy do PL ale tylko to co zarobimy powyżej 100k $  I  jeżeli zapłaciliśmy podatek w PL to możemy to odpisać od tej kwoty więc chyba nie jest tak źle. Raczej takie zarobki w PL mi nie grożą tak czy inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Robal said:

Z tego co wyczytałem to rozliczać się trzeba jeżeli wrócimy do PL ale tylko to co zarobimy powyżej 100k $  I  jeżeli zapłaciliśmy podatek w PL to możemy to odpisać od tej kwoty więc chyba nie jest tak źle. Raczej takie zarobki w PL mi nie grożą tak czy inaczej :)

Coś kiepsko czytałeś - rozliczać trzeba się zawsze że wszystkich dochodów - jest to zresztą napisane w paszporcie. Płacenie to inna historia (jak napisał wyżej McPear). To często wychodzi później jak obywatel nie mieszkający w US chce sponsorować rodzinę w celu imigracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kzielu napisał:

Coś kiepsko czytałeś - rozliczać trzeba się zawsze że wszystkich dochodów - jest to zresztą napisane w paszporcie. Płacenie to inna historia (jak napisał wyżej McPear). To często wychodzi później jak obywatel nie mieszkający w US chce sponsorować rodzinę w celu imigracji.

Rozumiem. Czyli trzeba się rozliczyć i złożyć wniosek 2555 aby być zwolnionym z płacenia jeżeli dochody wynoszą poniżej tej kwoty. A więc jednym słowem jeżeli planujemy wyjazd z USA to nie opłaca się robić obywatelstwa, bo czekają nas formalności co roku. Chyba że planujemy w przyszlości wrócić. 

Edytowane przez Robal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Robal said:

Rozumiem. Czyli trzeba się rozliczyć i złożyć wniosek 2555 aby być zwolnionym z płacenia jeżeli dochody wynoszą poniżej tej kwoty. A więc jednym słowem jeżeli planujemy wyjazd z USA to nie opłaca się robić obywatelstwa, bo czekają nas formalności co roku. Chyba że planujemy w przyszlości wrócić. 

To zależy (w kwestii nie opłacania się - to już każdy musi sam zdecydować) ale zgadza się - są formalności z tym związane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.07.2022 o 19:59, kzielu napisał:

To zależy (w kwestii nie opłacania się - to już każdy musi sam zdecydować) ale zgadza się - są formalności z tym związane.

Nie chcę stracić zielonej karty bo może będę chciał kiedyś wrócić. Dlatego chcę zrobić obywatelstwo przed powrotem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Robal napisał:

Nie chcę stracić zielonej karty bo może będę chciał kiedyś wrócić. Dlatego chcę zrobić obywatelstwo przed powrotem. 

Musisz się jakoś zdecydować.  Robisz obywatelstwo = tracisz GC. :)

Edytowane przez andyopole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, andyopole napisał:

To sie zdecyduj. Robisz obywatelstwo = tracisz GC. :)

Nie chcę stracić przez wyjazd a obywatelstwo mi gwarantuje możliwość powrotu. W obecnej sytuacji w Europie Stany to jest dobra opcja. I tak będę musiał zaczekać z powrotem bo sytuacja szybko się zmienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

 

W dniu 22.06.2022 o 17:46, Robal napisał:

Witam 

Właśnie upłynał mi okres 5 lat pobytu w USA i otworzyło się "okno" na składanie wniosku o obywatelstwo.  Niestety tak się złożyło że w 2020 nie rozliczyłem się z podatków. W związku z tym mam następujące pytanie. 

Czy ktoś się orientuje czy nie rozliczenie się w danym roku może spowodować odrzucenie aplikacji ? Czy jest ktoś na forum kto był w takiej sytuacji ?

W aplikacji jest następujące pytanie : Czy kiedykolwiek w ciagu ostatnich 5 lat nie wysłałeś rozliczenia podatkowego ? Zatrzymałem się w tym momencie aplikacji oraz poszedłem do urzędu i wysłałem rozliczenie podatkowe za tamten rok. 

 

Witam, czy będąc posiadaczem GC można złożyć zeznanie podatkowe za jakieś lata wstecz, ewentualnie do ilu lat do tylu? czy mozna to zrobic samemu np przez turbotax ? (chodzi o lata w ktorych nie pracowalo sie/ nie mialo dochdow nic do zaplacenia). Dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, martinoo said:

Witam, czy będąc posiadaczem GC można złożyć zeznanie podatkowe za jakieś lata wstecz, ewentualnie do ilu lat do tylu? czy mozna to zrobic samemu np przez turbotax ? (chodzi o lata w ktorych nie pracowalo sie/ nie mialo dochdow nic do zaplacenia). Dzieki za odpowiedz.

Nie ma limitu dla dobrowolnej spowiedzi, ale warto wziac pod uwage co IRS moze: przy audycie 3 ostatnie lata, a jezeli zidentyfikuja jakies powazne bledy to chyba do max 6. Skonsultuj sie moze z radca finansowym zanim cokolwiek zrobisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...