Skocz do zawartości

Rozliczenie z IRS na GC a praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Ale..... Jesli mieszkaniec Vancouver WA pracuje w OR to placi incom tax. Wielu ludzi tam mieszka bo domy sa tansze a Vancouver i Portland Metro Area tworza praktycznie jeden zespol aglomeracyjny. Oni maja podatek od sprzedazy a my w OR nie i zawsze sie dziwie w innych stanach ze chca ode mnie przy kasie wiecej pieniedzy niz bylo napisane na kartce na regale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mcpear napisał:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-1-d&q=limit+of+earning+abroad+non+taxable

$112.000 za rok 2022

Ale w roku 2023 przez to że wyjedziesz w drugiej połowie roku będziesz też musiała rozliczyć dochód uzyskany w USA (wrzesień - grudzień) w polskim zeznaniu podatkowym na zasadzie proporcjonalnego odliczenia (poczytaj sobie też w google co to znaczy). Może się okazać że w Polsce będziesz musiała dopłaczić podatek od dochodów w USA. Np. Zarobisz w USA w te miesiące 45000 dolarów. Podatek od nich wynosi 12% - 5400 dolarów. W Polsce doliczysz po kursie średnim te 45000 dolarów do dochodów uzyskanych w Polsce (około 180.000 zł) - wskoczysz w próg bogactwa drugiego progu podatkowego i Państwo Polskie naliczy ci 32% podatku (w zalezności od innych dochodów w tym roku będzie to wynosiło do 57,600 PLN), ale łaskawie przynają ci ulgę w wysokości 5400 dolarów (to co zapłaciłaś w USA) - czyli tak na około 22,500 PLN - do dopłaty będzie do 30.000 PLN - obowiązująca kiedyś ulga abolicyjna, która zerowała ten podatek została w 2021 zniesiona do wysokości 1360PLN rocznie (czyli zamiast 30 tys PLN, będzie trzeba dopłacić jedynie 29 tys).

Moja serdeczna rada do wszystkich wyjeżdżających - wyjeżdżać należy w pierwszej połowie roku aby uniknąć dużych dopłat podatku w Polsce. Ponieważ w roku podatkowym gdzie obywatel polski przebywał mniej niż pół roku w ojczyźnie i JEDNOCZEŚNIE przeniósł ośrodek centrum życiowych poza ojczyznę to nie obejmuje go nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

Dziękuje za ten przykład. Bardzo mi zobrazował sytuację.  Z tego co piszesz wynika, że najlepiej wyjeżdżać w styczniu :)  Tylko jak tam jest z wyjazdami? W jakim terminie można się spodziewać najwcześniejszych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, foladdd said:

Tylko jak tam jest z wyjazdami? W jakim terminie można się spodziewać najwcześniejszych? 

Samolot jutro leci z Polski do USA. Jak kupisz bilet i masz wizę imigracyjną w kieszeni to możesz lecieć jutro - termin możliwie najwcześniejszy.

Nie napisałaś na podstawie czego chcesz wyemigrować do USA. Skąd się bierze data wrzesień 2023. Nie do końca jasny jest kontekst powyższych pytań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mcpear napisał:

Samolot jutro leci z Polski do USA. Jak kupisz bilet i masz wizę imigracyjną w kieszeni to możesz lecieć jutro - termin możliwie najwcześniejszy.

Nie napisałaś na podstawie czego chcesz wyemigrować do USA. Skąd się bierze data wrzesień 2023. Nie do końca jasny jest kontekst powyższych pytań

Napisałam. Na GC. Data ta jest jedynie przykładem, przecież nie wiem kiedy - po ewentualnym wygraniu - wyjdzie mi lecieć. Chciałam sobie ustalić prawidłowości w tej kwestii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie wyraziłem się jasno: Wiem że na GC.

Aby ją uzyskać:
- Możesz wyjść za mąż za amerykanina lub rezydenta
- możesz być dzieckiem, rodzeństwem obywatela
- możesz być sponsorowana przez pracodawcę
- możesz być wylosowana w ramach loterii.

Rozumiem z ostatniej wypowiedzi, że w Twoim przypadku jest plan wylosowania w przyszłości w loterii i wyjeździe na podstawie tego.

Nie martw się na razie limitami i jakie podatki zapłacisz w pierwszym roku po wylosowaniu. Na szanse wylosowania w maju 2023 masz 1% - to znaczy że na 99% NIE WYJEDZIESZ we wrześniu 2023 ani w styczniu 2024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mcpear napisał:

Może nie wyraziłem się jasno: Wiem że na GC.

Aby ją uzyskać:
- Możesz wyjść za mąż za amerykanina lub rezydenta
- możesz być dzieckiem, rodzeństwem obywatela
- możesz być sponsorowana przez pracodawcę
- możesz być wylosowana w ramach loterii.

Rozumiem z ostatniej wypowiedzi, że w Twoim przypadku jest plan wylosowania w przyszłości w loterii i wyjeździe na podstawie tego.

Nie martw się na razie limitami i jakie podatki zapłacisz w pierwszym roku po wylosowaniu. Na szanse wylosowania w maju 2023 masz 1% - to znaczy że na 99% NIE WYJEDZIESZ we wrześniu 2023 ani w styczniu 2024

W końcu będę w tym 1 procencie :)  A tak przy okazji, ciekawi mnie czy są "bardziej preferowani" przyszli obywatele czy to 100% loteria? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się to tematu, gdyż pojawił się temat podatków
np. Będąc zatrudnionym w Ca i mieszkając w NV w , którym stanie płacimy podatek?
i kolejne np kupujać cos np. w bestbuy'u  przez internet placimy podatek w stanie z jakiego zamawiamy czy miejscu  w jakim jest sklep ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...