Skocz do zawartości

Rozliczenie z IRS na GC a praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/nonresident-spouse

If, at the end of your tax year, you are married and one spouse is a U.S. citizen or a U.S. resident within the meaning of Internal Revenue Code (IRC) section 7701(b)(1)(A) and the other is not, you can choose to treat the nonresident spouse as a U.S. resident for tax purposes. This includes situations in which one of you was not a U.S. resident at the beginning of the tax year but was at the end of the year, and the other was not a U.S. resident at the end of the year.

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/nonresident-alien-figuring-your-tax

(...) nonresident aliens married to U.S. citizens or residents can choose to be treated as U.S. residents and file joint returns

  • Dziękuję! 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę i mam jakieś odpowiedzi na powyższe pytania ale prosiłbym o potwierdzenie tutejszych ekspertów :) 
 

On 3/17/2023 at 4:46 PM, kenadams said:

Jak rozumiem wg tego, w roku którym stałem się rezydentem, jeśli osiągałem dochody poza USA to muszę się rozliczyć tylko z ich porcji zarobionej po zdobyciu GC i do tego muszę użyć formularza 10-40NR.

To z grubsza się zgadza, tylko muszę złożyć normalnie Form 1040 + napisany własnoręcznie statement wykazujący foreign income + pewnie jakieś payslipy. Zastanawia mnie jednak jedno:
 

Quote

All worldwide income for your period of residence and all income that is effectively connected with a trade or business in the United States for your period of nonresidence, after allowable deductions, is combined and taxed at the rates that apply to U.S. citizens and residents. Income that is not connected with a trade or business in the United States for your period of nonresidence is subject to the flat 30% rate or lower treaty rate. You cannot take any deductions against this not effectively connected income. Refer to Taxation of Nonresident Aliens or Publication 515, Withholding of Tax on Nonresident Aliens and Foreign Entities, for more information.

Czy to oznacza, że za dochód z Polski z zeszłego roku, z okresu kiedy jeszcze niebyłem rezydentem kasują 30%? Inna sprawa, że chyba przy dual status return nadal mogę zastosować to Foreign Income Tax Exclusion, ponieważ cały rok 2022 zarabiałem poza USA?

Nt. jeśli chodzi o 2023 i return w przyszłym roku, to już będę się normalnie rozliczać z całego roku jako resident alien, używając po prostu Form 1040. Co do Foreign Income Tax Exclusion, to jeśli dobrze rozumiem te wymagania:

Quote

If you meet certain requirements, you may qualify for the foreign earned income exclusion, the foreign housing exclusion, and/or the foreign housing deduction. To claim these benefits, you must have foreign earned income, your tax home must be in a foreign country, and you must be one of the following:

  • A U.S. citizen who is a bona fide resident of a foreign country or countries for an uninterrupted period that includes an entire tax year,
  • A U.S. resident alien who is a citizen or national of a country with which the United States has an income tax treaty in effect and who is a bona fide resident of a foreign country or countries for an uninterrupted period that includes an entire tax year, or
  • A U.S. citizen or a U.S. resident alien who is physically present in a foreign country or countries for at least 330 full days during any period of 12 consecutive months.

to to czy będę mógł z tego skorzystać będzie zależeć od tego jaką część roku 2023 przesiedzę jeszcze w Polsce. Zaczynam się zastanawiać czy nie opłaca się bardziej dociągnąć do końca/prawie końca roku, skoro i tak planowałem wyjazd w drugiej połowie roku.

Chciałem też zapytać czy ktoś korzysta(ł) z biura rachunkowego w USA i może jakieś polecić? Najlepiej takie, które reklamuje się w stylu "international tax experts"? I ile takie biuro może liczyć? Znalazłem na jednej stronie kwotę ok. 500$ za cały return za osobę, czy rząd wielkości się zgadza?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, kenadams said:

Chciałem też zapytać czy ktoś korzysta(ł) z biura rachunkowego w USA i może jakieś polecić? Najlepiej takie, które reklamuje się w stylu "international tax experts"? I ile takie biuro może liczyć? Znalazłem na jednej stronie kwotę ok. 500$ za cały return za osobę, czy rząd wielkości się zgadza?

To zalezy mocno od Twojej sytuacji, bo platne jest glownie od formularzy. Im wiecej bedziesz mial dodatkow, tym wiekszy rachunek. Za fed i state (za dwie osoby, bo filed jointly) zaplacilem w H&R Block w tym roku $440.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Anita1999 said:

Witajcie, szukam ksiegoweg/ksiegowej w USA, ktora pomoze zlozyć zalegle podatki. 

 

Znajdziesz pomoc w praktycznie kazdym miejscu gdzie rozliczaja podatki... (np. HR block). Jesli szukasz pomocy w konkretnym miescie/stanie to polecam poszukac na lokalnych grupach/ogloszeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raportuję po wizycie u doradcy podatkowego, może się potomnym przyda info. 

Doradca bardzo miły, wstępna konsultacja za darmo, więc super, a dowiedzieliśmy się wszystkiego, czego potrzebowaliśmy. Właściwie tylko potwierdził to, co sami ogarnęliśmy wcześniej. Nasza sytuacja:

On 3/20/2023 at 12:00 PM, parenthesis said:

Cały 2022 przesiedziałam w Polsce i zarabiałam tylko u jednego pracodawcy. Rozmowę w ambasadzie miałam w grudniu 2022, przyjazd do Stanów w lutym 2023 (zakładam, że rezydentem jestem od daty wjazdu). Wszystko spoko, nie musiałabym się chyba w ogóle za 2022 rozliczać z IRSem. Ale mąż chce się rozliczać wspólnie (większe ulgi podatkowe), więc musimy zgłosić oświadczenie, żeby mnie w celach podatkowych traktowali jako rezydenta za 2022. I teraz cały dochód muszę zgłosić, ale idzie w Foreign Earned Income Exclusion. Nadal chyba wszystko spoko.

Ale potem kwestia FBAR i FATCA, jedno konto mam (drugie puste w innym banku zamknęłam w 2022), ale przekroczone $10000, bo dostałam darowiznę. Dobra, zgłaszam. Tylko zaraz - czy to konto zamknięte też zgłaszać? (teraz już wiem, że tak, dzięki wam). I czy ZUS też nie ma jakichś kont, które trzeba zgłaszać? 

Czyli: married filing jointly; moje zarobki całość w Foreign Earned Income Exclusion; oświadczenie pisemne, żeby mnie traktowali jako rezydentkę dla celów podatkowych za 2022 (mimo że byłam non-resident), przez to niestety wszystko trzeba wysłać listownie. FBAR tak, FATCA nie. Powiedział, żeby konta ZUS nie zgłaszać, ufff ;p

Prawdopodobnie spróbujemy w ten sposób jeszcze zrobić amended tax return za 2021. Rozliczaliśmy się wtedy jako married filing separately, ale skoro mam już SSN i dzięki oświadczeniu mogę być traktowana jako rezydent, to spróbujemy. Rozkminialiśmy, czy to się spina, skoro składamy takie oświadczenie na 2022, ale doradca powiedział, że najgorsze co się może stać, to że nam tego amended za 2021 nie przyjmą. 

Ogólnie bardzo się cieszę, że przyjechałam do Stanów na początku roku, bo kiedyś wyczytałam (chyba nawet tu na forum), że wszystko jest dzięki temu łatwiej podatkowo rozliczyć. I to się zgadza.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przybywam z updejtem, może się komuś przydać.

Zasięgnąłem pomocy doradcy podatkowego przez platformę H&R Block (podziękowania dla @Xarthisius za polecenie). Tax return już złożony i sprawa wygląda następująco.

  • Ponieważ spędziliśmy większość poprzedniego roku w Polsce (a dokładnie ponad 330 dni), przeszliśmy physical presence test wymagany do zastosowania ulgi Foreign Earned Income Exclusion - $112,000 w roku 2022. Moje dochody zmieściły się poniżej tej kwoty, a więc za nie nie musiałem płacić podatku.
  • Żona dostawała zasiłek macierzyński do połowy zeszłego roku, a do tego cały czas otrzymuje 500+ i od sierpnia Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Jak się okazuje, Foreign Earned Income Exclusion  stosuje się tylko do zarobionego dochodu, a więc wszelkie zasiłki nie wliczają się i trzeba się z nich wyspowiadać przed IRS. Mimo, że 500+ i RKO nie są opodatkowane w PL, to doradca polecił wliczyć je również do dochodu deklarowanego dla IRS.
  • Pierwszy vest moich RSU wypadł w grudniu, więc musiałem również je zawrzeć w zeznaniu.
  • Ponieważ łącznie dochód z zasiłku macierzyńskiego + 500plus + RKO + RSU nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku dla małżeństw w 2022 (ok. $25,000), to doradca poradził pewien myk o którym nie wiedziałem. Przy spełnieniu pewnych warunków (opisanych poniżej), można w pierwszym roku składać zeznanie normalnie jakby się było US Resident/Citizen przez cały rok, składając odpowiednie oświadczenie. W ten sposób mogliśmy złożyć jako "married filing jointly", oraz zastosować standard deduction (wspomniane $25k) - i voila, podatek do zapłacenia $0. Gdybyśmy składali osobno jako dual-status to najpewniej byłby jakiś podatek do opłacenia.

    Dla ciekawych co to za myk, jest to opisane tutaj, w sekcji zatytułowanej "Choosing Resident Alien Status". Przytoczę początek:
Quote

If you are a dual-status alien, you can choose to be treated as a U.S. resident for the entire year if all of the following apply.
  • You were a nonresident alien at the beginning of the year.
  • You are a resident alien or U.S. citizen at the end of the year.
  • You are married to a U.S. citizen or resident alien at the end of the year.
  • Your spouse joins you in making the choice.

This includes situations in which both you and your spouse were nonresident aliens at the beginning of the tax year and both of you are resident aliens at the end of the tax year.

 

Edytowane przez kenadams
  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mam pytanie odnośnie tego, czy przed emigracją do USA zgłasza się gdzieś w urzędach to?
Wylatuję 26.06.2023 (więc podatkowo jeszcze w pierwszej połowie roku) i aktywuję wtedy Zieloną Kartę. Znamy adres pod którym się zatrzymamy (rodzina męża).

Znalazłam taką stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-wyjazd-za-granice

I się zastanawiam czy zgłoszenie przez tą stronę wystarczy czy oddzielnie jakieś formularze jeszcze się wypełnia (dodatkowo będę jeszcze prowadziła przez pewien czas co najmniej swoją polską działalność gospodarczą - gdzie powinnam oddzielnie zmienić swój adres zamieszkania, z której wiem że będę rozliczać się w Polsce i z tego co rozumiem w USA też do pewnej kwoty po odliczeniu polskiego podatku).

Przy zeznaniu podatkowym polskim po prostu się nie wspomina dochodów z pracy w USA jeżeli ośrodek życia w USA jest i ponad połowę roku się tam spędza?

Edytowane przez kalicodi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

witam wszystkich

odgrzebuję stary temat aby nie zakładać nowego, mam pytanie a propo zeznania podatkowego za rok 2023

sprawa wygląda tak:

1 listopad 2023 z żoną i dzieckiem wylądowaliśmy w USA ( Illinois) aby aktywować zielone karty, wróciliśmy do PL po 3 tygodniach

W tym czasie nie podejmowaliśmy żadnej pracy w USA, wyjazd potraktowaliśmy typowo na zwiedzanie, w tym czasie doszły nam numery ssn, karty przyszły w grudniu do naszych znajomych, którzy przy okazji dostarczyli nam je w PL.

nie zakładaliśmy kont w banku oraz nie zrobiliśmy praw jazdy

W PL podczas pobytu w USA byliśmy na urlopach, żona pracuje na umowie, a ja na 1os działalności

kończymy nasze sprawy w PL i będziemy wracać

 

i właściwe pytanie:

jak mogę wypełnić zeznanie podatkowe będąc jeszcze w PL? do 15.04 jeszcze nas nie będzie w USA, a takie strony jak np turbotax i inne wymagają aby wpisać nr tel usa ( który już mam nieaktywny )

z tego co się doczytałem i tak będzie 0$ podatku do zapłaty z racji tych dochodów które są uzyskane w pl, ale z tego co rozumiem i tak muszę im pokazać

chyba, że się mylę?

chodzi mi o sam fakt złożenia zeznania podatkowego, jak to zrobić będąc w PL?

na stronie irs niestety wyskakuję mi błąd (sprawdzane na kilku komputerach i telefonach)

 

z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 

obraz.thumb.png.796ae9b3ae545f2f9de58b3405e52ec8.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...