Skocz do zawartości

Rozliczenie z IRS na GC a praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, micham napisał:

Podepnę się to tematu, gdyż pojawił się temat podatków
np. Będąc zatrudnionym w Ca i mieszkając w NV w , którym stanie płacimy podatek?
i kolejne np kupujać cos np. w bestbuy'u  przez internet placimy podatek w stanie z jakiego zamawiamy czy miejscu  w jakim jest sklep ?

Jesli chodzi o incom tax to prawdopodobnie pracodawca z Californi sam sciagnie podatek jesli takowy tam jest.

Co do zakupu online, podatek bedzie wg miejsca zakupu, mnie nie doliczaja podatku od psrzedazy. 

Ciekawe co by bylo gdybym kupil cos z miejscem dostawy np w Kalafiorni albo w WA. W OR podatku od sprzedazy nie ma a tam jest. Bylby to dobry myk dla kogos sprytnego chcacego ominac sale tax w takim stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, micham said:

Podepnę się to tematu, gdyż pojawił się temat podatków
np. Będąc zatrudnionym w Ca i mieszkając w NV w , którym stanie płacimy podatek?
i kolejne np kupujać cos np. w bestbuy'u  przez internet placimy podatek w stanie z jakiego zamawiamy czy miejscu  w jakim jest sklep ?

Płacisz podatek stanowy tam gdzie pracujesz. Jeśli pracodawca z CA uzna Ciebie za pracownika "Remote" i miejsce pracy wpisze twój adres domowy to płacisz podatek stanowy w NV. Jeśli jednak dojeżdżasz do biura w CA to będziesz płacił podatek w CA. Przed COVID konsultanci, którzy u mnie w korpo pracowali na projektach w różnych stanach przez cały musieli prowadzić kalendarze i często było, że płacili podatek stanowy od części swoich dochodów w różnych stanach. Czyli składali deklarację federalną + 3-4 stanowe

Kupując w bestbuy online płacisz podatek sprzedażny zgodnie z adresem dostawy. Dlatego tax się nalicza dopiero po podaniu adresu dostawy. To jest nawet perfodne na tyle, że w ramach jednego stanu masz różne stawki podatku od sprzedaży w zależności od kodu pocztowego (tak jest np. w CA) - tak więc podatek naliczą Tobie taki jaki obowiązuje w miejscu dostawy..

Są sklepy internetowe, które nie posiadają fizycznych przedstawicielstw w poszczególnych stanach i trzymają tylko jedną fizyczną lokalizację (najczęściej w stanie bez podatku od sprzedaży). Obowiązuje często praktyka, że zakupy w nich są tax-free. (jak się nie mylę to próbują się do nich dobrać). Bestbuy takowym nie jest - zawsze nalicza podatek zgodnie z miejscem dostawy / odbioru produktu

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia czy muszę składać zeznanie podatkowe czy nie. W marcu 2021 aktywowałam swoją zieloną kartę ( wjechałam do USA na 2 tygodnie, po czym wróciłam do Polski). W Polsce ani w żadnym innym kraju na świecie nie pracowałam w ogóle przez cały 2021 rok. Niedawno tj na początku lutego 2022 wróciłam do USA (byłam poza USA 11 miesięcy ). Czy muszę tutaj składać jakieś zeznanie podatkowe, rozliczać się z podatku skoro nie pracowałam ? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, marta246 said:

Witam, proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia czy muszę składać zeznanie podatkowe czy nie. W marcu 2021 aktywowałam swoją zieloną kartę ( wjechałam do USA na 2 tygodnie, po czym wróciłam do Polski). W Polsce ani w żadnym innym kraju na świecie nie pracowałam w ogóle przez cały 2021 rok. Niedawno tj na początku lutego 2022 wróciłam do USA (byłam poza USA 11 miesięcy ). Czy muszę tutaj składać jakieś zeznanie podatkowe, rozliczać się z podatku skoro nie pracowałam ? 
 

Rozumiem, ze chcialas napisac nie tyle ze nie pracowalas, ale nie uzyskalas zadnego dochodu, np. renta, dochod pasywny z najmu, sprzedaz akcji, royalties, odsetki kapitalowe, itp?

Technicznie przy zerowym dochodzie skladac zeznania nie trzeba, ale zaraz napisze dlaczego to zly pomysl i dlaczego warto:

  1. W ostatnim roku bylo sporo "prezentow" od Wujka Joe. Stymulusy, child tax credits itp. Czesc z nich dziala nawet jak sie nie ma dochodu. Jest wiec niezerowa szansa, ze dostaniesz jakies pieniadze w nagrode za zlozenie.
  2. Zlozenie zeznania startuje zegar dla okresu przez, ktory IRS moze zrobic audyt danego roku. Brak zeznania pozwala im zrobic ten audyt chyba bez ograniczen, czyli np. za 20 lat bedziesz musiala sie pocic i udowadniac, co robilas w 2021...
  3. Przy naturalizacji pojawia sie takie niewinne pytanie: A. Have you EVER not filed a Federal, state, or local tax return since you became a lawful permanent
    resident? Yes No B. If you answered "Yes," did you consider yourself to be a "non-U.S. resident"? Jak nie zlozysz zeznania, to znowu bedziesz musiala sie tlumaczyc dlaczego. IO bedzie mogl zapytac co robilas przez 2021 i czy masz jakies dowody itp. Po co sie stresowac?

P.s. Jezeli posiadasz na kontach bankowych w Polsce znaczne kwoty (sumarycznie $10k w dowolnym momencie roku), albo jeszcze znaczniejsze (nie pamietam limitow $75k single, $150k married?) to z tego sie trzeba tez wyspowiadac. To pierwsze przez FBAR, to drugie specjalna forma dolaczana do glownego zeznania.

Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Xarthisius napisał:

Rozumiem, ze chcialas napisac nie tyle ze nie pracowalas, ale nie uzyskalas zadnego dochodu, np. renta, dochod pasywny z najmu, sprzedaz akcji, royalties, odsetki kapitalowe, itp?

Technicznie przy zerowym dochodzie skladac zeznania nie trzeba, ale zaraz napisze dlaczego to zly pomysl i dlaczego warto:

  1. W ostatnim roku bylo sporo "prezentow" od Wujka Joe. Stymulusy, child tax credits itp. Czesc z nich dziala nawet jak sie nie ma dochodu. Jest wiec niezerowa szansa, ze dostaniesz jakies pieniadze w nagrode za zlozenie.
  2. Zlozenie zeznania startuje zegar dla okresu przez, ktory IRS moze zrobic audyt danego roku. Brak zeznania pozwala im zrobic ten audyt chyba bez ograniczen, czyli np. za 20 lat bedziesz musiala sie pocic i udowadniac, co robilas w 2021...
  3. Przy naturalizacji pojawia sie takie niewinne pytanie: A. Have you EVER not filed a Federal, state, or local tax return since you became a lawful permanent
    resident? Yes No B. If you answered "Yes," did you consider yourself to be a "non-U.S. resident"? Jak nie zlozysz zeznania, to znowu bedziesz musiala sie tlumaczyc dlaczego. IO bedzie mogl zapytac co robilas przez 2021 i czy masz jakies dowody itp. Po co sie stresowac?

P.s. Jezeli posiadasz na kontach bankowych w Polsce znaczne kwoty (sumarycznie $10k w dowolnym momencie roku), albo jeszcze znaczniejsze (nie pamietam limitow $75k single, $150k married?) to z tego sie trzeba tez wyspowiadac. To pierwsze przez FBAR, to drugie specjalna forma dolaczana do glownego zeznania.

Dzięki wielkie, za pomoc:) !!! tak, dokładnie, nie uzyskałam żadnego dochodu i nie posiadam również na koncie kwoty o ktorej piszesz.

 

W takim razie spróbuje złożyć zeznanie. Jak się w ogóle do tego zabrać ? Czy można je złożyć online ?

Ja rozliczam sie sama. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, marta246 said:

Dzięki wielkie, za pomoc:) !!! tak, dokładnie, nie uzyskałam żadnego dochodu i nie posiadam również na koncie kwoty o ktorej piszesz.

W takim razie spróbuje złożyć zeznanie. Jak się w ogóle do tego zabrać ? Czy można je złożyć online ?
Ja rozliczam sie sama. 

Tak, mozna zlozyc online. Jest mnostwo serwisow gdzie daje sie to zrobic: efile, turbotax zeby wymienic tylko te, ktorych reklamy nieustannie mnie napadaja...

https://www.efile.com/kb/ef0041/

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2022 o 19:55, mcpear napisał:

Może nie wyraziłem się jasno: Wiem że na GC.

Aby ją uzyskać:
- Możesz wyjść za mąż za amerykanina lub rezydenta
- możesz być dzieckiem, rodzeństwem obywatela
- możesz być sponsorowana przez pracodawcę
- możesz być wylosowana w ramach loterii.

Rozumiem z ostatniej wypowiedzi, że w Twoim przypadku jest plan wylosowania w przyszłości w loterii i wyjeździe na podstawie tego.

Nie martw się na razie limitami i jakie podatki zapłacisz w pierwszym roku po wylosowaniu. Na szanse wylosowania w maju 2023 masz 1% - to znaczy że na 99% NIE WYJEDZIESZ we wrześniu 2023 ani w styczniu 2024

Podepne sie i ja pod temat, bo widzę, ze są tu osoby z duża wiedza 

jak będzie z rozliczaniem jezeli. ja do końca roku będę na etacie w pl i tu będą płacone moje składki. jednak w pazdzierniku wyjadę na GC do męża obywatela i do końca roku będę mieć dochody z pl - praca zdalna. czy mogę się za rok rozliczyć z mężem w USA czy muszę sama w pl 

 

przepraszam za brak polskich literek (klawiatura obca) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% za ten rok będziesz się musiała rozliczyć i w USA i w Polsce. W Polsce nikt nie zwolni Ciebie z podatku za sam fakt bycia posiadaczem GC skoro pracujesz i osiągasz dochody na terenie Polski. Co więcej jakbyś w 2023 kontynuowała pracę zdalną w Polsce to uważam, że Polski Urząd Skarbowy może wydać interpretację, że nie przeniosłaś trwale ośrodka interesów życiowych do USA - to będzie skutkowało koniecznością dopłaty w Polsce do podatku od dochodów uzyskanych w USA (ulga abolicyjna to żart obecnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 24.01.2022 o 09:47, kzielu napisał:

Na to pytanie masz odpowiedz w tym samym watku powyzej - jezeli zostaly opodatkowane i  nie przekroczyly limitu to tak, jezeli nie zostaly opodatkowane lub przekroczylas limit - to tak.

mam pytanie odnosnie tego wykazywania dochodów z zagranicy bo już nie wiem co robić. Kontaktowałam się z 3 księgowymi tu i nikt nie wie jak te dochody z zagranicy ująć, czy jest specjalna forma na której trzeba to wyplenić? Oni mi mówią ze nie ma żadnej formy i już sama głupieje, NIE zarobiłam więcej niż 108,700.00$ za granica wiec jest niby tax free ale gdzie na jakiej formie to pokazac? czy w ogóle nie trzeba nigdzie tego pokazywać skoro nie przekroczyło limitu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, mvgda said:

mam pytanie odnosnie tego wykazywania dochodów z zagranicy bo już nie wiem co robić. Kontaktowałam się z 3 księgowymi tu i nikt nie wie jak te dochody z zagranicy ująć, czy jest specjalna forma na której trzeba to wyplenić? Oni mi mówią ze nie ma żadnej formy i już sama głupieje, NIE zarobiłam więcej niż 108,700.00$ za granica wiec jest niby tax free ale gdzie na jakiej formie to pokazac? czy w ogóle nie trzeba nigdzie tego pokazywać skoro nie przekroczyło limitu. 

IRS form 2555

Edytowane przez kzielu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...