Skocz do zawartości

Rozliczenie z IRS na GC a praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

znowu będę męczyć temat tych taxow, znalazłam w końcu księgowego który rozlicza takze taxy z zagranicy ale on powiedział ze ta forma 2555 jest tylko dla osob które są rezydentami/obywatelami usa ale CAŁY rok pracowali za granica i są rezydentami podatkowymi w innymi kraju i ze teoretycznie powinnam zapłacić podatek od tego co zarobiłam w polsce?? W polsce przebywałam mniej niż 181 dni i wymeldowalam się wiec główny ośrodek życiowy i podatkowy mam w USA.
Czy ktoś kto wypełniał ta formę 2555 i mieszkał mniej niż pol roku w PL może mi doradzić?

dodam ze nie zarobiłam na pewno więcej niż te $108k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Hej,

odnawiam wątek, żeby nie zaśmiecać forum.

GC aktywowana w lutym 2022, przeprowadzka do USA na stałe czerwiec 2022. 

Podatki rozliczam w USA pierwszy raz jako redydent (wcześniej robiłam za 2015 i 2016 jak byłam na wizie J1).

 

Dwa tematy: podwójne opodatkowanie i konto bankowe poza USA

 

1. Jak to jest z tym raportowaniem konta zagranicznego w USA (FBAR)?

Mam konto w Polsce, nawet kilka, jedne z mniejszymi zasobami, jakieś grosze, ale jedno szczególnie bogate, bo w EUR w czasach jak pracowałam w DE.

Do tego miałam główne konto w DE, ale zamknęłam w czerwcu ubiegłego roku, nie wiem czy je zgłaszać czy nie

- Które konta zgłaszamy? tylko te co mają kwotę powyżej 10.000$? Te istniejące czy te zamknięte w danym roku kalendarzowym też?

- Rozumiem, że mam obowiązek zgłaszać konta do FBAR co roku. Wypełniamy dopóki konta istnieją czy dopóki kwota na danym koncie jest powyżej 10k$? 

- Do kiedy wypełnia się FBAR za dany rok? Do ostatniego dnia roku kalendarzowego, czy do ostatniego dnia roku podatkowego (15.04 czy jakoś tak)? Nie wiem teraz, czy muszę wypełnić za 2022 jako late (bo po 31. grudnia 2022) czy jednak wciaż jestem w widełkach za poprzedni rok.

 

2. Podwójne opodatkowanie (Niemcy/USA - ogólnie myślę, że zasady będą podobne jak w Polsce, ale szukam gruntu zaczepienia)

Tu mam zagwozdkę. Do czerwca 2022 otrzymywałam Kindergeld (coś jak nasze 500+ polskie) i urlop macierzyński z Niemiec. Do tego moja firma jeszcze wypłaciła mi jakąś zaległą pensję z urlopem, razem wyjdzie tego jakieś 15k EURO.

- Dyskusja z mężem i jego księgową.

- - > Mąż mówi, że to się nie wlicza. Jemu nie ufam w tej materii :D 

- - > Księgowa nie jest pewna, powiedziała, że zależy ile zarobiłam w danym roku kalendarzowy. Podobno do 11k nawet się nie zgłasza. dyskusji powyżej 11k nie podjeliśmy, bo to akurat mąż dzwonil dopytać o szczegóły.

- - > Na chłopski rozum wydaje mi się, że płacę podatek w DE, ale i tak mam obowiązek zgłosić w USA dobrze myślę? (podobnie było jak rozliczałam się między PL i DE)

- Czy z tego 15k EUR wogóle zapłacę jakiś podatek? (w USA zarobiłam bodajże kolejne 15k, także i tak łapiemy się na jedne z niższych widełek w razie czego)

-  Przejrzałam umowę ze strony IRS o wzajemnym opodatkowaniu USA/DE. (https://www.irs.gov/pub/irs-trty/germany.pdf).

Pod którą kategorię podejdą dochody z zasiłklu macierzyńskiego? Czy to wam podchodzi pod "ARTICLE 19 Government Service; Social Security", ewentualnie "ARTICLE 18 Pensions, Annuities, Alimony, and Child Support? Mam problem z klasyfikacją :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Iskierka said:

1. Jak to jest z tym raportowaniem konta zagranicznego w USA (FBAR)?

Jezeli wpadasz w prog ($10k) to raportujesz wszystkie konta, nawet jak ich saldo wynosi zero i nawet jak juz je zamknelas, ale mialas podczas roku podatkowego. $10k jest tez sumaryczne, czyli jak masz 2 konta po $5k to tez wypelniasz FBAR. Deadline do rozliczenia sie za 2022 to April 15, 2023. Tak, co roku.

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Edit: przepraszam za śmiecenie, nie wiem dlaczego wyszukiwarka nie zwróciła mi choćby tego wątku. Nadrobię czytanie i zmodyfikuję pytania.

Powoli przymierzam się do rozliczenia z IRS za 2022 rok i mam kilka pytań. Na wstępie zaznaczę, że jeszcze jesteśmy w PL i planujemy przeprowadzkę na stałe w drugiej połowie tego roku. W PL ciągle pracuję i zarabiam.

  1. Jak rozumiem wg tego, w roku którym stałem się rezydentem, jeśli osiągałem dochody poza USA to muszę się rozliczyć tylko z ich porcji zarobionej po zdobyciu GC i do tego muszę użyć formularza 10-40NR.
    1. Czy moje żona również musi złożyć deklarację, jeśli rozliczamy się razem?
    2. Czy Polski socjal - 500+, kapitał opiekuńczy i zasiłek macierzyński są traktowane jako taxable income (np. w PL zasiłek macierzyński jest, ale już 500plusy nie)
    3. Co z FICA, jeśli dochody były spoza USA to nie muszę ich płacić?
    4. Podobne pytanie do State Tax - chociaż ostatnią rezydencję mam na Florydzie a tam jak wiadomo nie ma podatku stanowego, to czy gdzieś muszę złożyć jakąś deklarację?
  2. Darowizny i spadki. Jeśli dobrze wyczytałem, to w USA nie ma podatku od spadku, a w przypadku darowizn podatek płaci tylko obdarowujący?
    1. Co w przypadku darowizn dla polskich organizacji charytatywnych jak Siepomaga, czy US respektuje takie dla odliczenia od dochodu? Nvm, znalazłem "listę" organizacji z PL uznawanych przez IRS: https://apps.irs.gov/app/eos/
  3. Dodatkowo mam trochę wątpliwości odnośnie podatku za 2023 (aczkolwiek zakładam najgorsze):
    1. Tutaj już nie działa ta zasada "pierwszego roku", tzn. muszę rozliczyć zarobki z PL uzyskane podczas całego roku 2023 prawda?
    2. Podobnie, co w przypadku FICA, state tax?
    3. Czy jeśli będę musiał zapłacić podatek za 2023 w USA, to czy mogę oczekiwać zwrot podatku w PL np. za okazaniem Cerfitication of U.S. Residency? Czy ktoś to praktykował tutaj?
    4. Od tego roku otrzymuję od firmy RSU przez platformę E*Trade. Kiedy rejestrowałem się do tej platformy jeszcze w zeszłym roku to musiałem wypełnić formularz nazwany W-8 Certification (screenshot niżej), wtedy zgodnie z prawdą wypełniłem jako rezydent PL. Wiem, że w USA pobierają składki już przy vestowaniu się tych akcji, rozumiem że w takim razie powinienem wypełnić taki formularz ponownie? Czy mogę mieć problemy jeśli wypełnię to dopiero podczas de facto przeprowadzki?
      image.thumb.png.8e78b6953302afc52a0edc6702a1454e.png

Z góry dziękuję komukolwiek będzie się chciało odpowiedzieć. 

Edytowane przez kenadams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że z kolegą mamy podobny problem :D

Ja też czekam na wieści z forum, mam nadizeję, ze pomogą trochę :D Mam niedługo rozmowę z księgową w USA (ja już tu mieszkam od czerwca 2022), jak cos będę wiedzieć to chętnie się podzielę wiedzą. 

 

A w międzyczasie może popatrz też na zakładkę Poland w poniższym linku

https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Iskierka said:

widzę, że z kolegą mamy podobny problem :D

Ja też czekam na wieści z forum, mam nadizeję, ze pomogą trochę :D Mam niedługo rozmowę z księgową w USA (ja już tu mieszkam od czerwca 2022), jak cos będę wiedzieć to chętnie się podzielę wiedzą. 

 

A w międzyczasie może popatrz też na zakładkę Poland w poniższym linku

https://www.irs.gov/businesses/international-businesses/united-states-income-tax-treaties-a-to-z

Dobrze wiedzieć że nie jestem sam :D będę wdzięczny za podzielenie się wiedzą :) Ten tax treaty też przejrzę, dzięki!

Edytowane przez kenadams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, kenadams said:

(...)

    1. Od tego roku otrzymuję od firmy RSU przez platformę E*Trade. Kiedy rejestrowałem się do tej platformy jeszcze w zeszłym roku to musiałem wypełnić formularz nazwany W-8 Certification (screenshot niżej), wtedy zgodnie z prawdą wypełniłem jako rezydent PL. Wiem, że w USA pobierają składki już przy vestowaniu się tych akcji, rozumiem że w takim razie powinienem wypełnić taki formularz ponownie? Czy mogę mieć problemy jeśli wypełnię to dopiero podczas de facto przeprowadzki?

Wypowiem się tylko na ten temat na który wiem na 100% - w przypadku RSU i złożonego W8-BEN miałeś obowiązek w dniu uzyskania GC powiadomić E*Trade, że ta deklaracja jest nieprawdziwa i że chcesz ją skorygować - powinieneś złożyć deklarację W-9. Jeśli akcje RSU nie zostały jeszcze po uzyskaniu zielonej karty przekazane na Twoje konto, to nie masz w sumie problemu za dużego, ale jeśli zostały już przekazane to generalnie masz problem. W momencie vestowania masz obowiązek odporwadzić Tax Withholding (E*Trade uczyni to automatycznie - płaci się go akcjami - po prostu część z akcji nie vestingu nie trafia na Twoje konto). Nie czekaj więc z tym - spróbuje to odkręcić. Jeśli po uzyskaniu zielonej karty dokonałeś vestowania i E*Trade traktował ciebie jako nie-rezydenta amerykańskiego to koniecznie musisz to odkręcić - możesz nabawić się problemów jak tego nie zrobisz. Jak to "odkręcić" to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, mcpear said:

Wypowiem się tylko na ten temat na który wiem na 100% - w przypadku RSU i złożonego W8-BEN miałeś obowiązek w dniu uzyskania GC powiadomić E*Trade, że ta deklaracja jest nieprawdziwa i że chcesz ją skorygować - powinieneś złożyć deklarację W-9. Jeśli akcje RSU nie zostały jeszcze po uzyskaniu zielonej karty przekazane na Twoje konto, to nie masz w sumie problemu za dużego, ale jeśli zostały już przekazane to generalnie masz problem. W momencie vestowania masz obowiązek odporwadzić Tax Withholding (E*Trade uczyni to automatycznie - płaci się go akcjami - po prostu część z akcji nie vestingu nie trafia na Twoje konto). Nie czekaj więc z tym - spróbuje to odkręcić. Jeśli po uzyskaniu zielonej karty dokonałeś vestowania i E*Trade traktował ciebie jako nie-rezydenta amerykańskiego to koniecznie musisz to odkręcić - możesz nabawić się problemów jak tego nie zrobisz. Jak to "odkręcić" to nie wiem.

Well, shit.. zvestowała mi się właśnie druga porcja. Na razie nie ruszałem tych akcji, spróbuję to jakoś odkręcić. Dzięki za niejako potwierdzenie moich obaw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że nie jestem w tych podatkowych rozkminach sama... Chociaż i tak w porównaniu do was widzę, że mam w miarę prostą sytuację. 

Cały 2022 przesiedziałam w Polsce i zarabiałam tylko u jednego pracodawcy. Rozmowę w ambasadzie miałam w grudniu 2022, przyjazd do Stanów w lutym 2023 (zakładam, że rezydentem jestem od daty wjazdu). Wszystko spoko, nie musiałabym się chyba w ogóle za 2022 rozliczać z IRSem. Ale mąż chce się rozliczać wspólnie (większe ulgi podatkowe), więc musimy zgłosić oświadczenie, żeby mnie w celach podatkowych traktowali jako rezydenta za 2022. I teraz cały dochód muszę zgłosić, ale idzie w Foreign Earned Income Exclusion. Nadal chyba wszystko spoko.

Ale potem kwestia FBAR i FATCA, jedno konto mam (drugie puste w innym banku zamknęłam w 2022), ale przekroczone $10000, bo dostałam darowiznę. Dobra, zgłaszam. Tylko zaraz - czy to konto zamknięte też zgłaszać? (teraz już wiem, że tak, dzięki wam). I czy ZUS też nie ma jakichś kont, które trzeba zgłaszać? 

Nagle za dużo pytań, a za mało odpowiedzi. Umawiam się na wstępną konsultację do księgowego, ciekawa jestem czy uda mu się pomóc. A i tak się zastanawiam, czy nie za bardzo się wkręcam i ile ludzi w ogóle nie wie o tych różnych zawiłościach albo je olewają i żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, parenthesis said:

Wszystko spoko, nie musiałabym się chyba w ogóle za 2022 rozliczać z IRSem. Ale mąż chce się rozliczać wspólnie (większe ulgi podatkowe), więc musimy zgłosić oświadczenie, żeby mnie w celach podatkowych traktowali jako rezydenta za 2022.

Na jakiej podstawie? Nie mozna "chciec" byc traktowanym jako resident for tax purposes... Trzeba albo spelniac substantial presence albo miec GC (ktora masz dopiero od lutego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...