Skocz do zawartości

Praca/oszczędności w USA


maniek93

Rekomendowane odpowiedzi

6 minutes ago, Markunvip said:

Czyli uważacie, że warto rzucić wszystko i spróbować życia w Stanach? Mam poczucie, że jak nie spróbuję to będę żałował.

Nie sposob odpowiedziec. Jezeli jestes w miare mlody, nie masz rodziny do utrzymania, i chcesz fantastyczna przygode zycia, to dlaczego nie. W najgorszym razie wrocisz do Polski... z dobrym angielskim (jezeli nie bedziesz caly czas z Polakami) i niezlym doswiadczeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rodzinę. Żonę i córkę. Ale myślę, że dziecko najszybciej by się zaklimatyzowało w Stanach. Ja mam dobrą pracę. Nawet bardzo dobrą jak na warunki w Polsce a w Stanach muszę zaczynać od nowa. Więc to jest dla mnie największym problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć ponownie. 

Nie wiem jak wyszkać tematu(być może  był już omawiany) jeśli tak to przepraszam, chodzi mi o temat podatków. Pracuje w Polsce. Rozwiązuje umowę o pracę i sam wyjeżdżam do Stanów. Żona z córką zostają w Polsce. W USA podejmuję pracę, wyrabia. Prawo jazdy. Piszą na różnych forach, że będę musiał rozliczyć się z podatków w Stanach i w Polsce. Bo niby jest jakaś umowa między krajami. 

Orientujecie się czy to jest prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, Markunvip said:

Cześć ponownie. 

Nie wiem jak wyszkać tematu(być może  był już omawiany) jeśli tak to przepraszam, chodzi mi o temat podatków. Pracuje w Polsce. Rozwiązuje umowę o pracę i sam wyjeżdżam do Stanów. Żona z córką zostają w Polsce. W USA podejmuję pracę, wyrabia. Prawo jazdy. Piszą na różnych forach, że będę musiał rozliczyć się z podatków w Stanach i w Polsce. Bo niby jest jakaś umowa między krajami. 

Orientujecie się czy to jest prawda?

Ten temat sie pojawial wielokrotnie - w pierwszym roku tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej Twoja sytuacja być na tyle inna niż typowa, że dopóki żona z córką nie wyemigrują z Tobą do USA to trudno będzie Tobie stwierdzić, że trwale przeniosłeś centrum interesów osobistych do USA. Tak więc jeśli żona z córką w kolejnych latach będą w Polsce a ty w USA to wg mnie również w kolejnych latach będziesz zmuszony rozliczać podatki od dochodów w USA również w Polsce. Ustawa jest tutaj jednoznaczna i mówi wprost, że jesteś zobowiązany rozliczyć się z dochodów z całego świata przed polskim US. (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art 3, pkt 1 oraz art 3, pkt 1a, podpunkt 1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ale się wypowiem!  :D

Jeśli "rozstali się z żoną" (bywa) i on mieszka na stałe w USA  to jego "ośrodek" juz nie jest w Polsce.

Jeśli nie rozliczaja sie wspólnie w Polsce to wg mnie też nie powinien płacić podatków w Polsce.

Istotne też jest gdzie przebywał większość pierwszego zagranicznego roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, andyopole said:

Nie wiem ale się wypowiem!  :D

Jeśli "rozstali się z żoną" (bywa) i on mieszka na stałe w USA  to jego "ośrodek" juz nie jest w Polsce.

Jeśli nie rozliczaja sie wspólnie w Polsce to wg mnie też nie powinien płacić podatków w Polsce.

Istotne też jest gdzie przebywał większość pierwszego zagranicznego roku.

Sadze, ze US moglby sie nie zgodzic ;-) Nawet ze scafo przyklad dali, zeby nie trzeba bylo sie zastanawiac ;-P

Przykład 3: Pan Artur jest pracownikiem budowlanym mieszkającym na stałe z żoną i dziećmi w Szczecinie. Pan Artur pracuje na budowach w Niemczech. W trakcie pracy w Niemczech pan Artur mieszka w hotelu robotniczym wraz z innymi pracownikami. W Polsce pan Artur mieszka z rodziną, do której przyjeżdża w weekendy, na święta, na urlop oraz w trakcie dłuższych przerw w pracy. Czy pan Artur posiada centrum interesów osobistych w Polsce?

Tak. Pan Artur posiada ścisłe powiązania osobiste z Polską, gdyż tutaj cały rok mieszka jego żona oraz dzieci. Pomimo pracy w Niemczech, pan Artur regularnie wraca do swojego miejsca zamieszkania w Szczecinie w sposób, który wskazuje na utrzymanie istotnych powiązań osobistych z Polską.

[1] https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/objasnienia-rezydencja/

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mcpear napisał:

Co więcej Twoja sytuacja być na tyle inna niż typowa, że dopóki żona z córką nie wyemigrują z Tobą do USA to trudno będzie Tobie stwierdzić, że trwale przeniosłeś centrum interesów osobistych do USA. Tak więc jeśli żona z córką w kolejnych latach będą w Polsce a ty w USA to wg mnie również w kolejnych latach będziesz zmuszony rozliczać podatki od dochodów w USA również w Polsce. Ustawa jest tutaj jednoznaczna i mówi wprost, że jesteś zobowiązany rozliczyć się z dochodów z całego świata przed polskim US. (Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art 3, pkt 1 oraz art 3, pkt 1a, podpunkt 1)

Czyli wszystko zaczyna się komplikować. Z zarobków w Stanach musiałbym w takim razie opłacić podatki w USA oraz w Polsce. Więc to mija się z celem ponieważ pensji mi nie starczy. Ale rozumiem te prawo. Żona na razie nie chce wyjeżdżać. Miałbym sam pojechać na próbę, zobaczyć jak jest. Żeby od razy córy nie wypisywać z Polskiej szkoły i nie robić jej zamieszania w głowie. Więc teraz wyjazd muszę bardzo mocno przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...