Skocz do zawartości

Wyjazd z DV Lottery z rodziną - start w USA i koszty


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Z góry przepraszam, jeśli takie tematy już były, a ich nie znalazłem - w takim przypadku będę wdzięczny za linki do podobnej dyskusji :-)

Mimo, że ta edycja DV Lottery idzie jak idzie i jeszcze wizy nie mam w kieszeni, zacząłem już jakiś czas temu gromadzić środki i chciałbym z grubsza oszacować ile może nas (rodzinę 2+2) kosztować wyjazd z DV do USA jak i (przede wszystkim) sam początek życia w USA 4-osobową rodzinę i myśleć jakie problemy możemy napotkać. Myślę, że więcej ludzi może mieć podobną zagwozdkę, a wielu z Was mieszkających w USA przechodziło przez to, więc możecie mieć coś do dodania.

Oto mój dotychczasowy (na pewno niekompletny) szacunek kwoty potrzebnej do samego wyjazdu na DV:

  1. Badania lekarskie do DV: max. 500 zł/os. x 4 os. = 2000 zł
  2. Opłata za interview: 330 USD/os. x 4 os. = 1320 USD ~= 5280 zł
  3. Pierwszy lot do USA - na aktywację (zależnie gdzie, ale załóżmy Chicago): ~= do 2500 zł/os. x 4 os. = 10 000 zł
  4. Opłata za GC: 220 USD/os. x 4 os. = 880 USD ~= 3520 zł

Czyli razem, do momentu pierwszego pojawienia się w USA wychodzi ~21 tyś zł. To jest łatwe do policzenia, trudniej oszacować koszt "usadowienia" się w USA, bo jest to bardzo zależne od miejsca, natomiast pewne programy czy praktyki są pewnie podobne w całym USA więc tutaj będę wdzięczny za Wasze doświadczenia.

  1. Ubezpieczenie medyczne - jeśli chcemy mieć ubezpieczenie od 1 dnia pobytu, to musimy kupić już będąc w PL jakieś turystyczne? Na miejscu, zakładając że dopiero będziemy szukać pracy po przyjeździe, jest jakaś federalne/stanowe ubezpieczenie medyczne na początek? I czy skorzystanie z takiego może podpadać pod "public charge" w przyszłości w przypadku starania się o obywatelstwo? W jakim stopniu koszt ubezpieczenia medycznego jest zależny od posiadanych chorób (np. astma)?
     
  2. Tymczasowe lokum - myślałem o Airbnb np. na cały miesiąc, lub ew. jakimś tańszym motelu, ale z mojego doświadczenia one bywają "sketchy", w każdym razie czy kwota rzędu 1.5 x średni miesięczny najem (normalnego mieszkania) jest zbyt optymistyczna?
     
  3. Mieszkając w Airbnb/motelu, jednym z priorytetów będzie znalezienie mieszkania. Podobno wynajmujący mocno bazują na credit scorze, którego my nie posiadamy, ale jednak da się wynająć bez historii kredytowej, co się wiąże z większymi kosztami, np. wiekszy security deposit (2-3x miesięczny najem?) lub płątność z góry za jakiś czas. Jakie macie doświadzenia i ile Was to kosztowało? Czy ktoś korzystał może z takiej usługi jak The Guarantors? Czy są jakieś dodakowe koszty, np. application fee?
     
  4. Po zakupie pierwszego samochodu, koszt ubezpieczenia pewnie będzie bez jakichkolwiek zniżek - jakie to mogą być kwoty i czego są funkcją?
     
  5. Żłobki/przedszkola - czy są tutaj takie kolejki jak w PL (chodzi mi o aglomeracje miejskie)? Czy są jakieś opłaty wpisowe?
     
  6. (opcjonalnie) Ewentualny kontener z PL do USA, lub ogólnie koszt wysyłki dobytku w ilościu kilku/kilkunastu paczek.
     

Zapraszam do komentowania, zarówno podawania szacunkowych kwot za poszczególne usługi jak i propozycji i pomysłów na poszczególne problemy.

Edytowane przez kenadams
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4. Ubezpieczenie zalezy od wielu czynnikow - credit score (tak, tak - co ma piernik do wiatraka - welcome to US), wieku kierowcy, dlugosci posiadania prawa jazdy, historii (wypadki, punkty, mandaty), kosztu samochodu (jezeli wykupujesz wiecej niz liability), stanu w ktorym bedziesz mieszkal i przede wszystkim co Twoje ubezpieczenie pokryje i kwot deductible. 

W jednej z firm mam ubezpieczone dwa samochody (2018, msrp $45k, 2020 msrp $22k) i przyczepe (open car trailer), place $650 za 6 miesiecy - liability + comprehensive z niskim deductible i historia bez zadnych zdarzen (jeden speeding ticket ktory prawie skonczyl sie paka ale byl out of state). Trzeci i czwarty jest ubezpieczony gdzie indziej i placi zona wiec nie wiem do konca ile.

5. Dobre zlobki / przeszkola to koszt $1000+ miesiecznie od dziecka (maleje jak dziecko jest starsze ale niewiele), w tym w ktorym moja corka spedzila sporo czasu do infant room jest waitlista na dobrych kilka miesiecy. (mam nadzieje ze nie myslales ze tu sa przedszkola "publiczne") - publiczne szkoly maja preschool pol dnia ale to tylko rok przed K i jest loteria (w naszym dystrykcie).

Edytowane przez kzielu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyobserwuje temat, bo po tym jak sie moj plan lekko zdezaktualizowal (ze moge jechac najpierw sam) to podobny scenariusz sie zapowiada. Najpierw aktywacja i wakacje 2 tygodniowe, a po 4-5 miesiacach wlasciwy wyjazd. 

Odnosnie karty kredytowej i w ogole konta w banku, czy dobrze rozumiem, ze bede mogl je zalozyc juz podczas pierwszego wyjazdu? Mialbym wowczas kilka miesiecy czasu popracowac (zdalnie) nad ruchem na niej. 

 

Edytowane przez danielwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, kzielu said:

 

4. Ubezpieczenie zalezy od wielu czynnikow - credit score (tak, tak - co ma piernik do wiatraka - welcome to US), wieku kierowcy, dlugosci posiadania prawa jazdy, historii (wypadki, punkty, mandaty), kosztu samochodu (jezeli wykupujesz wiecej niz liability), stanu w ktorym bedziesz mieszkal i przede wszystkim co Twoje ubezpieczenie pokryje i kwot deductible. 

W jednej z firm mam ubezpieczone dwa samochody (2018, msrp $45k, 2020 msrp $22k) i przyczepe (open car trailer), place $650 za 6 miesiecy - liability + comprehensive z niskim deductible i historia bez zadnych zdarzen (jeden speeding ticket ktory prawie skonczyl sie paka ale byl out of state). Trzeci i czwarty jest ubezpieczony gdzie indziej i placi zona wiec nie wiem do konca ile.

5. Dobre zlobki / przeszkola to koszt $1000+ miesiecznie od dziecka (maleje jak dziecko jest starsze ale niewiele), w tym w ktorym moja corka spedzila sporo czasu do infant room jest waitlista na dobrych kilka miesiecy. (mam nadzieje ze nie myslales ze tu sa przedszkola "publiczne") - publiczne szkoly maja preschool pol dnia ale to tylko rok przed K i jest loteria (w naszym dystrykcie).

Dzięki za odpowiedź.

4. Czy biorą pod uwagę długość posiadania prawa jazdy w PL? Bo historię to chyba nie? Mam też prawo jazdy z Kaliforni wyrobione w 2019 chyba jeszcze ważne, mimo że mnie nie było USA od tamtego czasu to może jakoś się doliczy :D swoją drogą - niezłą flotę masz :) 

5. Nie myślałem że są publiczne i wiem, że sporo to kosztuje, szczególnie w droższych aglomeracjach. Jedna córka będzie mieć ok. 4 lat, a druga ok. 2 lat - czy kolejki są większe im młodsze jest dziecko? Z preschool to ciekawe info, słyszałem o czymś takim (pre-kindergarten, transitional kindergarten itp.), ale co masz na myśli przez "loteria" - w sensie są zapisy przez jakiś czas i potem losują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, kenadams said:

(pre-kindergarten, transitional kindergarten itp.)

To sa tylko "chlyty" marketingowe. Amerykanie lubia miec osobne nazwy w zaleznosci od wieku, tak jak na studiach kazdy rok ma osobna nazwe. Nasz Syn jest teraz w transitional kindergarten, wczesniej byl klase obok w preschool, a jeszcze wczesniej byl w early education daycare. Mozliwe, ze pomijam jakis etap jego "edukacji". Caly czas ta sama "firma"...

A okres oczekiwania na nowy zapis: ~6 mo.

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, danielwro said:

przyobserwuje temat, bo po tym jak sie moj plan lekko zdezaktualizowal (ze moge jechac najpierw sam) to podobny scenariusz sie zapowiada. Najpierw aktywacja i wakacje 2 tygodniowe, a po 4-5 miesiacach wlasciwy wyjazd. 

Odnosnie karty kredytowej i w ogole konta w banku, czy dobrze rozumiem, ze bede mogl je zalozyc juz podczas pierwszego wyjazdu? Mialbym wowczas kilka miesiecy czasu popracowac nad ruchem na niej. 

Konto w banku mozesz zalozyc z marszu. Z karta kredytowa moze byc roznie. Najprosciej wziac "secured cc": sklada sie depozyt i dostajesz pseudo-karte kredytowa ze zdolnoscia kredytowa do wysokosci depozytu, ale przez wszystkie agencje ratingowe jest to widziane jako normalna cc.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kenadams napisał:

Żłobki/przedszkola - czy są tutaj takie kolejki jak w PL (chodzi mi o aglomeracje miejskie)? Czy są jakieś opłaty wpisowe?

Ja może piszę nie z aglomeracji miejskiej, ale temat mam na świeżo, bo właśnie zapisujemy córkę do przedszkola. W sensie zapisujemy ją na waiting list. Przedszkola są prywatne. Reszta info jest już bardzo lokalna. Przy zapisywaniu płacimy jedną opłatę tygodniową z góry (depozyt) + 50$ fee "administracyjne). W naszym przypadku musimy wyłożyć $360 z góry. U nas jak zapisujesz dwójkę to masz 30$ fee od łebka (taka promocja). Stawki za opiekę w naszym przedszkolu to $310 - $245 / tydzień (cena zależna od wieku dziecka), płatne także jak dziecko nie chodzi (ale nie naliczają jak na kwarantannę zostanie wysłana cała klasa). 

O ile pierwsze dziecko zapisaliśmy w trybie "mamy wolne miejsce, może zacząć za tydzień" (mieszkamy w campus town, początek przedszkola wypadł nam na czerwiec, kiedy dużo ludzi już wyjeżdża, bo zmiana pracy, a nowi jeszcze nie przyjechali), tak teraz czeka nas wielomiesięczne oczekiwanie. Covid bardzo skomplikował sprawy. Część opiekunów (zwłaszcza tych mających własne dzieci) zrezygnowała (dzieci w domu, szkoła zdalna, kwarantanny - nie ta odpowiedzialność za te pieniądze), część odeszła (nasze przedszkole wymaga szczepień). W rezultacie zamknięto najmłodsze klasy (mówimy o dzieciach 6tyg+) i kadrę przeniesiono wyżej. Ogólnie braki straszne. Strach pomyśleć co się będzie działo, jak ludzie wrócą do pracy w biurach, a opiekunów dalej będzie brak. 

Edytowane przez mola
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kenadams said:
  • Ubezpieczenie medyczne 

Sa lokalne (amerykanskie) firmy, ktore sie tym trudnia. Ja bym optowal za ta droga raczej, niz Polskim ubezpieczeniem. Googlaj: Short term immigrant insurance, albo short term green card insurance. One uwzgledniaja np. poziom ubezpieczenia zwiazany z wymogami Affordable Care Act, chociaz teraz jak nie ma kar, to chyba nie ma to wiekszego znaczenia...

1 hour ago, kenadams said:
  • Tymczasowe lokum - myślałem o Airbnb np. na cały miesiąc, lub ew. jakimś tańszym motelu, ale z mojego doświadczenia one bywają "sketchy", w każdym razie czy kwota rzędu 1.5 x średni miesięczny najem (normalnego mieszkania) jest zbyt optymistyczna?

Jest jeszcze cos takiego jak "extended stay" hotel (jest tez siec hoteli o tej nazwie, ale to nie jest jedyna firma ktora ma takie cus). Moze byc tansze niz AirBnB.

1 hour ago, kenadams said:
  • Mieszkając w Airbnb/motelu, jednym z priorytetów będzie znalezienie mieszkania. Podobno wynajmujący mocno bazują na credit scorze, którego my nie posiadamy, ale jednak da się wynająć bez historii kredytowej, co się wiąże z większymi kosztami, np. wiekszy security deposit (2-3x miesięczny najem?) lub płątność z góry za jakiś czas. Jakie macie doświadzenia i ile Was to kosztowało? Czy ktoś korzystał może z takiej usługi jak The Guarantors? Czy są jakieś dodakowe koszty, np. application fee?

Wiekszy security deposit (u nas to bylo 3x), raczej nie powinno miec to wplywu na sam czynsz. Warto tez na wstepie powiedziec, ze credit check wyjdzie blank, zeby kamienicznik nie pomyslal, ze cos ukrywasz. Application fee sie zdarzaja, tak samo czesto sie placi za Credit Check.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kindergarten to czesc publicznej szkoly K-12 - kazdy stan chyba powinien miec darmowy - to odpowiednik zerowki. 

U nas jest darmowy preschool - czyli rok przed zerowka. Ale pol dnia (u nas) i miejsca sa ograniczone.

Wiec odpowiadajac na pytanie @kenadams - loteria wyglada tak ze sie ludzie zapisuja i losuja ograniczona liczbe dzieci ktore sie dostaja. Reszta albo musi znalezc prywatny preschool albo siedzi w domu, u dziadkow, gdziekolwiek. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...