Skocz do zawartości

Wyjazd z DV Lottery z rodziną - start w USA i koszty


Rekomendowane odpowiedzi

58 minutes ago, katarzyna_gawor said:

Pytania całkowicie ogólne: jak w praktyce wygląda zakaz zostawiania dzieci samych w domu? Faktycznie sąsiedzi dzwonią, wracasz z zakupów i już czeka na Ciebie policja? Polecacie korzystać z pomocy Au Pair przy dzieciach, czy odradzacie? 

Rozni sie od stanu do stanu. Tak, jezeli ktos sie obawia ze dziecko jest w niebezpieczenstwie, policja przyjedzie. Pomoc Au Pair moze byc dobra, moze byc nie dobra - zupelnie zalezy od danej osoby i programu. Dodam, program Au Pair NIE jest tani.  

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inne pytanie, skoro wygląda na to że jest taki problem z kupnem samochodu:
Czy wie ktoś ile (pi razy oko) mogłby wynieść transport i wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu do USA? Oczywiście pogooglam, ale może ktoś przez to przechodził i są też jakieś trudności o których nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kenadams napisał:

To może inne pytanie, skoro wygląda na to że jest taki problem z kupnem samochodu:
Czy wie ktoś ile (pi razy oko) mogłby wynieść transport i wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu do USA? Oczywiście pogooglam, ale może ktoś przez to przechodził i są też jakieś trudności o których nie wiem.

Wg mnie, nie ma sensu. Każde auto tutaj kupisz bez problemu. Najlepiej za gotówkę. Na kredyt będzie drożej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, katarzyna_gawor said:

 Mam tak samo ! B) Dzięki za wątek. 

Plus oprócz tych wszystkich opłat wymienionych na początku ile na osobę należy wykazać na wyciągu z konta na rozmowie w ambasadzie?

To jest totalnie uznaniowe, dla jednego konsula może wystarczyć 10K USD, a dla innego 50K USD to będzie za mało. AFAIK w Warszawie za często o to nie pytają.

BTW. Jak chcesz mieć pewność i masz kogoś krewnego/znajomego w USA kto byłby skory Ci pomóc, to jest taki dokument I-134 zwany Affidavit of Support, który wypełnia poręczyciel w USA, wpisując swoje zarobki i jeśli kwota podzielona na wszystkie osoby imigrujące z Tobą plus wszystkie osoby w domostwie poręczyciela jest powyżej poverty threshold (federalnie ustanawianym chyba na każdy rok), to AFAIK z automatu wystarcza w ambasadzie żeby przejść ewentualne pytania dt. public charge. Ten dokument nie jest wiążący prawnie, więc to bardziej takie "moralne zobowiązanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Roelka v.2 said:

Umm. Jestem przekonana ze jest jak najbardziej prawnie wiazacy dokument... 

Z tego co wiem są dwie wersje Affidavit of Support:

  • I-864 dla wiz imigracyjnych sponsorowanych, który jest prawnie wiążący,
  • I-134 dla wiz niesponsorowanych, który nie jest prawnie wiążący. Wiza z DV jest 'self-sponsored' więc ten dokument jest właściwy dla niej :-) 
Edytowane przez kenadams
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minutes ago, kenadams said:

To może inne pytanie, skoro wygląda na to że jest taki problem z kupnem samochodu:
Czy wie ktoś ile (pi razy oko) mogłby wynieść transport i wszystkie opłaty związane ze sprowadzeniem samochodu do USA? Oczywiście pogooglam, ale może ktoś przez to przechodził i są też jakieś trudności o których nie wiem.

Są trudności - nie zarejestrujesz samochodu młodszego niż 25 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kenadams said:


Nie ukrywam, że trochę mnie to martwi bo liczyłem raczej na zakup używanego samochodu. Jak wyglada sytuacja z nowymi, też jest bańka?
BTW. dziękuję wszystkim za odpowiedzi, bardzo przydatne informacje. Trochę pesymistyczne, ale takich właśnie potrzebuję teraz, żeby się nie rozczarować a ew. miło zaskoczyć emoji1.png

Nowych po prostu nie ma (chip shortage - niby powinien się skończyc ale jakoś się. Ie kończy). Tzw market adjustment kiedyś istniał praktycznie tylko dla samochodów specjalnych (Shelby Mustangs, Vette, GT modele 911), w tej chwili praktycznie wszystko ma market adjustment ponad MSRP aczkolwiek jak dobrze poszukasz to znajdziesz po MSRP - ale ogólnie jest słabo - ale to w nieskończoność trwać nie będzie, w połowie roku powinno być lepiej.

Dealerzy to największe lajzy (większe to tylko defense lawyers) więc korzystają z sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Roelka v.2 said:

Umm. Jestem przekonana ze jest jak najbardziej prawnie wiazacy dokument... 

To bardziej o to chodzi kto i jak te pieniadze moze odzyskac. Z I-134 "zyranta" moze pozwac na drodze sadowej tylko agencja rzadowa, w celu odzyskania srodkow z public benefits. Prawnicy sie do dzis spieraja czy i-134 ma szanse przetrwac argumentacje sadowa. A spieraja sie bo taki pozew jeszcze sie nie zdarzyl (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo).

Z kolei, I-864 jest enforceable nie tylko przez rzad, ale takze przez osobe dla ktorej ten formularz wypisujesz. Jak imigrant np. straci prace moze Cie pozwac o wyrownanie swojego poziomu zycia do 125% granicy ubostwa do czego sie zoobowiazalas. 

https://fam.state.gov/fam/09FAM/09FAM030208.html#M302_8_2_B_2  (9 FAM 302.8-2(B)(2)(f)(3)(a))

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...