Skocz do zawartości

Wyjazd z DV Lottery z rodziną - start w USA i koszty


Rekomendowane odpowiedzi

17 minutes ago, danielwro said:

Hmm, to może zacytuje..

”****Please note, all positions are FULLTIME on W2 (Not contract roles)”

wiec tak jakoś to zrozumiałem, ze to odpowiednik polskiego b2b np. na jdg. 

Ja to rozumiem nie jako "b2b" a jako relacja pracodawca / pracownik

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, wiem juz ile bede zarabial.. teraz pora na furke. 

Czy turo.com to dobry wybor? Potrzebuje jakies w miare swieze auto na 2 miesiace pobytu (aktywacja i wyrobienie karty/ssn). W budzecie ~$40/d calkiem fajny wybor sie wydaje. Czy moze jest cos lepszego? 

PS. te 2 miesiace na miedzynarodowym prawku pojezdze legalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, danielwro said:

dobra, wiem juz ile bede zarabial.. teraz pora na furke. 

Czy turo.com to dobry wybor? Potrzebuje jakies w miare swieze auto na 2 miesiace pobytu (aktywacja i wyrobienie karty/ssn). W budzecie ~$40/d calkiem fajny wybor sie wydaje. Czy moze jest cos lepszego? 

PS. te 2 miesiace na miedzynarodowym prawku pojezdze legalnie?

AFAIK to zależy od stanu, sprawdź sobie dokładnie jakie są zasady w stanie gdzie będziesz. Np w Californi jeśli dobrze pamiętam, to 6 miesięcy można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, danielwro said:

Czy turo.com to dobry wybor? Potrzebuje jakies w miare swieze auto na 2 miesiace pobytu (aktywacja i wyrobienie karty/ssn). W budzecie ~$40/d calkiem fajny wybor sie wydaje. Czy moze jest cos lepszego? 

Wszystkie normalne wypożyczalnie oferują też monthly rental. Podejrzewam, że w zbliżonych kwotach. Chyba wolałbym jednak od dużej firmy, niż jakiś serwis "airbnb" dla samochodów. Chociaż to pewnie tylko przejaw tego, że się starzeję... :P

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

California wcale nie honoruje międzynarodowego prawa jazdy.  Obecnie chyba większość stanów przestała honorować międzynarodowe prawo jazdy.

Jako turysta możesz jeździć na polskim. Jako rezydent masz 10 dni na wyrobienie lokalnego prawa jazdy (w CA).

Musisz sprawdzić w swoim stanie jako REZYDENT (nie turysta), kiedy masz obowiązek w swoim stanie mieć amerykańskie DL. Myślę, że nie ma stanu, który pozwala na 60 dni (ale może się mylę). Posiadanie lokalnego DL ułatwia wiele rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak w pierwszych 10 dniach mając polskie DL wyrabiasz SSN. Jak przyjdzie pocztą to jeśli jest to przed 10 dniem to jedziesz autem a jak nie to jedziesz uberem na egzamin :) i po teoretycznym (który jest trywialny) wracasz już z temporary driving license - które jest ważne bodajże 30 dni - w tym czasie musisz umówić się i zdać test z jazdy.

Ale... ja np. nie zdążyłem - temporary DL miałem po 15 dniach (nie po 10) a wydaje mi się że robiłem wszystko najszybciej jak się da. Nie sądze, że lokalna policja drogowa będzie ten przepis egzekwowała. Jedyne czego bym się bał to prawnicy ubezpieczyciela w przypadku (tfu tfu) kolizji. Zapewne brak lokalnego prawa jazdy wygrzebią aby odmówić wypłaty odszkodowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

California wcale nie honoruje międzynarodowego prawa jazdy.  Obecnie chyba większość stanów przestała honorować międzynarodowe prawo jazdy.
Jako turysta możesz jeździć na polskim. Jako rezydent masz 10 dni na wyrobienie lokalnego prawa jazdy (w CA).
Musisz sprawdzić w swoim stanie jako REZYDENT (nie turysta), kiedy masz obowiązek w swoim stanie mieć amerykańskie DL. Myślę, że nie ma stanu, który pozwala na 60 dni (ale może się mylę). Posiadanie lokalnego DL ułatwia wiele rzeczy

Też czytałem o tych 10 dniach, ale równocześnie że chodzi o California resident (nie LPR), a to z definicji taki który mieszka w Californi 6 miesięcy. Ofc mogę się mylić, najlepiej sprawdzić sobie na stronie DMV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz taką definicję rezydenta Kalifornii?

To LPR, który mieszka w stanie krócej niż 6 miesięcy to nie jest jego rezydentem i nie płaci podatku stanowego? Tak to chyba nie działa. Jak jesteś LPR i podjąłeś pracę na terenie stanu i w tym czasie mieszkasz na terenie stanu to jesteś jego rezydentem.

W przypadku CA jest strona https://www.dmv.ca.gov/portal/driver-education-and-safety/special-interest-driver-guides/new-to-california/

W sekcji "Also you are considered a resident of California if" jest wymienione szereg przypadków kiedy stajesz się rezydentem. Podjęcie pracy na terenie CA wypełnia znamiona ustanowienia rezydentury. Co więcej wynajęcie apartamentu powoduje, że stajesz się rezydentem. Czyli  jak wynajmiesz apartament na 2 miesiące i w tym czasie podejmiesz prace w CA to nie możesz się powołać, że nie jesteś rezydentem. Zdziwiłbym się jak w jakimś stanie byłoby inaczej

Edytowane przez mcpear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...