Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

30 minutes ago, Xarthisius said:

@mcpear tak apropos: N400 zlozyles? :)

Nie. Bo mam kilka wylotów zagranicznych w planach i nie mam ochoty się bawić w przekładanie biometrics bo znając moje szczeście trafiłoby dokładnie w daty gdzie jestem poza USA. Mój target to złożyć N400 we wrześniu. :) 12 kwietnia dopiero mi się "okienko" otwarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, MeganMarkle said:

Dzien dobry!

mam taką sytuacje - test na obywatelstwo 12 maja a wylot do PL miesiąc później. Teraz się zorientowałam ze zabierają zielona kartę od razu po zdaniu (mojemu mężowi, już obywatelowi, zabrali). Zdążę aplikować o ten amerykański i go dostać do wylotu? Mówią mi ze 2tyg powinno zająć i spoko ale się boje ze nie wyrobie się i co? Wyjazdu do PL przełożyć nie mogę :/ 

any thoughts?

Mam to na swiezo bo 9 marca sie naturalizowalam w MN:

- na egzaminie nie zabieraja green card

- GC zabieraja na oath ceremonii

- u mnie pomiedzy egzaminem a ceremonia byly 2 tyg i 2 dni

- dostaje sie tylko 1 certyfikat wiec uaktualniac status w instytucjach trzeba z glowa:  wpierw SSN a potem paszport. Wydzial paszportowy zabiera oryginalny certyfikat na kilka tygodni. SSA sprawdza certyfikat i od razu oddaje na miejscu, wiec SSN radze zrobic pierwsze. 

- gdy zlozylam podanie o paszport w standard type, powiedzieli mi ze paszport przyjdzie po 14 tyg, a certyfikat najprawdopodobniej wczesniej. Jak na razie od 3/10 zadne nie przyszlo. 

- wydaje mi sie ze opoznienie ceremoni to jedyne rozumne wyjscie. Nie slyszalam zeby ktos latal z certyfikatem i polskim paszportem. Certyfikat nie jest dokumentem podroznym, nikogo raczej nie bedzie obchodzil. Zazadaja paszport, ktorego miec nie bedziesz. A z polskim paszportem i GC to jak najbardziej tak, polecisz i wrocisz bez problemow.

Ja nie mam planow podroznych to moge sobie spokojnie czekac 14 tyg. 

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, andyopole said:

Przybywa nam na forum wyborców w dużym tempie!!!

 

Dzięki za przypomnienie o wizycie w SSA, muszę się wybrać. Może być  paszport czy muszę brać nieporęczny certificate? 

Certyfikat. 

Ogladaja oryginal, cos tam wklepuja do komputerka (pewnie numer certyfikatu) i oddaja od razu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, andyopole said:

Przybywa nam na forum wyborców w dużym tempie!!!

 

Dzięki za przypomnienie o wizycie w SSA, muszę się wybrać. Może być  paszport czy muszę brać nieporęczny certificate? 

Potwierdzam, w SSA chca certyfikat. :)

W piatek lece do Polski razem z 2 kotami i bez polskiego paszportu lol. Zobaczymy jak mi pojdzie :D Mam juz tez nareszcie malzenstwo zarejestrowane w PL (nie bez problemow oczywiscie), wiec bede mogla zlozyc wniosek o nowy dowod osobisty. Stary jest juz niewazny jakies 5 lat.

Co do paszportow jeszcze - maz niedawno odnawial swoj paszport. Czekal prawie 13 tygodnii. Jakies straszne opoznienia maja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, everden said:

dostaje sie tylko 1 certyfikat wiec uaktualniac status w instytucjach trzeba z glowa:  wpierw SSN a potem paszport. Wydzial paszportowy zabiera oryginalny certyfikat na kilka tygodni. SSA sprawdza certyfikat i od razu oddaje na miejscu, wiec SSN radze zrobic pierwsze. 

A po co ten SSA najpierw? Do czego to potrzebne? Rozumiem ze tam nie zabiorą certyfikatu a przy paszporcie tak ale przecież oddadzą. To nie może mąż iść do SSA o zmianę jak wrócimy z wakacji latem? Jest jakiś powód dlaczego powinno się to załatwić od razu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/flyers/M-767.pdf

When you are hired for a job, your employer can enter your SSN into a U.S. Department of Homeland Security web-based system, E-Verify, to determine your eligibility to
work in the United States. If your record has not been updated, this may impact the information your employer receives about your work eligibility.

Aczkolwiek nie wiem jakie to ma praktyczne znaczenia dla rozróżnienia US Citizen vs LPR.

To chyba tak działa, że jak masz zrobione e-Verify w firmie i pokażesz zieloną kartę to co jakiś czas musisz ponownie pokazywać tę zieloną kartę i proces e-Verify musi być przez pracodawcę ponawiany - ja chyba miałem odnawiane to już conajmniej raz o ile nie dwa razy. A jak e-Verify wskaże, że jesteś USC to markują Ciebie, że jesteś "eligible" aby pracować w USA bez "daty ważności"

Edytowane przez mcpear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...