Skocz do zawartości

Dv 2016 Rejestracja Od 1 Pazdziernika Do 3 Listopada 2014


sly6

Rekomendowane odpowiedzi

To tak ode mnie. Chetnie poznam sekrety emerytur bez dna, bo plakac mi sie chce jak widze moj paycheck, gdzie duzy kawalek idzie na emeryture, ktora moze i tak nie wystarczyc az zakoncze swoj byt.

To zapraszamy do PL :D

Tu obligatoryjnie płacisz na cholerny ZUS i nie masz w tej kwestii wiele do powiedzenia a emerytury z tego nie będzie żadnej - to już właściwie pewne. To ja juz bym wolała opcję z USA - sama decyduję gdzie trafia moja składka i w jakiej wysokości - sama ponoszę konsekwencje własnej decyzji. A tak? Płace duże składki ze świadomością że nigdy tych pieniędzy nie zobaczę.

Nie wspomnę juz o składkach które całkiem niedawno zostały Polakom oficjalnie ... zabrane. Tak po prostu... echh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 502
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Moja zona - która pracowaje tu w firmie w której obydwoje pracujemy ponad 15 lat, ma fundowana przez firmę pension (plus oczywiście odkłada na 401k). Ja zostałem zatrudniony 3.5 roku temu (wczesniej pracowalem w polskim oddziale ponad 10) i po pension nie było ani śladu - firma dorzuca się do 401k do wysokości 10% pensji...

Zona się spodziewa że firma z tego pension w któryms momencie będzie próbowała się wykupić. Zresztą takie emerytury położyły na łopatki Detroit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapraszamy do PL :D

Tu obligatoryjnie płacisz na cholerny ZUS i nie masz w tej kwestii wiele do powiedzenia a emerytury z tego nie będzie żadnej - to już właściwie pewne. To ja juz bym wolała opcję z USA - sama decyduję gdzie trafia moja składka i w jakiej wysokości - sama ponoszę konsekwencje własnej decyzji. A tak? Płace duże składki ze świadomością że nigdy tych pieniędzy nie zobaczę.

Nie wspomnę juz o składkach które całkiem niedawno zostały Polakom oficjalnie ... zabrane. Tak po prostu... echh

Tylko, ze my tu mowimy, ze kazdy bedzie mial w USA pokazna emeryture, zeby mozna bylo sobie pozwolic na przyzwoite zycie, a tak nie jest. W USA jest odpowiednik ZUS-u - SSA czy jakos tam. Tak jak Ty nie liczysz na ZUS, ja nie licze na SS. Oczywiscie, ze fajnie wiedziec, gdzie ida pieniadze, ale w wielu miejscach pracodawcy sie nie dokladaja do emerytury. Jak z pensji $1900 miesiecznie odkladac X na emeryture cokolwiek? Poza tym jak planujesz kupic dom, miec dzieci, to nie mozesz maksowac skladki, bo Ci nadwyzka finansowa bedzie potrzebna. No chyba ze bedziesz zarabiac naprawde dobrze.

Jak masz jako taki taki dochod cos w USA odlozysz, ale jak juz mowiem czy starczy Ci na caly okres zycia? Czy ktos Ci tych pieniedzy nie przekreci? Historia zna przypadki nie tak odlegle, ze ludzie potracili wszystko.

Nie dyskutujemy jak jest w Polsce, bo mnie i ludzi wyjezdzajacych do USA na stale, to nie dotyczy. Licza sie realia USA i sa jakie sa. Poza jakimis systemami stanowymi czy federalnymi, ktore "gwarantuja" przyzwoita w miare emeryture do wylogowania sie z tego swiata, nikt nie ma pewnosci, ze nie skonczy jako greeter w Walmarcie. Napisalem "gwarantuja", bo decyzje polityczne rowniez potrafia i stanowe czy federalne potrafia namieszac. Stad moja uwaga, ze zanim sie wyjedzie trzeba sie zastanowic czy jest sie swiadomym jak system jest skonstruowany w USA, czy beda mial odpowiednie dochody, zeby zabezpieczyc swoja przyszlosc i ewentualnie swoich dzieci, czy bedzie mi emerytura wystarczyla, jesli zachoruje? Dla mnie to byla/jest czarna magia jeszcze, i tym bardziej jest pewnie dla ludzi, ktorzy jeszcze nie przekroczyli progu USA. Nikt tu nie ma interesu wciskac komus ciemnoty. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy orientuje się ktoś jak jest z pracą dla marynarzy??????? mój narzeczony obecnie jest 3 oficerem skończył akademie morską. Ciekawa jestem jak z pracą? czy liczą się tam takie papiery, czy może nabyć je każdy kto przyjdzie z ulicy porobi jakieś kursy, kompletnie nie wiem jak to tam jest. Ciekawa jestem też zarobków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusiek to jak Twoj chlopak konczy taka szkole to wie ze to zalezy od armatora a nie w danym Panstwie ;) jak jest.

Zegluga krajowa od tej ogolnoswiatowej jest inna .

co do decyzji politycznych to racja,..,mozna o tym poczytac na stronach co sie moze wydarzyc jak nie bedzie reformy SSN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gduska - wez pod uwage ze od czasow babci / dziadka kwestie emerytur zmienily sie bardzo drastycznie - co probowalem opisac wyzej. Osoby zatrudnione w mojej firmie (jedna z wiekszych jezeli nie najwieksza korporacja w US) ~8 lat temu i wiecej (jak moja zona) maja zupelnie inna emeryture (poki co - wiec maja ja obiecana) niz ja (zatrudniony ~3 lata temu) - ja zasadniczo nie mam nic poza 401k czyli tym co sam nazbieram i do czego firma sie do pewnej wysokosci doklada - ale doklada sie tylko wtedy kiedy ja odkladam, wiec jezeli nie odloze nic (bo moge - wziac i wydac na pierdoly) to firma na 401k nie wrzuci ani grosza i w rezultacie nie bede mial odlozone zupelnie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek ma 3000 $ na mies, babcia ma 2000 z hakiem. Plus emerytura polska, tez nie mala.

Patrz post kziela. Ja Ci wierze, ze Twoj dziadek i babcia maja takie emerytury (w koncu Gierek dostawal emeryture z Belgii za co sobie dobrze zyl :)), ale my na emeryture dopiero pracujemy i z biegiem czasu wiele sie zmienia. Emerytura zalezy od tego czy i jaka masz prace, ile zarabiasz i, co najwazniejsze ,czy pracodawca sie doklada do tego. Jak wiesz z praca jest obecnie roznie, z zarobkami tez, pracodawcy patrza lakomym okiem na nasze benefity.

Do przyszlych emigrantow mam uwage, zeby zainteresowali sie jak system wyglada teraz i na co przecietny przecietny pracownik w poszczegolnych grupach zatrudnienia moze liczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...