Skocz do zawartości

Dv-2016 - Pytania I Odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info ;)

Przy okazji dla osób, które dopiero zaczynają załatwiać dokumenty do rozmowy - odpisy aktów urodzenia i małżeństwa można dostać za darmo - jesli urzędnik jest miły sam poszuka sposobu jak ominąć opłatę i doradzi jeśli nie to powiedzcie, że to dla urzędu konsularnego! Na swojej liście przypadków wyłączonych z opłat mają taki wpis o urzędach konsularnych i na tej podstawie mogą wydać wszystkie odpisy za darmo :)

Cześć

Mógłbyś napisać, na podstawie jakiego przepisu można być zwolnionym z opłaty skarbowej za akty małżeństwa i urodzenia. Przed chwilą wróciłem z urzędu gdzie brałem opis i Pani powiedziała, że staranie się o zieloną kartę czy wizę imigracyjny, czy to dla urzędu konsularnego, nie zwalnia w żaden sposób z opłaty skarbowej, nie dała sobie przetłumaczyć, że niektóre osoby właśnie zostały zwolnione z tej opłaty. Ciężko się rozmawia z "urzędasami" w Polsce, oni zawsze wiedzą lepiej. Jak nie wiesz, to może napisz w jakim urzędzie to załatwiałeś, to zadzwonię do nich i się może dowiem, jaki to przepis.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3 tyś
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Cześć

Mógłbyś napisać, na podstawie jakiego przepisu można być zwolnionym z opłaty skarbowej za akty małżeństwa i urodzenia. Przed chwilą wróciłem z urzędu gdzie brałem opis i Pani powiedziała, że staranie się o zieloną kartę czy wizę imigracyjny, czy to dla urzędu konsularnego, nie zwalnia w żaden sposób z opłaty skarbowej, nie dała sobie przetłumaczyć, że niektóre osoby właśnie zostały zwolnione z tej opłaty. Ciężko się rozmawia z "urzędasami" w Polsce, oni zawsze wiedzą lepiej. Jak nie wiesz, to może napisz w jakim urzędzie to załatwiałeś, to zadzwonię do nich i się może dowiem, jaki to przepis.

Dzięki

Hej :) wystarczy powiedzieć, że do pracy za granicą (a w przypadku dzieci to do nauki za granicą). Z opłat zwolnione są i pełne odpisy aktów urodzenia, i pełne odpisy aktu ślubu, które są brane do pracy i nauki za granicą (i jeszcze kilka innych przyczyn podlega zwolnieniu z opłaty niezależnie od tego, czy pełny, czy skrócony, ale wiadomo, że nas interesuje praca, nauka i ogólnie życie za granicą) - tak jest na terenie całego kraju i wszystkie dokumenty, które braliśmy z USC były zwolnione z opłat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, zgadzam sie z daisy1 i to prawda również że zależy to od urzedasa jaka będzie rozmowa o opłatach ale pewne jest że można dostać za darmo i trzeba sie o to kłócić. Ponadto, jeśli urzedas jest naprawdę uparty to wchodzi teraz elektroniczna baza aktów i dzięki temu nawet jeśli masz zameldowanie np. w Szczecinie możesz pobrać odpis np. w Warszawie, wystarczy że wczesniej powiedzmy w Warszawie w urzędzie złożysz wniosek zeby ci w Szczecinie wprowadzili Twoje dane do bazy a wtedy "normalny" urzędnik z innego urzędu (tutaj Warszawa) wyda Ci dokumenty za darmo.

Wszystkiego dowiedziałem się od babeczki w moim urzędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej bede sugerowal zeby sie upewnic czy to bedzie odpis ZUPELNY czy SKROCONY.

Bo z tego co wiem to bez oplaty na potrzeby Unii dostaje sie miedzynarodowy SKROCONY odpis aktu urodzenia.

Ale moze sie cos pozmienialo.

Zielony, ale przecież na UE świat się nie kończy ;) być może na potrzeby Unii dostaje się nieodpłatnie skrócony akt, bo taki wystarcza, ale przecież nikt z nas nie potrzebuje tego aktu do pracy na terenie UE ;)

Sama osobiście brałam ZUPEŁNE akty urodzenia, ślubu i urodzenia dzieci zaznaczając, że są potrzebne do pracy i nauki za granicą i dostałam te wszystkie akty BEZ OPŁAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wydaja za darmo do pracy zupelne akty urodzenia . tylko wlasnie ten na miedzynarodowym druku jest skrocony z tego co wiem i o to mi chodzilo.

Ale jak wypełniasz wniosek o wydanie odpisu aktu, to zaznaczasz czy chcesz zupełny, czy skrócony, a dopiero na końcu wniosku podajesz info w jakim celu go pobierasz, więc nie ma opcji, że zamiast zupełnego dostaniesz skrócony, jeśli zaznaczyłeś, że ma być zupełny, dlatego nie widzę sensu, żeby się upewniać, czy będzie taki jak trzeba, jeśli tylko dobrze wszystko zaznaczyłeś :)

Mojego męża jedynie pytali, czy na pewno potrzebuje zupełny, bo zazwyczaj wystarczy skrócony, potwierdził, że tak i dostał bez problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dostal na polskim druku ? Bo jak zaznaczysz miedzynarodowy to dostaniesz skrocony i o to mi chodzilo. Jak powiesz ze za granice to raczej dostaniesz na druku miedzynarodowym bo po co Ci po polsku.

Tak, na polskim druku, nie zaznaczaliśmy, że międzynarodowy, bo przecież do ambasady, na rozmowę z konsulem międzynarodowy nie był potrzebny :)

U nas w urzędzie nikogo nie dziwiło, że chcemy po polsku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...