Jump to content

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie odnośnie FATCA. Przed wyjazdem do USA 2015 miałem trochę oszczędności i zostawiłem je na polskim koncie bankowym. Teraz się dowiaduje że konto będzie zablokowane 1 grudnia, jak nie dostarczę oświadczenia o FATCA.

I tu mam pytanie, czy wie ktoś jaki wpływ ma to oświadczenie? Jeżeli je podpisze to muszę się przyznać że jestem rezydentem USA. W momencie podpisu oświadczenia FATCA w Polsce muszę też tam podać SSN i strona polska przesyła stan mojego konta, dochody każdego roku do amerykańskiego urzędu skarbowego. Jak wypełniałem deklaracje podatkową za 2015 w USA to nie przypominam sobie żeby mnie pytali o oszczędności poza USA. Stąd zastanawiam się jakie konsekwencje mogą być jak amerykańska skarbówka dowie się o moich oszczędnościach które były zarobione przed wyjazdem do USA.

Dziękuje z góry za odpowiedzi.

Łukasz

Dzięki za odpowiedz, ale nie do końca o to mi chodzi. 

Umowa weszła w życie 1 grudnia 2015 roku. Teraz kończy się rok przejściowy i od 1 grudnia 2016 banki zaczną blokować konta osób które nie złożyły oświadczenia a powinny. 

Mam pytanie odnośnie potencjalnych skutków tego oświadczenia. Chodzi mi co amerykańska skarbówka może chcieć potem ode mnie jak się dowiedzą że mam konto z oszczędnościami w Polsce. Z tego co doczytałem to ta umowa działa w dwie strony, tak więc polska skarbówka może dostać od amerykańskiej nasze dochody z USA. Ma to duży wpływ na osoby co mają dochody w dwóch krajach. Chodzi mi też o skutki w przyszłości, bo amerykańskie prawo wymaga rozliczania się całe życie z IRS nieważne gdzie się przybywa, jeżeli się jest rezydentem podatkowym USA. Więc jeżeli się ma obywatelstwo USA lub zieloną karte i się wróci do Polski to trzeba się będzie rozliczać tu i tu. A amerykańska skarbówka będzie miała ułatwione zadanie jak dostanie wszystko od naszego banku. 

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...