Jump to content

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie odnośnie FATCA. Przed wyjazdem do USA 2015 miałem trochę oszczędności i zostawiłem je na polskim koncie bankowym. Teraz się dowiaduje że konto będzie zablokowane 1 grudnia, jak nie dostarczę oświadczenia o FATCA.

I tu mam pytanie, czy wie ktoś jaki wpływ ma to oświadczenie? Jeżeli je podpisze to muszę się przyznać że jestem rezydentem USA. W momencie podpisu oświadczenia FATCA w Polsce muszę też tam podać SSN i strona polska przesyła stan mojego konta, dochody każdego roku do amerykańskiego urzędu skarbowego. Jak wypełniałem deklaracje podatkową za 2015 w USA to nie przypominam sobie żeby mnie pytali o oszczędności poza USA. Stąd zastanawiam się jakie konsekwencje mogą być jak amerykańska skarbówka dowie się o moich oszczędnościach które były zarobione przed wyjazdem do USA.

Dziękuje z góry za odpowiedzi.

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedz, ale nie do końca o to mi chodzi. 

Umowa weszła w życie 1 grudnia 2015 roku. Teraz kończy się rok przejściowy i od 1 grudnia 2016 banki zaczną blokować konta osób które nie złożyły oświadczenia a powinny. 

Mam pytanie odnośnie potencjalnych skutków tego oświadczenia. Chodzi mi co amerykańska skarbówka może chcieć potem ode mnie jak się dowiedzą że mam konto z oszczędnościami w Polsce. Z tego co doczytałem to ta umowa działa w dwie strony, tak więc polska skarbówka może dostać od amerykańskiej nasze dochody z USA. Ma to duży wpływ na osoby co mają dochody w dwóch krajach. Chodzi mi też o skutki w przyszłości, bo amerykańskie prawo wymaga rozliczania się całe życie z IRS nieważne gdzie się przybywa, jeżeli się jest rezydentem podatkowym USA. Więc jeżeli się ma obywatelstwo USA lub zieloną karte i się wróci do Polski to trzeba się będzie rozliczać tu i tu. A amerykańska skarbówka będzie miała ułatwione zadanie jak dostanie wszystko od naszego banku. 

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...