Skocz do zawartości

ESTA a zatarcie skazania - pytanie czy byłeś kiedylkowiek karany/aresztowany


krzysiekhhns

Rekomendowane odpowiedzi

witam
mam dwie wątpliwości odnośnie wypełniania wniosku ESTA proszę o porade
1. w 2008 roku zostałem skazany za udział w bójce barowej na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata
skazanie uległo zatarciu i widnieje jako osoba niekarana w Krajowym Rejestrze Karnym obecnie
2. w 2007 roku podczas 3 miesięcznego pobytu w Anglii na wakacjach studenckich zostałem aresztowany jako podejrzany o gwałt, lecz wypuszczono mnie bez oskarżenia gdy okazało się że to nie ja - 48godzin przesiedziałem na dołku
3. Siostra wyemigrowała ponad 10 lat temu do USA i była tam nielegalnie. Obecnie ma karte stałego pobytu (zieloną karte) i oczekuje na obywatelstwo - wniosek już złożyła....

moje wątpliwości
1. Wpisać we wniosku ESTA że jestem osobą niekarana? pytanie jest czy kiedykolwiek byłem aresztowany albo skazany....
2. mogę wpisać osobę kontaktową siostre że jade do niej w odwiedziny? czy lepiej zaznaczyć że jade turystycznie do hotelu....
chce jechać do siostry na 3 tygodnie, ona była już 2x w Polsce odkąd dostała zieloną karte...


proszę o porady....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

1. Zgodnie z przepisami powinieneś w pierwszym punkcie zaznaczyć odpowiedź "Yes". Bo byłeś kiedykolwiek skazany i aresztowany. Było to dyskutowane tutaj na forum wiele razy. Amerykanie w pytaniach wizowych / imigracyjnych nie stosują przepisów o zatarciu. Istnieje wiele opinii również, że w przypadku wiz nieimigracyjnych i wniosku o ESTA nie będzie stosowana żadna weryfikacja (albo bardzo wyrywkowa) tej odpowiedzi. Z tego też powodu można znaleźć w sieci porady, które sugerują udzielanie odpowiedzi "No". Musisz jednak wiedzieć, że życie toczy się różnymi torami. Być może w przyszłości postanowisz osiedlić się w USA / wyrobić zieloną kartę / obywatelstwo - tego dzisiaj nie wiesz. W przypadku wniosków o wizy imigracyjne albo o obywatelstwo weryfikacja "skazania / aresztowania" jest dużo bardziej dokładna i istnieją pewne szanse, że amerykański system wychwyci kłamstwa w odpowiedzi na to pytanie. W przypadku gdyby udowodniono Tobie że specjalnie skłamałeś aby wyłudzić weryfikację ESTA może Ciebie spotkać nałożenie dożywotniego bana na wjazd do USA w dowolnym celu. Udzielenie odpowiedzi  "Yes" prawdopodobnie skończy się nagatywną weryfikacją ESTA i będziesz musiał udać się po wizę B do ambasady. Tam będziesz mógł mu wytłumaczyć oba te przypadki donosząc odpowiednią dokumentację. Przypadek z Anglii gdzie uniewinniono Ciebie z zarzutu po 48 godzinach nie powinien stanowić najmniejszej przeszkody. Bójka w barze miała miejsce 12 lat temu - tak na moje przypuszczenie nie zostanie to zakwalifikowane jako "Crime against Moral Torpitude" i nie powinno CIebie uczynić niewpuszczalnym do USA. Czyli wg mnie wizę B powinieneś dostać.

2. Siostra jest legalnie w USA - możesz spokojnie wpisać jej adres kontaktowy. Nie ma powodu ukrywać niczego tutaj. Wyjazdy na ESTA / wiza B służą między innymi odwiedzaniu rodziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dylemat i nie wiem  jaka odpowiedz zaznaczyc w Esta ponieważ skazanie uległo zatarciu. Czy jest to w jakis sposob weryfikowane na granicy USA ? czy jest jakas osoba która wjechała do USA na Esta bedac wczesniej skazana ? Chce jechać tylko w celach turystyczny na 2 tyg - Miami i Los Angeles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2020 o 21:42, krzysiekhhns napisał:

witam
mam dwie wątpliwości odnośnie wypełniania wniosku ESTA proszę o porade
1. w 2008 roku zostałem skazany za udział w bójce barowej na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata
skazanie uległo zatarciu i widnieje jako osoba niekarana w Krajowym Rejestrze Karnym obecnie
2. w 2007 roku podczas 3 miesięcznego pobytu w Anglii na wakacjach studenckich zostałem aresztowany jako podejrzany o gwałt, lecz wypuszczono mnie bez oskarżenia gdy okazało się że to nie ja - 48godzin przesiedziałem na dołku
3. Siostra wyemigrowała ponad 10 lat temu do USA i była tam nielegalnie. Obecnie ma karte stałego pobytu (zieloną karte) i oczekuje na obywatelstwo - wniosek już złożyła....

moje wątpliwości
1. Wpisać we wniosku ESTA że jestem osobą niekarana? pytanie jest czy kiedykolwiek byłem aresztowany albo skazany....
2. mogę wpisać osobę kontaktową siostre że jade do niej w odwiedziny? czy lepiej zaznaczyć że jade turystycznie do hotelu....
chce jechać do siostry na 3 tygodnie, ona była już 2x w Polsce odkąd dostała zieloną karte...


proszę o porady....

W przeciwieństwie do @mcpear doradzam w takim wypadku zaznaczenie odpowiedzi zgodnie ze stanem faktycznym w dniu wypełniania wniosku. Jeśli nie widniejesz w KRK to jesteś "niekarany" a przestępstwo uznaje się za "zatarte", ze wszystkimi tego konsekwencjami. I taką też odpowiedź uzyska każda instytucja, która zwróci się z zapytaniem do KRK w Twojej sprawie.
KRK działa w oparciu o prawodawstwo polskie i na żadne gdybanie tutaj nie ma miejsca.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest czy KIEDYKOLWIEK. Jesli chcesz sklamac to Twoja sprawa. Jesli chcesz odpowiedziedz zgodnie z prawda to wpisz tak. 

Pytanie nie brzmi czy twoj wyrok zostal przedawniony, wymazany czy cos tam jeszcze. Takze nie brzmi czy w ostatnich 10 czy 20 latach zostales skazany. Uzyto slowa kiedykolwiek aby obejmowalo cale twoje zycie. 

To co wpiszesz to Twoj wybor, ja w tej kwesti nie doradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi ale moje pytanie było skierowane bardziej do osob które miały podobne doświadczenie bo byłem ciekawy czy to rzeczywiście jest weryfikowane i czy osoby które w tym przypadku zadeklarowały "NIE" bez problemu zostały wpuszczone do USA. Teorie z artykułu który podesłaliście znam doskonale i to  że kłamać we wnioskach nie można również bo można takie same odpowiedzi poczytac przy innych tego typu wątkach  . Chciałem zaczerpnąć raczej odpowiedzi osob które mogą się podzielić podobnymi doświadczeniami . Bo teoria to jedno a jak to w rzeczywistosci wygląda to drugie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nikt (kto kiedykolwiek został skazany za cokolwiek) nie wypowiedział się pisemnie na tym forum czy uniemożliwiło mu to przekroczenie granicy USA w oparciu o przyznaną wcześniej akceptację ESTA. To ciekawe zagadnienie (i byłoby pomocne dla innych turystów w podobnej sytuacji), ale .... nic na siłę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polcam WIKIPEDIA:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatarcie_skazania

"Zatarcie skazania – instytucja prawa karnego, która powoduje uznanie skazania za przestępstwo za niebyłe po upływie określonego czasu"

Czytajac ze zrozumieniem "niebyły" w kontekście czegoś, co się nie wydarzyło.

Pzdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...