Skocz do zawartości

Emigracja "na raty"


szags

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jestem szczęśliwym posiadaczem GC. I w marcu 2020 lecę, początkowo na miesiąc żeby pozałatwiać formalności z tym związane, żeby mi GC nie przepadła. Bliższego terminu stałej emigracji jeszcze nie mam. W związku z tym mam kilka pytań odnośnie tego pierwszego wjazdu. 

1. Czy przy pierwszym wjeździe "na imigranta" potrzebuję się rejestrować gdzieś albo coś? Dodam że jakby co mam jeszcze ważną do tego roku wizę turystyczną...

2. Jakie dokumenty potrzebuję? Domyślam się że paszport, cała teczka z ambasady plus badania? Coś jeszcze?

3. Czy w ciągu miesiąca jestem w stanie załatwić wszystkie formalności (z odbiorem GC włącznie). Social Security Number już posiadam z czasów studenckich więc chyba ta formalność odpada, bo z tego co wiem to przyznaje się jeden SSN na całe życie.

4. Prawo jazdy mogę zrobić bez posiadania "fizycznej" GC? Czy dopiero jak odbiorę?

5. Jakie są warunki utrzymania statusu GC. Tzn. w związku z tym że nie wiem kiedy wyjadę na stałe, chcę wiedzieć co muszę zrobić żeby w razie ustalenia daty nie okazało się że już nie mam karty. Muszę się np. meldować raz w roku na jakiś okres czy coś takiego?

To chyba tyle nurtujących mnie pytań na start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

1. Jeśli wjedziesz do Stanów na wizie imigracyjnej (która to po przekroczeniu granicy staje się zielona kartą, nawet jeśli nie masz fizycznego kartonika), to wiza turystyczna zostaje automatycznie unieważniona. Nie można być jednocześnie rezydentem i turystą.

5. Żeby utrzymać status GC bez problemów, musisz więcej przebywać w Stanach, niż poza. Bo GC to nie wiza turystyczna. Raz w roku może być za mało, zwłaszcza kiedy będziesz chciał powtórzyć ten manewr kilka razy. Za którymś razem może się okazać, że do Stanów nie wjedziesz. Może postaraj się o "reentry permit": https://www.uscis.gov/i-131 i wtedy będziesz miał spokój z przylatywaniem do Stanów chyba przez dwa lata. Z tym, że nie możesz zapomnieć o rozliczeniu się z ichniejszym fiskusem co roku. Jako posiadacz GC masz taki obowiązek, bez względu na to, gdzie uzyskujesz dochody.

Na resztę pytań może niech odpowie ktoś bardziej kompetentny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szags napisał:

Witam serdecznie,

Jestem szczęśliwym posiadaczem GC. I w marcu 2020 lecę, początkowo na miesiąc żeby pozałatwiać formalności z tym związane, żeby mi GC nie przepadła. Bliższego terminu stałej emigracji jeszcze nie mam. W związku z tym mam kilka pytań odnośnie tego pierwszego wjazdu. 

1. Czy przy pierwszym wjeździe "na imigranta" potrzebuję się rejestrować gdzieś albo coś? Dodam że jakby co mam jeszcze ważną do tego roku wizę turystyczną...

2. Jakie dokumenty potrzebuję? Domyślam się że paszport, cała teczka z ambasady plus badania? Coś jeszcze?

3. Czy w ciągu miesiąca jestem w stanie załatwić wszystkie formalności (z odbiorem GC włącznie). Social Security Number już posiadam z czasów studenckich więc chyba ta formalność odpada, bo z tego co wiem to przyznaje się jeden SSN na całe życie.

4. Prawo jazdy mogę zrobić bez posiadania "fizycznej" GC? Czy dopiero jak odbiorę?

5. Jakie są warunki utrzymania statusu GC. Tzn. w związku z tym że nie wiem kiedy wyjadę na stałe, chcę wiedzieć co muszę zrobić żeby w razie ustalenia daty nie okazało się że już nie mam karty. Muszę się np. meldować raz w roku na jakiś okres czy coś takiego?

To chyba tyle nurtujących mnie pytań na start

Jak kto się stało że masz wizę na pobyt stały i wizę turystyczna , może Konsul Ci to może anulowal pod czas rozmowy? 

Jeśli chodzi o gc to zapłaciłes już opłatę za nią czy zamierzasz to zrobić?  Gc możesz i za 120 dni dostać, ważne byś sprawdzał na stronie co się dzieje i czy czasami nie została wysłana a Ty nadal czekasz bo wtedy musisz skontaktować się z urzędem w tej sprawie. 

Co do tych wyjazdów to uważaj, za pierwszym razem może się udać później może być różnie jak urzędnik zobaczy że latasz jak turysta. Pamiętaj o tym że z chwilą przekroczenia granicy na wizie na pobyt stały jesteś zobowiązany składać rozliczenia z podatku obojętnie gdzie byś nie był i ile czasu.

Ile masz lat?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o I131 to musisz napisać po chcesz by zdobyć taki tzw biały paszport, jest ważny przez okres 2 lat i wtedy możesz latać bez przeszkód do Stanów co jakiś czas czy przez te 2 lata nie pojawić się wcale, pamiętaj wtedy by składać rozliczenie z podatkiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sly6 napisał:

 

Ile masz lat?  

38 years young;)

 

34 minuty temu, sly6 napisał:

Jak kto się stało że masz wizę na pobyt stały i wizę turystyczna , może Konsul Ci to może anulowal pod czas rozmowy? 

Dobre pytanie, już teraz sam nie wiem może faktycznie jest pieczątka wbita w wizę, mam ją w starym paszporcie którego nie mam teraz pod ręką

 

41 minut temu, Joanna30 napisał:

Z tym, że nie możesz zapomnieć o rozliczeniu się z ichniejszym fiskusem co roku. Jako posiadacz GC masz taki obowiązek, bez względu na to, gdzie uzyskujesz dochody.

Czyli hipotetycznie jak teraz wjadę na GC na miesiąc i wrócę powiedzmy w styczniu 2021 na stałe to i tak muszę już rozliczyć 2020 w US? Mimo że żadnej pracy tam w tym okresie nie podejmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, sly6 napisał:

Jeśli chodzi o gc to zapłaciłes już opłatę za nią czy zamierzasz to zrobić?  Gc możesz i za 120 dni dostać, ważne byś sprawdzał na stronie co się dzieje i czy czasami nie została wysłana a Ty nadal czekasz bo wtedy musisz skontaktować się z urzędem w tej sprawie. 

Nie płaciłem jeszcze. A kiedy powinno się za to zapłacić? Jaka to kwota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, szags napisał:

Nie płaciłem jeszcze. A kiedy powinno się za to zapłacić? Jaka to kwota?

Tutaj masz stronę do opłaty , przed wylotem płacisz 

https://www.uscis.gov/forms/uscis-immigrant-fee

Opłata to 220 dol us

Na tej stronie też sprawdzisz co jest z Twoją kartą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, szags napisał:

I jeszcze przyszło mi jedno pytanie do głowy: czy SSN który posiadam muszę jakoś autoryzować/rejestrować żeby wiedzieli że ja to ja czy sami do tego dojdą w systemie?

Nic nie musisz robić, chyba że masz na karcie napisane o pozwoleniu o pracy to wtedy możesz kartonik wymienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, szags napisał:

I jeszcze przyszło mi jedno pytanie do głowy: czy SSN który posiadam muszę jakoś autoryzować/rejestrować żeby wiedzieli że ja to ja czy sami do tego dojdą w systemie?

W jakis systemie ? I kto ma dojsc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...