Skocz do zawartości

Zasiłek dla bezrobotnych-proszę o wyjasnienia.


Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Autobusiarz napisał:

No,dobrze zatem specjalny dodatek w wysokości 600 dolarów to bardzo,bardzo wysoki dodatek.Jeżeli ktoś w Wal-marcie zarabiał 600 dolarów tygodniowo a teraz dostanie zasiłek plus 600 dolarów ekstra tygodniowo to sam bym się wybrał na bezrobocie na 3 miesiące.

1200 dolarów tygodniowo widnieje na nagłówku polskich portali internetowych więc założyłem temat,żeby dopytać jak jest w rzeczywistości.

Te $1200 to nie tygodniowo, tylko to jest tzw. stimulus check, który jest przyznawany obywatelom jednorazowo. Na bieżąco śledzę polskie portale i wiadomości, i myślę, że to Ty się pomyliłeś, nie oni. 

Wiesz, te $600 brzmi dobrze tylko w teorii, ale co jeśli nagle zachorujesz, jesteś na bezrobociu i nie masz ubezpieczenia? Wtedy jest dopiero problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Z ciekawości wszedłem sprawdzić jak to wygląda w Kalifornii.

W Kalifornii aby dostać UI musisz być ubezpieczony przez 18 miesięcy. Dostajesz go od 58 do 450 dolcy tygodniowo. Sprawdziłem ile dostałby pracownik co przed stratą pracy dostawał 600 dolcy - dostałby 270 dolcy tygodniowo.

Do tego za czasów COVID-19 (do lipca) można się spróbować załapać na program pomocowy rządu dla bezrobotnych w wysokości do 600 dolcy na tydzień pod warunkiem, że dostajesz UI

1200 dolcy to była jednorazowa pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mcpear napisał:

Z ciekawości wszedłem sprawdzić jak to wygląda w Kalifornii.

W Kalifornii aby dostać UI musisz być ubezpieczony przez 18 miesięcy. Dostajesz go od 58 do 450 dolcy tygodniowo. Sprawdziłem ile dostałby pracownik co przed stratą pracy dostawał 600 dolcy - dostałby 270 dolcy tygodniowo.

Do tego za czasów COVID-19 (do lipca) można się spróbować załapać na program pomocowy rządu dla bezrobotnych w wysokości do 600 dolcy na tydzień pod warunkiem, że dostajesz UI

1200 dolcy to była jednorazowa pomoc

Przez jaki okres czasu dostaje się ten zwykły zasiłek?

Czyli kasjer z walmartu dostanie 270+600 czyli 870 dolarów.Mało? Bardzo dużo,szczególnie,że przywykł do raczej skromnego życia.

Co do ubezpieczenia zdrowotnego.Chwila,moment-Obama wprowadził bezwzględny obowiązek wykupienia ubezpueczenia zdrowotnego pod groźbą kary finansowej.To nadal funkcjonuje?

Pozatym nie wiem dlaczego tak demonizujecie koszty leczenia w USA.Po przekroczeniu kwoty udziału własnego za kolejne badania i operacje nic się nie płaci.Chyba,że się mylę to proszę o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Autobusiarz napisał:

Co do ubezpieczenia zdrowotnego.Chwila,moment-Obama wprowadził bezwzględny obowiązek wykupienia ubezpueczenia zdrowotnego pod groźbą kary finansowej.To nadal funkcjonuje?

 

Bez pracy za ubezpieczenie płacisz sam. Moje kosztuje prawie 2K miesięcznie.

 

34 minuty temu, Autobusiarz napisał:

Pozatym nie wiem dlaczego tak demonizujecie koszty leczenia w USA.Po przekroczeniu kwoty udziału własnego za kolejne badania i operacje nic się nie płaci.Chyba,że się mylę to proszę o sprostowanie.

 

Zdajesz sobie sprawę że te kwoty które wyciągasz z własnej kieszeni są b. wysokie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Autobusiarz napisał:

Co do ubezpieczenia zdrowotnego.Chwila,moment-Obama wprowadził bezwzględny obowiązek wykupienia ubezpueczenia zdrowotnego pod groźbą kary finansowej.To nadal funkcjonuje?

Nie. Trump to obalil wkrotce po wygraniu wyborow. Nie ma prawa obowiazujacego ubezpieczenia medycznego. 

 

39 minut temu, Autobusiarz napisał:

Pozatym nie wiem dlaczego tak demonizujecie koszty leczenia w USA.Po przekroczeniu kwoty udziału własnego za kolejne badania i operacje nic się nie płaci.Chyba,że się mylę to proszę o sprostowanie.

Nie, wiekszosc ubezpieczen wymaga:
* miesiecznej kwoty -- to moze byc pare tysiecy dolarow na miesiac+ jezeli czesc nie jest oplacana za pracodawce
* deductible - pewna sume ktore musisz wydac po zaplacenia miesiecznego rachunku - na rodzine to moze byc $2,000-$5,000 na rok. Musisz to wydac zanim "wlaczy sie" ubezpieczenie.
* co-pay - mala sume ktora placisz za kazda wizyte i kazde lekarstwa
* 20% ostatecznego rachunku... (ubezpieczenie czesto pokrywa tylko 80% rachunkow.) Wiec juz placisz miesiecznie, za co-pay, za deductible, i 20% rachunku. Za powazna operacje, taki rachunek moze by setki tysiecy dolarow. 

Dam Ci przyklad: ja 3 lata temu wydalam $20,000 za jaden rok ubezpieczenia 3 zdrowych ludzi,  i jedna kontuzje kolana, ktora nie wymagala szpitala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Autobusiarz napisał:

Przez jaki okres czasu dostaje się ten zwykły zasiłek?

Czyli kasjer z walmartu dostanie 270+600 czyli 870 dolarów.Mało? Bardzo dużo,szczególnie,że przywykł do raczej skromnego życia.

Co do ubezpieczenia zdrowotnego.Chwila,moment-Obama wprowadził bezwzględny obowiązek wykupienia ubezpueczenia zdrowotnego pod groźbą kary finansowej.To nadal funkcjonuje?

Pozatym nie wiem dlaczego tak demonizujecie koszty leczenia w USA.Po przekroczeniu kwoty udziału własnego za kolejne badania i operacje nic się nie płaci.Chyba,że się mylę to proszę o sprostowanie.

Oczywiście że się mylisz. Po deductible ubezpieczenie płaci 80%. 

Zanim moje ubezpieczenie zapłaci cokolwiek muszę zapłacić $6k a za sam fakt jego posiadania place $5k rocznie jako premiums od mojej pensji.

Obamacare jest fikcją od dawna... 

Zaczynam podejrzewać że jesteś trollem z tymi tesktami o tym że ileś tam wystarczy jednoczenie pokazując że masz niewielkie pojęcie jak życie w US wygląda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kzielu napisał:

Zaczynam podejrzewać że jesteś trollem z tymi tesktami o tym że ileś tam wystarczy jednoczenie pokazując że masz niewielkie pojęcie jak życie w US wygląda...

Mi sie tez to wydaje. OP to jakis znudzony dzieciak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, katlia napisał:

Nie. Trump to obalil wkrotce po wygraniu wyborow. Nie ma prawa obowiazujacego ubezpieczenia medycznego. 

 

Nie, wiekszosc ubezpieczen wymaga:
* miesiecznej kwoty -- to moze byc pare tysiecy dolarow na miesiac+ jezeli czesc nie jest oplacana za pracodawce
* deductible - pewna sume ktore musisz wydac po zaplacenia miesiecznego rachunku - na rodzine to moze byc $2,000-$5,000 na rok. Musisz to wydac zanim "wlaczy sie" ubezpieczenie.
* co-pay - mala sume ktora placisz za kazda wizyte i kazde lekarstwa
* 20% ostatecznego rachunku... (ubezpieczenie czesto pokrywa tylko 80% rachunkow.) Wiec juz placisz miesiecznie, za co-pay, za deductible, i 20% rachunku. Za powazna operacje, taki rachunek moze by setki tysiecy dolarow. 

Dam Ci przyklad: ja 3 lata temu wydalam $20,000 za jaden rok ubezpieczenia 3 zdrowych ludzi,  i jedna kontuzje kolana, ktora nie wymagala szpitala. 

A jak to wyglądało za obamy i czy było taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, Autobusiarz said:

Przez jaki okres czasu dostaje się ten zwykły zasiłek?

Czyli kasjer z walmartu dostanie 270+600 czyli 870 dolarów.Mało? Bardzo dużo,szczególnie,że przywykł do raczej skromnego życia.

Co do ubezpieczenia zdrowotnego.Chwila,moment-Obama wprowadził bezwzględny obowiązek wykupienia ubezpueczenia zdrowotnego pod groźbą kary finansowej.To nadal funkcjonuje?

Pozatym nie wiem dlaczego tak demonizujecie koszty leczenia w USA.Po przekroczeniu kwoty udziału własnego za kolejne badania i operacje nic się nie płaci.Chyba,że się mylę to proszę o sprostowanie.

Teraz dostaje 870. Normalnie dostawałby 270. W większości stanów jest do 26 tygodni (pół roku). 270 na tydzien to 1100 na miesiąc. Za 2200 na miesiąc nie opłacisz czynszu, czesnego dzieci, wakacji rachunków i nie będzie to życie na luzie. Koszty życia, koszty opłat oczywiście zależą od miejsca gdzie mieszkasz. Inne koszty oczywiście będizesz miał w Wyoming a inne w Nowym Jorku.

To ile płacisz za rachunki medyczne zależy od ubezpieczenia - ubezpieczenia medyczne są oferowane przez prywatne firmy ubezpieczeniowe - nie przez państwo. Konstrukcja tych ubezpieczeń jest różnoraka. To ile płacisz i kiedy zależy od warunków ubezpieczenia. Jeśli ktoś miałby ubezpieczenie, które powyżej pewnej kwoty jest w całości pokrywane przez ubezpieczyciela bez udziału własnego to takie ubezpieczenie uznawane jest za wyjątkowo dobre. W większości musisz się starać o wizytę w "In-Network" bo inaczej ubezpieczenie nie pokrywa lub pokrywa mało. Co oznacza, że jak trafisz na Emergency Room to w większości przypadków lekarze przyjmujący Ciebie będą poza "Network". Wizyta w Emergency Room to najczęściej 3-6 różnych rachunków, które dostaniesz i tylko jeden z nich ubezpieczalnia będzie chciała pokryć zgodnie z zasadami "Emergency room visit".

Nie demonizujemy kosztów. Podatki w USA są niższe, każdy z tego sobie zdaje sprawę, ale wiele usług państwowych nie jest zaoferowanych i naturalne musi być, że każdy z pracujących odkłada pieniądze na "medyczną czarną godzinę" gdzieś na boku i nie można w tym zakresie liczyć na państwo. To inna filozofia konstrukcji państwa.

A czemu państwo wysyła te 600 dolcy co tydzień obecnie? Dobre pytanie. Jakby to była demokratyczna administracja to słyszelibyśmy, że lewacy demoralizują system. A skoro jest to republikańska administracja to jakoś haseł anty-lewackich za ruchy czystego żywego drukowania i rozdawania pustych pieniędzy nie słychać. Na 100% USA zapłaci za to inflacją w bardzo niedalekiej przyszłości. Ale pewnie taniej wysłać 30 milionom bezrobotnych co tydzień 600dolcy niż wysłać armię na 30 milionową społeczność sfrustrowaną, bez kasy, posiadającą broń i relatywnie łatwy dostęp do alkoholu i narkotyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Autobusiarz napisał:

A jak to wyglądało za obamy i czy było taniej?

Bylo podobnie. Najwieksza roznica to ze Obama probowal wprowadzic konkurencje miedzy firmami ubezpieczeniowymi, czego mu sie nie udalo. Teraz najwieksza roznica z Obamacare to ze firma ubezpieczeniowa musi pokryc koszta pre-existing condition (wczesniej istniejace problemy) ktorego przedtem nie musila. Wiec powiedzmy miales raka, wyleczyles sie, zmieniles prace i z tym ubezpieczenie i ten rak wrocil. Przed Obama, ta druga firma nie musiala pokryc leczenia tego drugiego raka. Oczywiscie trump i republikanie tez to chca obalic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jackie zablokował ten temat

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...