Skocz do zawartości

Polskie kobiece nazwiska w USA


Rekomendowane odpowiedzi

Nie trzeba zmieniać w ogóle. Możesz też zmienić na "ska" jeśli uzasadnisz taką potrzebę. Dobrze radzę zrobić wszystko "po polskiemu" bo w Polsce są pewne przepisy tyczące imion/nazwisk. To że nie planujesz wracać do Polski nie znaczy że nie wrócisz, życie płata figle (spadki itp.). Ja przez lata walczyłam z USC o poprawną pisownię nazwiska.

 

EDIT: Chyba nie zrozumiałam pytania: chcesz zmienić końcówkę nazwiska bo planujesz przeprowadzkę do USA i chcesz by kończyło się na "ski" zamiast "ska"? Jeśli tak to musisz je formalnie zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, klaudiabanaszewska said:

 Czy trzeba zmieniać nazwisko formalnie na "ski" czy można po prostu tak używać? Chcę się wyprowadzić do Stanów i raczej nie będę wracać do Polski dlatego pytam :) proszę odpowiedzcie co wiecie na ten temat

Wut?

Dlaczego niby mialby byc jakis nakaz na zmiane nazwiska? xD

Ja rozumiem, ze Polacy w Amerykanskich filmach prawie zawsze maja nazwiska konczace sa na - ski albo -icz (serio, dlaczego?), ale zeby jakis nakaz byl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Roelka v.2 said:

Wut?

Dlaczego niby mialby byc jakis nakaz na zmiane nazwiska? xD

Ja rozumiem, ze Polacy w Amerykanskich filmach prawie zawsze maja nazwiska konczace sa na - ski albo -icz (serio, dlaczego?), ale zeby jakis nakaz byl?

Moja zona ma "ski" - bo tak sie moje nazwisko konczy i sie go nie odmienia (z tym ze ona z PL nie ma zupelnie nic wspolnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, Xarthisius said:

No i dzieci tez maja -ski po ojcach bezwgledu na plec, takze -ska najczesciej zanika po pierwszym pokoleniu :)

 

Niekoniecznie,moja bratanica ma -ska, na prośbę mojego brata który znał moją historię z nazwiskiem w Polsce i obiecał że jego córka takich jaj nie będzie przechodziła. Napisali podanie w którym wyjaśnili że w Polsce niektóre nazwiska są męskie/żeńskie i nie było problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Xarthisius said:

No i dzieci tez maja -ski po ojcach bezwgledu na plec, takze -ska najczesciej zanika po pierwszym pokoleniu :)

Prawda - corka tez jest -ski. W sumie inaczej to by mysleli ze nie moja corka bo inne nazwisko ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kzielu napisał:

Prawda - corka tez jest -ski. W sumie inaczej to by mysleli ze nie moja corka bo inne nazwisko ma.

to ciekawi mnie kwestia Islandczyków w Stanach. Na Islandii nazwisko tworzy się poprzez imię ojca + dottir(córka)/ son(syn) wiec jeśli jest rodzina 2+2 (przy założeniu ze dzieci to chłopczyk i dziewczynka) to każdy z rodziny ma inne nazwisko. 

to już w ogóle jakby nie byli spokrewnieni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, mvgda said:

to ciekawi mnie kwestia Islandczyków w Stanach. Na Islandii nazwisko tworzy się poprzez imię ojca + dottir(córka)/ son(syn) wiec jeśli jest rodzina 2+2 (przy założeniu ze dzieci to chłopczyk i dziewczynka) to każdy z rodziny ma inne nazwisko. 

to już w ogóle jakby nie byli spokrewnieni 

Zaden problem w USA. W USA w wielu rodzinach sa rozne nazwiska, bo czesto matki nie zmieniaja po malzenstwie, albo robia podwojne a dzieci maja nazwiska ojca, albo i ojciec i matka ma wlasne nazwisko, a dzieciom sie daje podwojne... cokolwiek chcesz jest OK i nikomu to nie przeszkadza. 

Dodam, znam rodzine gdzie matka miala swoje nazwisko i ojciec swoje. Pierwsze dziecko dostalo jego nazwisko. Drugie dziecko jej nazwisko. Trzecie podwojne nazwisko. Czwartego dziecka nie bylo, no i dobrze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...