Skocz do zawartości

DV 2023 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam pytanie o rozliczenie podatku za 2023.

Czy da się to samemu zrobić? Czy lepiej korzystać z biura , które to rozliczy?

Mam w2 z USA i z Polski dochód z działalności gospodarczej, pracy na etacie i nieruchomości.

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/25/2024 at 10:24 AM, AS13 said:

Cześć.

Mam pytanie o rozliczenie podatku za 2023.

Czy da się to samemu zrobić? Czy lepiej korzystać z biura , które to rozliczy?

Mam w2 z USA i z Polski dochód z działalności gospodarczej, pracy na etacie i nieruchomości.

Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Powiem tyle. Jak masz tylko zwykła prace, to nie ma problemu się rozliczyć samemu. Ale wyglada ze twoja sprawa jest trochę bardziej skomplikowana to firma podatkowa do pomocy z rozliczeniem może być pomocna. Zobacz co musisz złożyć i zobacz czy sam będziesz mógł to ogarnąć. jeżeli uznasz ze to ponad twoje siły to bierz firmę. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej samemu prowadzić ewidencję "wlotów i wylotów". Nie wiem czy masz ich pojedyncze razy w roku, dziesiątki razy w roku. Jak pojedyncze to chyba jesteś samemu w historii emaila znaleźć maile z rezerwacjami. Ja miałem pewien problem z rokiem 2018 i 2019 bo miałem ponad 30 wylotów z USA wtedy. Ale zapewne jak tyle latasz to wtedy masz jakąś aplikację co ci organizuje podróże i rezerwacje i wtedy historia z tej aplikacji jest bardzo pomocna.

Ja nie znalazłem serwisu prowadzonego przez CBP, gdzie posiadacz zielonej karty mógł sprawdzić rekordy CBP. Ale może słabo szukałem

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy skladaniu N-400 nie mialem danych co do jednego wylotu, byla tylko pieczatka wjazdowa na przylocie. Wyjazd byl sluzbowy wiec firma placila. W miedzyczasie wymienilismy komputery, stare maile diabli wzieli. Wpisalem date "na oko" a ze termin piecioletni trafil sie akurat "covidowy" wiec tych wyjazdow bylo malo, pani na interview nawet ani nie pytala ani nie sprawdzala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Xarthisius odpiął ten temat
  • 1 miesiąc później...

Witajcie. 

Chciałem zrobić mały update dla przyszłych czytających. Z racji wylosowania wizy z DV-23 pod koniec roku 2023 pojechaliśmy na 6 tygodni "aktywować" wizę, przy okazji pokazać dzieciom Florydę, przy okazji Nowy Orlean itd. 

Z istotnych spraw to nie wiem czy mieliśmy z żoną szczęście, ponieważ czytałem że założenie konta w banku jest problematyczne bez rachunków itp. My podaliśmy adres znajomych i konta otwarte. Skutkuje to tym, że dokładnie po 6 miesiącach pojawił się u nas credit score. 

W międzyczasie dokonaliśmy ewaluacji wykształcenia inżyniera w firmie w Miami i po pewnym czasie pracy w US, trochę praktyki plus dwa egzaminy do zdania będzie można uzyskać tu dyplom PE i członkostwo w izbie także to dość pozytywna wiadomość. 

Generalnie czekamy jeszcze dwa tygodnie aż, dzieci skończą szkołę i jedziemy na dobre. 

  • Like 2
  • Upvote 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...