Skocz do zawartości

DV 2023 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

21 minutes ago, tomasz8822 said:

Patrząc na Twoją stronę ze statystykami dv2017 miało 48737 visas issued na koniec. Nawet doliczając AOS to będzie grubo poniżej 55k?

Finalnie wydali 49,976 [1] (to uwzglednia AOS). Limit w DV17 byl 50k, ze wzgledu na NACARA'e,

[1] https://travel.state.gov/content/dam/visas/Statistics/AnnualReports/FY2017AnnualReport/FY17AnnualReport-TableVII.pdf

BTW, nieopublikowane summary z dzisiaj dla DV23 pokazuje 54833 Issued + 253 AP (czyli samo tylko CP powyzej 55k)

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

On 10/7/2023 at 2:57 PM, tomasz8822 said:

@Xarthisius sprawdzam sobie statystyki z ciekawości i widzę że jeden case utknął w AP a wrzesień już się skończył. Coś wiadomo o tej sprawie? Trudno mi sobie wyobrazić co oni muszą czuć jeśli dostali status AP a tu klapa i brak wizy 

To juz sa tylko peculiarities, ktore wynikaja z tego, ze albo ktos zapomnial update'nac, albo wogole case jest jakis dziwny.

  • 2023AS6369 - to jest blad w matrixie. Main applicant jest na 221g, wiec to ze jego dziecko jest AP nie ma racji bytu.
  • 2023EU19513 - jest na AP od sierpnia. Nie wiem czy to ze wzgledu na sytuacje w Yeravanie, czy tez ktos zapomnial po prostu update'nac.
  • 2023EU21560 - wszyscy mieli wizy wydane juz kwietniu. 3 z 4 osob zmienily sie na AP 09/23. To byl prawdopodobnie re-print wiz z jakiegos powodu. Na pewno te wizy dostali.
  • 2023SA1825 - nie mam pojecia. Main byl issued 07/15, tak samo jak dziecko bylo na AP. Potem main i dziecko zmienili sie na Ready. Ciezko powiedziec co tam sie stalo.

Tez mi to 5 (1) w tabelce zle dziala na moj OCD :)

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

witam

chciałbym podskoczyć na 2 dni do Kanady ( z USA do Kanady), ale jeszcze nie posiadam plastikowej zielonej karty, tylko pieczątkę w paszporcie (DV z 2023 aktywowane 2tyg temu), i w związku z tym mam pytanie, czy mogę to zrobić bez wyrabiania kanadyjskiego eTA? podróżował ktoś tak?

 

edit: przekraczanie granicy autem.

 

Edytowane przez Luken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Hey. W czerwcu wjechałam po raz pierwszy do stanów. Szybko dostałam zieloną karte, znalazłam pracę, udało mi się ubezpieczyć i zrobić permit. Wróciłam do polski w połowie pazdziernika (po ok 4 miesiącach pobytu). Póki co nie ciągnie mnie żeby wracać. W planie mam lecieć w marcu na kilka dni ale głównie żeby tylko wjechać i wyjechać. Czy jeśli będe tak robiła co 5 miesiecy to nie utrace mojej zielonej karty? Jak to wygląda. A może mogę robić dłuższe przerwy np lecieć do usa tylko raz w roku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona karta sluzy do mieszkania w US. Mozesz ja utracic gdy zaczniesz ja traktowac jak wize turystyczną. Jak chcesz przebywac dluzszy okres czasu poza US to wyrob sobie reentry permit i mozesz wtedy byc poza US ponad rok bez problemów.

Pamietaj ze okres poza US bedzie przeszkoda w otrzymaniu obywatelstwa w przyszlosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Melanie23 said:

(...) Czy jeśli będe tak robiła co 5 miesiecy to nie utrace mojej zielonej karty? Jak to wygląda. (...)

Przez jakiś czas na 100% nie. Im dłużej będziesz to robiła tym bardziej wzbudzi to podejrzenia. Szczególnie jak będą to tylko przyloty na zasadzie kilku dni.

7 hours ago, Melanie23 said:

(...) A może mogę robić dłuższe przerwy np lecieć do usa tylko raz w roku? 

Każda nieobecność powyżej 6 miesięcy poza USA wzbudza od razu zainteresowanie oficera. Przy pierwszym / drugim / trzecim .... razie jest to tylko zainteresowanie. Po jakimś czasie pojawi się "ostrzeżenie", że masz to skończyć.

Nie wiem czy dzisiaj jak jest ESTA to utrzymywanie zielonej karty ma sens w takiej sytuacji gdzie nie chcesz żyć i pracować w USA. Rozumiem, że na razie chcesz nie zamykać sobie drzwi i ma to sens. Ale w dłuższej perspektywie jest to uciążliwe i drogie. Same rozliczanie co roku dochodów z Polski w USA niekoniecznie musi być czymś super prostym, szczególnie jak posiadasz bardziej zdywersyfikowane źródła dochodów. W USA byłaś 4 miesiące i wróciłaś do Polski (czyli utrzymujesz w Polsce centrum interesów życiowych w rozumieniu polskiego Urzędu Skarbowego), tak więc za 2023 byłaś rezydentem podatkowym i USA i Polski i w obu tych krajach musisz rozliczyć podatkowo dochód z całego świata. Dochody z USA opodatkujesz więc w USA i w Polsce jednocześnie (w Polsce są dużo wyższe stawki podatkowe, a stosowane obecnie zasady unikania podwójnego opodatkowanie z nową ulgą abolicyjną wprowadzone przez Polski Ład są śmieszne - szczególnie w odniesieniu do krajów takich jak USA gdzie stosuje się proporcjonalne odliczenie a nie wyłączenie z progresją). Dochody z Polski być może nie musisz opodatkować w USA ale musisz je deklarować i zgłosić w formularzach podatkowych za rok 2023. Same rozliczenie podatków w obu krajach będzie Ciebie kosztowało wynajęcie specjalistów w obu krajach i to co roku aż się nie zdecydujesz na jeden lub drugi kraj. Dlatego pewnie warto przestać żyć "w rozkroku" przez Atlantyk.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...