Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

38 minutes ago, margherita_s said:

A jakie mają być problemy? Dziecko jest obywatelem USA, podróżuje na amerykańskim paszporcie. Mnóstwo Amerykanów tak lata i żadnego z nich nie zatrzymują w PL, bo jaki miałby być tego powod?

Ja ze swoim dzieckiem lece w marcu na springbreak do Warszawy (zamiast jakiegos Panama City ;-) ) , ono nie ma nic wspolnego z Polska poza nazwiskiem (z tym ze jak zawsze nie wlatuje / wylatuje do PL bezsposrednio z US)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, margherita_s napisał:

A jakie mają być problemy? Dziecko jest obywatelem USA, podróżuje na amerykańskim paszporcie. Mnóstwo Amerykanów tak lata i żadnego z nich nie zatrzymują w PL, bo jaki miałby być tego powod?

Powód jest taki, że jeżeli rodzice mają polskie paszporty, to dziecko jest obywatelem polski. Jako obywatel polski musi się posługiwać polskim paszportem do przekraczania granicy. Jest to prawo trochę martwe, ale jak pogranicznicy się przyczepią, to mają do tego podstawę. Parę lat temu było głośno o przypadku rodzciów na polskich paszportach z dzieckiem z chyba kanadyjskim paszportem, króych z powyzszego powodu cofneli z lotniska. 

@Teresa123 jeśliby na Okęciu robili Wam jakieś problemy (a pewnie nie będą), to na Okęciu otworzono punkt paszportowy. Paszport tymczasowy (który w takiej sytuacji absolutnie wystarczy) wystawią od ręki (pamiętaj tylko, że dziecko potrzebuje mieć do tego dwoje rodziców na miejscu, lub odpowiedni papier od brakującego rodzica oraz PESEL lub polski akt urodzenia). Jeśli Was nie puszczą z dzieckiem, wyrobicie paszport tymczasowy i po kłopocie. By uniknąć stresu stawiłabym się na lotniku jak tylko otworzą odprawę. Podczas pobytu warto  załatwić polski akt urodzenia (jeśli jeszcze nie macie). Wtedy możecie też wystąpić paszport w normalnym trybie (prosząc takze o paszport tymczasowy jeśli Wasz pobyt jest krótki). Wtedy jestescie zabezpieczeni na wszelkie okoliczności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mola Nie miałam pojęcia, że tak jest. Moje koleżanki Polki latały / latają ze swoimi dziećmi od lat, one na polskich, a dzieci na amerykańskich paszportach.

Rozumiem, że problem może się pojawić wtedy, jeśli jedno lub dwoje rodziców podróżuje na polskim paszporcie? Co, jeśli rodzic ma polskie obywatelstwo, ale podróżuje na amerykańskim paszporcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, margherita_s napisał:

@mola Nie miałam pojęcia, że tak jest. Moje koleżanki Polki latały / latają ze swoimi dziećmi od lat, one na polskich, a dzieci na amerykańskich paszportach.

Rozumiem, że problem może się pojawić wtedy, jeśli jedno lub dwoje rodziców podróżuje na polskim paszporcie? Co, jeśli rodzic ma polskie obywatelstwo, ale podróżuje na amerykańskim paszporcie?

Wedle prawa chyba wystarczy jeden polski paszport, bo obywatelstwo przysługuje po dowolnym rodzicu, ale prawnik nie jestem więc nie jestem pewna. A i z tym cofnięciem to jak z trafieniem w  totka - trzeba mieć dużo "szczęścia" i trafić na służbistę co ma bardzo zły dzień. Polski akt urodzenia polecam jednak mieć, nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, margherita_s said:

Rozumiem, że problem może się pojawić wtedy, jeśli jedno lub dwoje rodziców podróżuje na polskim paszporcie? Co, jeśli rodzic ma polskie obywatelstwo, ale podróżuje na amerykańskim paszporcie?

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-podwojne-obywatelstwo-paszport-wyjazd-sg-odpowiedz

tl; dr niewazne czy podrozujesz na amerykanskim paszporcie, jezeli tylko pogranicznik "uzyska info, ze jestes obywatelem RP" to mu wystarczy, zeby Cie nie wypuscic.

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Xarthisius said:

https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-podwojne-obywatelstwo-paszport-wyjazd-sg-odpowiedz

tl; dr niewazne czy podrozujesz na amerykanskim paszporcie, jezeli tylko pogranicznik "uzyska info, ze jestes obywatelem RP" to mu wystarczy, zeby Cie nie wypuscic.

Nie wypuścić? Dlaczego miałby mnie nie wypuścić? Ja mam dwa paszporty, ale będę podrózowac na amerykańskim (polski będę mieć ze sobą w kieszeni na wszelki wypadek, razem z aktem małżeństwa, bo polski paszport mam na panieńskie nazwisko). Nie rozumiem już z tego nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, margherita_s said:

Nie wypuścić? Dlaczego miałby mnie nie wypuścić? Ja mam dwa paszporty, ale będę podrózowac na amerykańskim (polski będę mieć ze sobą w kieszeni na wszelki wypadek, razem z aktem małżeństwa, bo polski paszport mam na panieńskie nazwisko). Nie rozumiem już z tego nic. 

Bez wzgledu na to czy masz polski paszport, jako Obywatelke Polski musza Cie do kraju wpuscic. To jest Twoje prawo.

Opuszczajac granice RP, jako Obywatelka Polski masz obowiazek posiadac polski paszport (badz dowod jezeli to granica unijna).

W obu wypadkach to ile masz innych paszportow, badz obywatelstw jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...