Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, Xarthisius said:

Bez wzgledu na to czy masz polski paszport, jako Obywatelke Polski musza Cie do kraju wpuscic. To jest Twoje prawo.

Opuszczajac granice RP, jako Obywatelka Polski masz obowiazek posiadac polski paszport (badz dowod jezeli to granica unijna).

W obu wypadkach to ile masz innych paszportow, badz obywatelstw jest bez znaczenia.

Ok, to mam. Ale dziecko urodzone za granicą? Tego nie rozumiem. Przecież nie ma obowiązku wyrabiania dla niego polskiego aktu urodzenia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, margherita_s said:

Ok, to mam. Ale dziecko urodzone za granicą? Tego nie rozumiem. Przecież nie ma obowiązku wyrabiania dla niego polskiego aktu urodzenia? 

Polskie prawo jest takie, ze poniewaz jestes Polka, to Twoje dziecko jest Polakiem od urodzenia. Umiejscowienie aktu urodzenia w Polskim urzedzie, czy wyrobienie paszportu to tylko potwierdzenie tego faktu, a nie nabycie obywatelstwa.

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, Xarthisius said:

Polskie prawo jest takie, ze poniewaz jestes Polka, to Twoje dziecko jest Polakiem od urodzenia. Umiejscowienie aktu urodzenia w Polskim urzedzie, czy wyrobienie paszportu to tylko potwierdzenie tego faktu, a nie nabycie obywatelstwa.

Ok. Ale dalej nie rozumiem, dlaczego mają nie wypuścić z PL amerykańskiego obywatela z amerykańskim paszportem. Wracającego do swojego kraju.

No nic, myślę że będzie dobrze i nas wypuszcza (lecimy w czerwcu)! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, margherita_s said:

Ok. Ale dalej nie rozumiem, dlaczego mają nie wypuścić z PL amerykańskiego obywatela z amerykańskim paszportem. Wracającego do swojego kraju.

No nic, myślę że będzie dobrze i nas wypuszcza (lecimy w czerwcu)! 

Wydaje mi sie ze to jest tez kwestia tego ze obywatele US przyjezdzajcy do Polski na paszporcie US MUSZA na przyjezdzie otrzymac pieczatke. Poniewaz nie mozesz zostać w Polsce dluzej niz 90 dni w takim przypadku. Wiec przy wyjezdzie sprawdza czy masz pieczatke wjazdu i ile czasu spedzilas w PL.

Ja sie tym strasznie stresowalam jak lecialam do Polski tylko z Amerykanskim paszportem. Przy wjezdzie dostalam pieczatke i urzednik powiedzial mi ze lepiej zebym podrozowala do Polski na polskim paszporcie. I przypomnial o limitowanym pobycie.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, margherita_s said:

Ok. Ale dalej nie rozumiem, dlaczego mają nie wypuścić z PL amerykańskiego obywatela z amerykańskim paszportem. Wracającego do swojego kraju.

Bo jest Obywatelem Polski probujacym opuscic kraj bez polskiego paszportu. Wszystko jest napisane w tym linku, ktory zamiescilem jako pierwszy post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, margherita_s napisał:

Ok. Ale dalej nie rozumiem, dlaczego mają nie wypuścić z PL amerykańskiego obywatela z amerykańskim paszportem. Wracającego do swojego kraju.

Deal z podwójnym  obywatelstwem w Polsce jest taki, że polskie prawo nie widzi przeszkód by obywatel miał więcej obywatelstw, natomiast polskie prawo nie daje mu z tego powodów żadnych przywilejów. Oznacza to, że jak na granicy uznają, że jesteś polskim obywatelem, to masz wylegitymować się polskim paszportem (zawęźmy problem do wyjazdu do USA), tak jak reszta obywateli tylko z obywatelstwem polskim. Także jak tylko znajdujesz się w granicach RP, dla wszystkich urzędników państowych jesteś tylko i aż polskim obywatelem i ich zupełna rybka ile masz paszportów innych państw. 

Dlatego jeśli pogranicznik uzna, że jesteś obywatelem polskim, poprosi na granicy o polski paszport. 

Link, który wrzucił @Xarthisius jest świeżą korespondecją pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a Strażą Graniczną odnoszącą się do właśnie takich przypdaków. I z tym egzekwowaniem to trochę jak łażeniem przez jezdnię na miejscach bez pasów. Niby nie można, ale ludzie i tak to robią, czasem kogoś zgarną i wlepią mandat, czasem pouczenie itp.

@Roelka v.2 Twój case jest trochę inny, bo Ty wjeżdzałaś. Teoretycznie mogłaś to wjazdu użyć nieważnego paszportu, czy innego dokumentu z PL, bo by wjechać wystarczy udowonić obywatelstwo. Nie można nie wpuścić obywatela do jego własnego kraju, nawet jak nie ma ważnych dokumentów. Za to można nie wypuścić obywatela z jego własnego kraju, jeśli nie ma ważych dokumentów.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze przylatuje/wylatuje z Poznania i musze przyznac, ze tam stresu nie ma. Tam maja skanerki samoobsługowe, skanujesz paszport z tego co pamietam I jak jestes w systemie wylotow to metalowa bramka sie otwiera. Przechodzisz do tsa a pozniej kobietka przy gate sprawdza dokument z biletem ale ona jest od lini lotniczych. Graniczni tylko stoja obok na wszelki wypadek gdyby jakies klopoty wyskoczyly. Zdecydowanie zero stresu wylatujac na amerykanskim paszporcie. Przesiadka(dla mnie) Niemcy, a tam juz oczywiście problem z glowy. 

No ale Poznań to mini lotnisko w porownaniu do warszawy czy wiekszosci innych lotnisk( i szczerze mowiac mam nadzieje, ze zostanie tak jak najdluzej).  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minutes ago, pelasia said:

Ja zawsze przylatuje/wylatuje z Poznania i musze przyznac, ze tam stresu nie ma. Tam maja skanerki samoobsługowe, skanujesz paszport z tego co pamietam I jak jestes w systemie wylotow to metalowa bramka sie otwiera. Przechodzisz do tsa a pozniej kobietka przy gate sprawdza dokument z biletem ale ona jest od lini lotniczych. Graniczni tylko stoja obok na wszelki wypadek gdyby jakies klopoty wyskoczyly. Zdecydowanie zero stresu wylatujac na amerykanskim paszporcie. Przesiadka(dla mnie) Niemcy, a tam juz oczywiście problem z glowy. 

No ale Poznań to mini lotnisko w porownaniu do warszawy czy wiekszosci innych lotnisk( i szczerze mowiac mam nadzieje, ze zostanie tak jak najdluzej).  

 

To w zasadzie tylko i wylacznie dotyczy bezposrednich lotow z PL do US. Lecac do Niemiec nie ma przeciez kontroli paszportowej (linia lotnicza sprawdzi paszport oczywiscie ale to tylko i wylacznie we wlasnym interesie zeby nie musieli Cie przywozic spowrotem) - w Schengen to chyba na dowodzie mozna sie poruszac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 1/31/2024 at 9:20 PM, mola said:

Powód jest taki, że jeżeli rodzice mają polskie paszporty, to dziecko jest obywatelem polski. Jako obywatel polski musi się posługiwać polskim paszportem do przekraczania granicy. Jest to prawo trochę martwe, ale jak pogranicznicy się przyczepią, to mają do tego podstawę. Parę lat temu było głośno o przypadku rodzciów na polskich paszportach z dzieckiem z chyba kanadyjskim paszportem, króych z powyzszego powodu cofneli z lotniska. 

@Teresa123 jeśliby na Okęciu robili Wam jakieś problemy (a pewnie nie będą), to na Okęciu otworzono punkt paszportowy. Paszport tymczasowy (który w takiej sytuacji absolutnie wystarczy) wystawią od ręki (pamiętaj tylko, że dziecko potrzebuje mieć do tego dwoje rodziców na miejscu, lub odpowiedni papier od brakującego rodzica oraz PESEL lub polski akt urodzenia). Jeśli Was nie puszczą z dzieckiem, wyrobicie paszport tymczasowy i po kłopocie. By uniknąć stresu stawiłabym się na lotniku jak tylko otworzą odprawę. Podczas pobytu warto  załatwić polski akt urodzenia (jeśli jeszcze nie macie). Wtedy możecie też wystąpić paszport w normalnym trybie (prosząc takze o paszport tymczasowy jeśli Wasz pobyt jest krótki). Wtedy jestescie zabezpieczeni na wszelkie okoliczności.

 

Ja sie zastanawiam skad biora sie takie historie, pewnie z powodu gdy rodzice umiejscowili urodzenie dziecka wiec dziecko jest formalnie obywatelem a zapomnieli o paszporcie… 


Dziecko staje sie obywatelem polski w momencie umiejscowienia zagranicznego aktu urodzenia. Nie kazdy rodzic tak robi bo takie jego prawo. W momencie umiejscowienia to juz inna historia, dziecko wylatujac powinno wyleciec i wleciec na paszporcie kraju ktorego jest obywatelem, w tym wypadku polski. Sama mam podwójne obywatelstwo, i wylatujac z usa wylatuje na amerykanskim, a wlatujac do pl pokazuje pl paszport. Wylatujac wylatuje na pl a wlatujac do usa pokazuje amerykanski. 
Dziecka nie zatrzymaja gdyz dziecko nie jest jeszcze formalnie obywatelem. 

Edytowane przez FunnyRedAngel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...