Skocz do zawartości

Cło na laptopy z USA


lucky luke

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Na dziewiecdziesiat kilka procent nikt Ci problemu nie zrobi, co nie znaczy, ze taka sytuacja jest niemozliwa.

Jest jak pisze Sly - warto zedrzec z laptopa naklejki reklamowe (mysle o duzych naklejkach z krotka lista podzespolow komputera, jesli takie zostaly na niego naklejone), miec troche swoich zdjec na dysku (co pokazywaloby, ze komputer byl uzywany), mozna nie czyscic go przez kilka tygodni przed wyjazdem (pozostawic zabrudzony ekran, obudowe), warto wyrzucic wszystkie kartony, w ktorych laptop zostal kupiony czy dostarczony (ewentualnie wyslac je poczta do Polski).

Sam za 1,5 miesiace bede musial przewiezc do Polski laptop kupiony w USA w kwietniu tego roku (ktory uzywam od momentu zakupu i ktory jest moim komputerem osobistym) i nie mam pewnosci, ze przejade bez zadnych problemow (zawsze mozna trafic na strasznego sluzbiste, ktory jednak doczepi sie do tematu - mimo, ze komputer bede wtedy od blisko 8 miesiecy). Nie oznacza to jednak, ze bede sie tym przejmowal - ryzyko opodatkowania jest naprawde bardzo niskie (szczegolnie przy przewozeniu tylko jednej sztuki i gdy komputer nosi slady uzytkowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam

wiem że temat był już poruszany ale nie moge się w przepisach doszukać jednej rzeczy:

- czy jezeli laptop jest uzywany to tez musze zapłacic od niego 22% vat-u?

laptop kupuje na eBay-u i jest przesyłany do PL przez USPS - paczka ubepieczona (wiem że mozna jako gift ale wtedy nie moge ubezpieczyć a to jednak w mojej ocenie spore ryzyko)

więc pytanie brzmi:

jakie są wszystkie koszty poza wysyłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Ważne pytanie o procedurę celną przy sprowadzaniu laptopa z USA

ALE Z ZUPEŁNIE INNEJ BECZKI - mianowicie:

Chciałbym "uczciwie" tego laptopa sprowadzić.

Tzn zakładam, że

1) kupuje go w USA i tam place jakis amerykański podatek VAT.

2) ten amerykański podatek VAT zwracają mi na granicy przy wyjeździe ( prawda ? )

3) wchodze w warszawie w "mam coś do oclenia" i place polski podatek VAT.

4) i place clo 0%

5) ten polski VAT nic mnie nie obejdzie bo komputer bedzie na moja firme ( wrzuce go w koszty )

NARAZIE PROSTE ALE

czy ktos wie o co chodzi z FORMULARZEM CELNYM SAD ??

czy naprawde to jest "strasznie trudne do wypelnienia a nie unikne koniecznosci

wypelnienia tego ?" i ze "prawdopodobnie bede potrzebowal specjalnej firmy

ktora w zamian za oplate wypelni mi ten formularz ( zebym zaplacil te 0% cła ) ???

CZY KTOS MA DOSWIADCZENIA Z FORMULARZEM SAD ?

KIEDY TRZEBA WYPELNIC FORMULARZ SAD ?

CZY JAK PRZEWIOZE LAPTOPA "JAKO OSOBA PRYWATNA" i "ZAPLACE VAT 22%" to

DOSTANE JAKIS DOKUMENT ZE TEN VAT ZAPLACILEM ( zebym mogl na firme go odliczyc ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) kupuje go w USA i tam place jakis amerykański podatek VAT.

Podatek stanowy (jesli nie kupisz go przez Internet z innego stanu - ale tu nie ma reguly, nawet w takim wariancie mozesz zaplacic podatek stanowy, ja placilem go w takich okolicznosciach trzy razy)

2) ten amerykański podatek VAT zwracają mi na granicy przy wyjeździe ( prawda ? )

Nigdy nie slyszalem, aby kiedykolwiek zrocili komukolwiek zaplacony podatek przy wyjezdzie z USA.

Nie chce mowic, ze to niemozliwe, bo nie jestem amerykanskim prawnikiem, ale nie slyszalem o takiej mozliwosci nigdy niczego konkretnego (tylko przypuszczenia).

3) wchodze w warszawie w "mam coś do oclenia" i place polski podatek VAT.

Tak.

4) i place clo 0%

Tak.

5) ten polski VAT nic mnie nie obejdzie bo komputer bedzie na moja firme ( wrzuce go w koszty )

Generalnie placisz 22% podatku, rozliczenie na firme chyba daje Ci mozliwosc odliczenia VATu - wydaje mi sie, ze tak powinno to funkcjonowac.

NARAZIE PROSTE ALE

czy ktos wie o co chodzi z FORMULARZEM CELNYM SAD ??

czy naprawde to jest "strasznie trudne do wypelnienia a nie unikne koniecznosci

wypelnienia tego ?" i ze "prawdopodobnie bede potrzebowal specjalnej firmy

ktora w zamian za oplate wypelni mi ten formularz ( zebym zaplacil te 0% cła ) ???

CZY KTOS MA DOSWIADCZENIA Z FORMULARZEM SAD ?

KIEDY TRZEBA WYPELNIC FORMULARZ SAD ?

CZY JAK PRZEWIOZE LAPTOPA "JAKO OSOBA PRYWATNA" i "ZAPLACE VAT 22%" to

DOSTANE JAKIS DOKUMENT ZE TEN VAT ZAPLACILEM ( zebym mogl na firme go odliczyc ) ?

Na pewno dostaniesz dokumenty, a z tego co wiem formalnosciami (jesli o osobe prywatna chodzi) zajmuja sie urzednicy (i to dodatkowa oplata) - ale nigdy nie przechodzilem takiej procedury osobiscie.

Mozliwe, ze odpowiedza Ci szczegolowo na to pytanie inne osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wiem że temat był już poruszany ale nie moge się w przepisach doszukać jednej rzeczy:

- czy jezeli laptop jest uzywany to tez musze zapłacic od niego 22% vat-u?

laptop kupuje na eBay-u i jest przesyłany do PL przez USPS - paczka ubepieczona (wiem że mozna jako gift ale wtedy nie moge ubezpieczyć a to jednak w mojej ocenie spore ryzyko)

więc pytanie brzmi:

jakie są wszystkie koszty poza wysyłka

Tak, za uzywany sprzet rowniez musisz zaplacic clo (0% w przypadku laptopa) i VAT 22%.

Wyceny dokonuje celnik (jesli mu sie chce) - sprawe ulatwic moga przedstawione przez Ciebie dokumenty wykazujace faktyczna wartosc przedmiotu.

Urzednik taki potrafi niestety okreslic wartosc laptopa w bardzo kosmiczny sposob - a to potem Ty musisz clo i podatek zaplacic :)

Wysylka jako 'prezent' sprawia jedynie, ze obniza sie kwota wolna od cla i podatku - nie oznacza to wcale, ze unikniesz dodatkowych oplat.

Ryzyko utracenia paczki tez nie jest tutaj niczym pozytywnym (tym bardziej, ze paczke USPS przejmuje potem Poczta Polska, slynaca ze zwyczajnego zlodziejstwa).

Ubezpieczenie paczki na kwote wyzsza niz ok. 70 dolarow oznacza zwykle naliczenie cla i podatku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytanie o procedurę celną przy sprowadzaniu laptopa z USA

ALE Z ZUPEŁNIE INNEJ BECZKI - mianowicie:

Chciałbym "uczciwie" tego laptopa sprowadzić.

Tzn zakładam, że

1) kupuje go w USA i tam place jakis amerykański podatek VAT.

2) ten amerykański podatek VAT zwracają mi na granicy przy wyjeździe ( prawda ? )

3) wchodze w warszawie w "mam coś do oclenia" i place polski podatek VAT.

4) i place clo 0%

5) ten polski VAT nic mnie nie obejdzie bo komputer bedzie na moja firme ( wrzuce go w koszty )

NARAZIE PROSTE ALE

czy ktos wie o co chodzi z FORMULARZEM CELNYM SAD ??

czy naprawde to jest "strasznie trudne do wypelnienia a nie unikne koniecznosci

wypelnienia tego ?" i ze "prawdopodobnie bede potrzebowal specjalnej firmy

ktora w zamian za oplate wypelni mi ten formularz ( zebym zaplacil te 0% cła ) ???

CZY KTOS MA DOSWIADCZENIA Z FORMULARZEM SAD ?

KIEDY TRZEBA WYPELNIC FORMULARZ SAD ?

CZY JAK PRZEWIOZE LAPTOPA "JAKO OSOBA PRYWATNA" i "ZAPLACE VAT 22%" to

DOSTANE JAKIS DOKUMENT ZE TEN VAT ZAPLACILEM ( zebym mogl na firme go odliczyc ) ?

Jesli przywozisz cos z zagranicy dla firmy to musisz to oclic w oparciu o dokument SAD. Poniewaz jak widze masz o tym niewielkie pojecie zwroc sie do agencji celnej, napewno taka znajdziesz gdzies w otoczeniu Urzedu Celnego. Bedzie kosztowalo kilkadziesiat PLN. Nie wiem jaka masz forme prowadzenia dzialalnosci ale SAD musi byc wypelniony na firme z podanym NIPem, PESELem, REGONem, nr dowodu osobistego zglaszajacego towar do oclenia, pierwszy raz musisz okazac te dokumenty w oryginale. Dla pewnosci dowiedz sie przed wyjazdem poniewaz od kilku lat juz sie ta dziedzina nie zajmuje i byc moze zmienilo sie cos w szczegolach. W USA nie istnieje podatek VAT, w wiekszosci stanow placi sie podatek stanowy, podobny do niegdysiejszego polskiego obrotowego, podobno mozna go odzyskac przy wywozie poza stan zakupu a wiec domniemywam ze takze poza granice USA. Nie znam dokladnej procedury ale slyszalem ze robia straszne ceregiele z tym - dlugo ponoc trwa. Na lotnisku zazwyczaj nie ma sie zbyt wiele czasu. Jesli cos mi sie jeszcze przypomni to dopisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...