Skocz do zawartości

Wasze Wizyty W Konsulacie W Tym Roku :)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 2,4 tyś
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

byłam w konsulacie 11.05, za Waszą radą wzięłam sobie snickersa do torebki, ale oczywiście jak to ze mną bywa zrobiłam coś głupiego :P mianowicie mam też obywatelstwo niemieckie i zaznaczyłam to we wniosku, no i wzięłam ze sobą też paszport niemiecki gdyby chcieli go widzieć, i jeszcze jak staliśmy na ulicy przed konsulatem to dałam temu sprawdzającemu dokumenty paszport, a że wszystko było "szybko szybko" no to dałam mu niemiecki...on już wszedł z wszystkimi paszportami do konsulatu a my stoimy na ulicy i ja patrzę na moją przezroczystą teczkę z dokumentami a tam co....polski paszport....udało mi się to odkręcić, trochę się ze mnie śmiali ("nooo widzieliśmy, że ktos dał inny paszport, oj nie wiem nie wiem czy go pani dostanie z powrotem :D :D ), aż w końcu paszport mi oddała pani w okienku przy skanowaniu palców...wszyscy bardzo mili, nie ma co się stresować, czekałam ok.45 minut (miałam nr 50) ale myślałam, że to trwało 10 minut...pan konsul taaaki kochany, tak się uśmiechał...naprawdę bardzo przyjemnie...

"pani sztudiuje dżennie czy zaosznie?"

"dziennie"

"a praczuje pani?"

"nie"

"a kto płaczi podrósz?"

"no ja"

"to szkond ma pani pieniondże?"

:)

jeszcze zapytał się o odmianie czasownika "płacić" bo chciał wiedzieć jak to wygląda w 1 osobie i trzeciej liczby pojedynczej...i gdzie lecę, co chę zwiedzić, ile to mnie będzie kosztowało...no i "wszysztko dobsze, dosztaje pani wiże" na 10 lat :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, tutaj chodzi o to, że mimo, iż mam niemieckie obywatelstwo nie mogę lecieć bez wizy. Pisałam do ambasad w Polsce i Niemczech, Straży Granicznej aż w końcu do MSZ. Niestety, ale w Polsce jestem Polką i nie mogę się posługiwać paszportem innym niż Polski, to jest karalne. Nie wypuściliby mnie. Nie chciałam płacić za lot, wycieczkę itd. żeby potem się dowiedzieć, że mnie wycofają. Owszem, mogłabym lecieć z przesiadką w Niemczech ale i tak na bilecie jest miejsce docelowe NY, więc już w Polsce by chcieli ode mnie paszport z wizą. A nie ma dobrych połączeń z przesiadką przez Niemcy, albo wyszłoby mnie to tyle co wiza. Ja zawsze wolę wszystko na spokojnie, więc bezpośrednio z Warszawy do NY, nie chcę się stresowac i kombinowac i udawać wielkiego Niemca :) Bardzo długo załatwiałam wyjazd przez to właśnie, że chciałam obejść wizę, ale się nie udało. Pozwolę sobie skopiować fragment meila jaki otrzymałam z Wydziału Prawnego i Europejskiej Współpracy Konsularnej Departamentu Konsularnego MSZ (wiele szukałam na ten temat w necie, aż się zdenerwowałam i im napisałam, może się komuś przyda, kto ma podobną sytuację do mojej):

"W odpowiedzi na Pani e-mail skierowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w dniu 17.04.2012 r., który wpłynął do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniu 19.04.2012r., Departament Konsularny MSZ uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 15.02.1962 roku o obywatelstwie polskim (tekst jednolity w Dz. U. Nr 28 z 2000 r., poz. 353 z późniejszymi zmianami) obywatel polski nie może być w myśl prawa polskiego uznany za obywatela innego państwa, co nie wyklucza jednak posiadania innego obywatelstwa. Prawo polskie wyróżnia dwie kategorie osób: obywateli i cudzoziemców, przy czym cudzoziemcem jest, w rozumieniu ustawy z dnia 13.06.2003 roku o cudzoziemcach (tekst jednolity w Dz. U. Nr 234 z 2006 r., poz. 1694 z późniejszymi zmianami) każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego. Oznacza to, że Pani â będąc obywatelką polską - na terenie Rzeczpospolitej Polskiej powinna legitymować się polskim dokumentem tożsamości: paszportem lub dowodem osobistym, niezależnie od tego, czy jest równocześnie obywatelką innego kraju. Odnosi się to również do przekraczania granicy - dokumentem tożsamości wymaganym od obywatela polskiego jest polski paszport, a w przypadku granic wewnętrznych Unii Europejskiej polski paszport lub dowód osobisty. Równocześnie przypominamy, że obywateli polskich obowiązują wizy do Stanów Zjednoczonych".

No więc wolałam upiększyć mój paszport wizą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam niemieckie obywatelstwo nie mogę lecieć bez wizy. ... Niestety, ale w Polsce jestem Polką i nie mogę się posługiwać paszportem innym niż Polski, to jest karalne. ... Bardzo długo załatwiałam wyjazd przez to właśnie, że chciałam obejść wizę, ale się nie udało...

Jest na taką sytuację jedna rada, zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Następuje to w drodze decyzji wydawanej za zgodą Prezydenta RP(dla osób już posiadających obywatelstwo innego Państwa jest to w zasadzie formalność). Więcej choćby tu http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=zrzeczenie_sie_obywatelstwa_polskiego .Jeśli ma się jako drugie obywatelstwo kraju będącego w UE, w którym się mieszka i pracuje, to taka zmiana nie powoduje większych trudności w życiu - czasem może sporo pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :)

Więc wczoraj byłam w ambasadzie przy ulicy Pięknej 12 :) Spotkanie miałam wyznaczone na godzinę 8 ale już po 7.20 rozpoczęła się cała procedura wpuszczania. Szykując się do rozmowy myślałam, że będzie przeprowadzana przez starego pana konsula, a tu.... młody, uśmiechnięty. Rozmawiałam z nim po polsku, zresztą świetnie jemu szło. Padły podstawowe pytania do kogo, na jak długo, dlaczego i cel podroży. No i wiza przyznana na 10 lat z możliwością wielokrotnego wjazdu. To prawda co tutaj piszecie. Trzeba iść na luzie, być uśmiechniętym. Pozdrawiam Was serdecznie, dziękuję za udzieloną pomoc na zadane (nieraz głupie) pytania. Na pewno będę tu zaglądać planując podróż. Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam i życzę powodzenia dla starających się o wizę, a dla twórców tej wspaniałej strony dalszych sukcesów. Dzięki!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, śledze wase forum od dłuższego czasu, aż w końcu wczoraj wypełniłam wniosek i jestem umówiona na wizyte 30.05 w Krk wizyte mam razem z moim ojczymem(bezrobotnym) ja studentka I roku. Jakie macie prognozy? Jedziemy w odwidziny do mojej ciotki i ona nalegała o wspólną wizyte, czy może być tak że jedno z nas dostanie wize drugie nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...