Skocz do zawartości

Pierwsze Kroki W Usa .. (Emigracja) Do San Francisco


mariano85

Rekomendowane odpowiedzi

On 8/30/2021 at 9:05 PM, MeganMarkle said:

4) tak, informowałam - jest taki specjalny formularz o zmianie miejsca zamieszkania który im wysyłasz i już (wpisujesz tam zagraniczny adres). Jeśli jesteś z Warszawy to twoim US po wymeldowaniu sie na stałe z PL (co warto zrobić) będzie by default US Warszawa Śródmieście.

 

Czy to formularz ZAP 3? Bo coś takiego znalazłem googlując temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję wyjazd do USA zaraz po nowym roku, żeby pozamykać sprawy w PL i się jakoś przygotować. Ale mam jeszcze kilka pytań/wątpliwości, pewnie ktoś z was już to przechodził przed wyjazdem do USA.

1. Będę musiał rozliczyć podatki z PL za 2021 rok, będąc już w USA. Teraz to robię przez profil zaufany, gdzie żeby się zalogować dostaje się kod weryfikacyjny na telefon. Mieliście jeszcze aktywny polski numer czy da się jakoś to obejść?

2. W jakim banku w USA najlepiej otworzyć konto żeby przelać pieniądze z PL? Czy taki transfer jest możliwy? Mam trochę oszczędności (powyżej 20k USD) i nie chcę, żeby leżały na polskim koncie i zjadała je inflacja.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, alamar said:

Planuję wyjazd do USA zaraz po nowym roku, żeby pozamykać sprawy w PL i się jakoś przygotować. Ale mam jeszcze kilka pytań/wątpliwości, pewnie ktoś z was już to przechodził przed wyjazdem do USA.

1. Będę musiał rozliczyć podatki z PL za 2021 rok, będąc już w USA. Teraz to robię przez profil zaufany, gdzie żeby się zalogować dostaje się kod weryfikacyjny na telefon. Mieliście jeszcze aktywny polski numer czy da się jakoś to obejść?

2. W jakim banku w USA najlepiej otworzyć konto żeby przelać pieniądze z PL? Czy taki transfer jest możliwy? Mam trochę oszczędności (powyżej 20k USD) i nie chcę, żeby leżały na polskim koncie i zjadała je inflacja.

  1. Po przyjezdzie aktualizujesz wszystko co trzeba uzywajac amerykanskiego numeru. Zarowno z polskich bankow, jak i innych instytucji przychodza smsy na +1 bez problemu
  2. Nie ma to wiekszego znaczenia. W kazdym wiekszym banku to mozna zrobic. Jest tez mnostwo opcji nie bankowych, ktore sa tansze i szybsze.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do emerytur, bo widzę z waszych wpisów, że w USA narracja jest podobna do tej w Polsce, czyli że na starość z ZUS to będą jakieś grosze, za które cieżko będzie przeżyć.

Rozumiem, że Social Security to taki odpowiednik polskiego ZUS, czyli obowiązkowa emerytura, na którą składki są potrącane z wypłaty. Zakładam, że będę jeszcze pracował 10 - 15 lat, to można wyliczyć mniej więcej ile się dostanie świadczenia emerytarlengo?
Są jakieś kalkulatory gdzie można to wyliczyć?

Edytowane przez alamar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 9/18/2021 at 5:55 AM, alamar said:

2. W jakim banku w USA najlepiej otworzyć konto żeby przelać pieniądze z PL? Czy taki transfer jest możliwy? Mam trochę oszczędności (powyżej 20k USD) i nie chcę, żeby leżały na polskim koncie i zjadała je inflacja.

 

 

Zainteresuj sie Global Transfer w CitiBank. Konto walutowe w Citi PL i konto w Citi US i przelewasz USD->USD bez oplat

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minutes ago, alamar said:

Możesz polecić jakieś opcje nie bankowe, o których piszesz?

Padly juz w tym watku nazwy dwoch takich serwisow: (xoom, revolut). Ja osobisicie uzywam Wise (kiedys TransferWise). To dziala tylko przy konwersji waluty (masz PLN a docelowo chcesz miec USD, albo odwrotnie). Alternatywa, jezeli juz masz USD na koncie walutowym, jest zwykly przelew. Wtedy tylko musisz znalezc najtanszy wariant pod wzgledem prowizji. @pepeaz jeden przyklad Ci podal. O amerykanski bank bym sie jednak nie przejmowal, a skupil na polskim. W USA za przelew przychodzacy w wiekszosci bankow placi sie od sztuki ($15-$20), a nie od kwoty.

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...