Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

15 hours ago, kzielu said:

Czy ktos moze sie orientuje - jeden rodzic w PL, drugi w US bez mozliwosci przyjazdu do PL - odnowienie paszportu dziecka w PL wymaga albo obecnosci obojga rodzicow, albo zgody tego nieobecnego poswiadczonej przez "urzad paszportowy, konsula albo notariusza". 

Kto jest traktowany jako notariusz w US ? Notary public to wydaje mi sie ze nie ? 

(znajomy szuka pomocy i nie mam pojecia co mu powiedziec)

Robilam tak rok temu. Tzn nie do konca to tylko nowy paszport wyrabialam. Paszport potrzebny polski prawda? Nie trzeba mi bylo zadnego apostille. Wypisalismy zgode rodzica i normalnie notary public podbil i to do tlumacza przysieglego. Wystarczylo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylismy ostatnio na gunshow. Platnosci tylko gotowka. Niektore stoiska przeprowadzaly background checks tak jak sie powinno (dokumenty, sprawdzali w komputerze itp).

Przy innym mniejszym stanowisku podsluchalam jak wygladal ich background check: Are you legally allowed to have a gun in Tennessee? Yes? Ok, here you go. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kenadams said:


To, że ograniczenie dostępu do broni rozwiąże w jakieś stopniu problem zabijania z użyciem broni to dosyć oczywiste. Powiem więcej - należy to zrobić! Bo skutki tego dostępu sa opłakane a korzyści wątpliwe. Natomiast to nie znaczy, że to jedyny czynnik. I jakoś takiej rządziły mordu nie spotyka się w innych rozwiniętych krajach, mimo ze można np. wjeżdżać samochodem w tłum (again, to moje subiektywne wrażenie, może statystyki mówią inaczej?)

Wiec tak - opieka dla ludzi z problemami w tym kraju nie istnieje, jak w zasadzie zadna inna, problem w tym ze tematu broni ruszyc sie nie da bo pewna opcja polityczna natychmiast krzyczy o "freedoms" i "shall not infringe".

  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, kzielu said:

Wiec tak - opieka dla ludzi z problemami w tym kraju nie istnieje, jak w zasadzie zadna inna, problem w tym ze tematu broni ruszyc sie nie da bo pewna opcja polityczna natychmiast krzyczy o "freedoms" i "shall not infringe".

Na gunshow na ktorym bylam 90% stanowisk mialo tony naklejek i flag MAGA ;) Zbieg okolicznosci???   Podejrzewam ze gdyby ktos cos tam powiedzial na pewno gun control to by go zlinczowali. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym problemem sa niedofinansowane szkoly na prowincji. Niestety, zeby zmienic system jesli chodzi o prawo do posiadania broni trzeba by bylo ogrrrrrromnych zmian systemowych, zaczynajac od kampanii spolecznych poprzez ograniczenia co do prawa nabycia broni na zmianie konstytucji konczac (bo od tego sie nie zacznie, umowmy sie a bez tego sie nie obejdzie).

Wedlug mnie natychmiastowym dzialaniem prewencyjnym powinno byc dofinansowanie do szkol i wprowadzenie bardzo ostrych regul jesli chodzi o bezpieczenstwo, np specjalne pancerne drzwi/okna w klasach zamykane na czas lekcji na trzy spusty, detektory metalu, ochrona. Nie miesci mi sie w glowie ze w kraju gdzie panuje taki problem nadal uzbrojony napastnik nie ma problemu z przedostaniem sie na teren szkoly. Na pewno tez szkolenia, chociaz te podejrzwam ze sie odbywaja, ja jako pracownik agencji stanowej tez takie szkolenie (active shooter) musialam odbyc. Niestety, brzmi to strasznie ale od tego nalezy wedlug mnie zaczac bo strzelaniny dzieja sie regularnie i nadal nie ma ustalonej jednolitej strategii jak sobie z nimi radzic. Strach wysylac dziecko do placowki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, andyopole said:

Przede wszytskim trzeba przestac szczuc jednych przeciwko drugim bo tym razem zdaje sie padaly jakies rasistowskie hasla. Czy to moze przy poprzedniej strzelaninie? Mozna sie pogubic. ....

nieznany jest motyw a tym przypadku, jednak spolecznosc byla latynoska (ale sprawca chociaz obywatel USA tez mial latynoskie nazwisko wiec nie upieralabym sie ze to bylo koniecznie motywem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Patipitts said:

Wedlug mnie natychmiastowym dzialaniem prewencyjnym powinno byc dofinansowanie do szkol i wprowadzenie bardzo ostrych regul jesli chodzi o bezpieczenstwo, np specjalne pancerne drzwi/okna w klasach zamykane na czas lekcji na trzy spusty, detektory metalu, ochrona. Nie miesci mi sie w glowie ze w kraju gdzie panuje taki problem nadal uzbrojony napastnik nie ma problemu z przedostaniem sie na teren szkoly. Na pewno tez szkolenia, chociaz te podejrzwam ze sie odbywaja, ja jako pracownik agencji stanowej tez takie szkolenie (active shooter) musialam odbyc. Niestety, brzmi to strasznie ale od tego nalezy wedlug mnie zaczac bo strzelaniny dzieja sie regularnie i nadal nie ma ustalonej jednolitej strategii jak sobie z nimi radzic. Strach wysylac dziecko do placowki.

Przeczytaj co Ty wypisujesz. Pancerne drzwi ? Dekektory metalu ? Ochrona ? Szkolenia z active shooter odbywaja sie regularnie, kazda ze szkol w moim rejonie ma SRO (school resource officer) ktory generalnie jest bezuzyteczny (poki co zadnemu z nich nie udalo sie powstrzymac kogokolwiek). Nauczyciele w publicznych szkolach z wlasnej kasy kupuja school supplies a do nie dawna niektore szkoly w cywilizowanych okolicach nie mialy AC, a ty chcesz detektory metalu...

Wlasnie przez takie absolutnie bezuzyteczne dyskusje (wlaczajac w to "bron nie jest problemem" co z regularnoscia szwajcarskiego zegarka pojawia sie minuty po kolejnej strzelaninie) nic sie zmienia. Sandy Hook bylo absolutnym szokiem (wyobraz sobie swojego wkrotce 5-latka postrzelonego z AR, jak chcesz zobaczyc co sie dzieje jak czlowiek zostanie postrzelony z 5.56/.223Rem to daj znac, sluze materialami) i po niecalych 10-ciu latach mamy dokladnie to samo.

Ostre reguly juz sa w tej chwili, jak widzisz w niczym nie pomagaja.

I w tej dyskusji - moim zupelnie prywatnym zdaniem - nie chodzi o interesy producentow broni - bo ta sie najlepiej sprzedaje jak na horyzoncie pojawia sie mozliwosc ograniczenia do niej dostepu (a calkowitego ograniczenia nie bedzie nigdy) - tylko o manipulacje slabiej myslacych wyborcow haslami o freedom, second ammendment i antagonizowanie ich przeciwko "woke liberals". 

Jedyna nadzieje na jakas normalnosc w tym kraju jest taka ze wiekszosc boomerow w koncu umrze.

Sorry za rant.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, kzielu said:

Przeczytaj co Ty wypisujesz. Pancerne drzwi ? Dekektory metalu ? Ochrona ? Szkolenia z active shooter odbywaja sie regularnie, kazda ze szkol w moim rejonie ma SRO (school resource officer) ktory generalnie jest bezuzyteczny (poki co zadnemu z nich nie udalo sie powstrzymac kogokolwiek). Nauczyciele w publicznych szkolach z wlasnej kasy kupuja school supplies a do nie dawna niektore szkoly w cywilizowanych okolicach nie mialy AC, a ty chcesz detektory metalu...

Wlasnie przez takie absolutnie bezuzyteczne dyskusje (wlaczajac w to "bron nie jest problemem" co z regularnoscia szwajcarskiego zegarka pojawia sie minuty po kolejnej strzelaninie) nic sie zmienia. Sandy Hook bylo absolutnym szokiem (wyobraz sobie swojego wkrotce 5-latka postrzelonego z AR, jak chcesz zobaczyc co sie dzieje jak czlowiek zostanie postrzelony z 5.56/.223Rem to daj znac, sluze materialami) i po niecalych 10-ciu latach mamy dokladnie to samo.

Ostre reguly juz sa w tej chwili, jak widzisz w niczym nie pomagaja.

I w tej dyskusji - moim zupelnie prywatnym zdaniem - nie chodzi o interesy producentow broni - bo ta sie najlepiej sprzedaje jak na horyzoncie pojawia sie mozliwosc ograniczenia do niej dostepu (a calkowitego ograniczenia nie bedzie nigdy) - tylko o manipulacje slabiej myslacych wyborcow haslami o freedom, second ammendment i antagonizowanie ich przeciwko "woke liberals". 

Jedyna nadzieje na jakas normalnosc w tym kraju jest taka ze wiekszosc boomerow w koncu umrze.

Sorry za rant.

Ale @kzielupienisz sie do kazdego kto ma inny poglad od ciebie, a nie widzisz ze jakby to co mowisz sie dalo tak latwo zrobic to juz dawno by bylo zrobione. Powtorzyles w sumie to samo co ja- szkoly sa niedofinansowane, a juz zwlaszcza te na prowincji. I TO JEST PROBLEM. I tak- chcialabym pancernych drzwi i detektory metalu w szkolach, mysle ze to jest predzej do zrealizowania niz zakaz broni, choc obie te rzeczy sa ekstremalnie trudne do wykonania. Czy ja napisalam gdzies ze "TO NIE BRON JEST PROBLEMEM?" Nie wazne jak bardzo jestes przeciw temu prawu ono tak szybko nie zmieni sie, nie ma takiej opcji, jak to by sie niby mialo odbyc skoro w co drugim amerykanskim domu jest bron? I zeby  nie bylo, ja tez jestem przeciw, absolutnie nie bronie Amerykanow ale za przeproszeniem gowno to znaczy czy ja jestem za czy przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minutes ago, Patipitts said:

I tak- chcialabym pancernych drzwi i detektory metalu w szkolach

A ja nie. Nie chce zeby moje dzieci uczyly sie w wiezieniach -- bo to opisujesz. Dzieki bogu nie mam juz dzieci w szkole (wam wszystkim wspolczuje) chociaz bardzo sie obawiam o przyszlosc moich (doroslych juz.) Widze jak nie stac ich na domy mimo swietnych wyzszych studiow. Widze co sie dzieje z klimatem i kto/jak na to reaguje. W przyszlosci beda krwawe walki o civil rights - o aborcje, potem contraceptives, potem gay marraige. Poddalam sie zupelnie jezeli chodzi o polityke tego kraju. No i oczywiscie swiadomie oczekuje nastepne masowe mordy dzieci, pieszych, widowni na koncertach, ludzi w kosciolach.. That's how America rolls. And it's OK with that.

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...