Skocz do zawartości

Ewaluacja Polskiego Dyplomu


Nigella

Rekomendowane odpowiedzi

Nigella, sorki, ze sie tak podpielam pod ten temat. Ale moze dzieki temu wpadniesz tez na jakis ciekawy pomysl ;)

Nie ma sprawy ;) Co do wczesniejszego pytania czy nie wystarczy tlumaczenie polskiego dyplomu... otoz wystarczylo, gdy mnie przyjmowali cztery lata temu, wtedy nie bylo mowy o zadnym transkrypcie, tylko tlumaczenia dyplomow potwierdzone notarialnie, ale... Co iles lat moja firma przechodzi wewnetrzna ewaluacje i zasady sie zmieniaja, nie ja jedyna jestem w sytuacji, gdzie nagle trzeba donosic dodatkowe papiery, certyfikaty, itd.

Nie jest mi to na reke, ale mysle sobie, ze gdybym miala szukac pracy gdzie indziej to jest duze prawdopodobienstwo, ze taki transkrypt bedzie mi potrzebny, wiec staram sie na to patrzec pozytywnie. Co mnie martwi to konsekwencje jesli nagle sie okaze, ze w Ameryce to ja mam Bachelor's - a moja obawa wynika z tego, ze studiowalam zaocznie (trzy lata licencjat, dwa mgr plus rok na podyplomowych) wiec tych polskich kredytow moze byc za malo. Glownie martwie sie o to, czy moje zarobki nagle sie nie zmniejsza, gdy sie okaze ze moj mgr nie zostal uznany ;)

jo_ld - wielkie dzieki, jutro bede dzwonic na uczelnie i na pewno opisze czego udalo mi sie dowiedziec. Studia konczylam pare lat temu wiec mam nadzieje, ze to nie opozni sprawy, wlasnie to, ze musze wyciagnac cokolwiek z Polski najbardziej mnie stresuje, bo z dziekanatami nigdy nie mialam dobrych doswiadczen ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ja bym troche walczyla o ta magisterke... mozesz wytlumaczyc komus w HR, ze w przeciwienstwie do USA, w Polsce studiuje sie przedmiot dyplomowy od razu (ze nie ma general education requirements) pokazac 90 min. vs. 60, wymaganie na prace magisterska, bronienie jej, itp?

Ale tez, w wielu firmach, prosza o "college degree or equivalent work experience" wiec to tez moze wystarczyc. Nie martw sie na zapas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym troche walczyla o ta magisterke... mozesz wytlumaczyc komus w HR, ze w przeciwienstwie do USA, w Polsce studiuje sie przedmiot dyplomowy od razu (ze nie ma general education requirements) pokazac 90 min. vs. 60, wymaganie na prace magisterska, bronienie jej, itp?

Niestety HR to tylko organ wykonawczy tej ewaluacji, w styczniu mamy zewnetrzna kontrole, ktora bedzie decydowac czy nasza instytucja otrzyma reakredytacje... dlatego trwa obecnie skrupulatna kontrola wszystkich i wszystkiego ;) Jak mnie przyjmowali HR nie mialo problemu z przetlumaczonymi dyplomami bez transkryptu, ale teraz sytuacja jest inna. Jest to w sumie niefajne, bo mogli o tym pomyslec jak mnie przyjmowali, taka kontrola odbywa sie co 10 lat wiec nie jest to jakies zaskoczenie. Ale nic to, przynajmniej bede miala ten transkrypt i spokojny sen, a na reszte nie mam wplywu.

Dzisiaj dzwonilam na moja uczelnie (Uniwersytet Wroclawski) i oto, czego sie dowiedzialam. Przede wszystkim bylam bardzo zaskoczona kompetencja i checia pomocy ze strony obu osob, z ktorymi rozmawialam. Spodziewalam sie schodow, a wyciagnieto do mnie reke na wszelkie mozliwe sposoby. Otoz tak: gdy konczy sie studia ma sie 30 dni na zlozenie wniosku o wydanie karty przebiegu studiow. Jak konczylam studia to o tym nie wiedzialam, zreszta nie mialam bladego pojecia, ze skoncze w USA, wiec taka karta nie byla mi wtedy potrzebna. Kolejny problem - konczylam studia wieeele lat temu, wiec moja dokumentacja jest gdzies gleboko w archiwach uczelni. Pan z archiwum, z ktorym rozmawialam, wiedzial dokladnie o co chodzi z transkryptem i nawet to, ze amerykanskie firmy chca, zeby uczelnia przeslala im koperte z dokumentami bezposrednio. Co musze zrobic w mojej sytuacji:

- wyslac do archiwum mailowy wniosek o wydanie karty przebiegu studiow (koszt 50 zl za studia piecioletnie, 100 zl za 3 + 2) - musi to byc dokument z moim podpisem, czyli np. zeskanowany wydruk zachowany jako .pdf

- w mailu musze wpisac osobe, ktora upowazniam do odebrania karty, bo nie moge tego zrobic osobiscie

- ta osoba musi zaniesc karte do tlumacza przysieglego, bo uczelnia nie wydaje kart w jezyku angielskim

- przetlumaczona karte trzeba odniesc na uczelnie i wtedy uczelnia wysyla ja do USA (z podpisem rektora, pieczecia, itd.)

Generalnie jest z tym troche zachodu, wedlug pana z archiwum moze to potrwac nawet cztery tygodnie, ale moj deadline jest w styczniu wiec jak dla mnie idealnie. Zreszta i tak myslalam, ze to potrwa miesiace, wiec cztery tygodnie to jest nic :)

ilon - przepraszam za ignorancje, ale co to sa ects-y?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigella, fajnie ze Ci pomogli i sie cos dowiedzialas. Mi napisali, ze mi nawet polskiego dodatkowego suplementu nie wydadza, bo wedlug obowiazujacych zasad wydaje sie tylko jeden suplement do dyplomu. Nie znalazlam poki co takiego punktu w regulaminie, wiec poprosilam zeby podeslali linka, to chetnie poczytam. Pewnie sie wkurza jeszcze bardziej ale coz, bywa. A ects to tak jak punkty kredytowe czy cos. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda minelo juz 6 lat odkad to zalatwialem ale opisze moja sytuacje. AWF w Warszawie powiedzial ze nie wysla nic nigdzie wiec moj tata poszedl z angielskim transkryptem (poprosilem o angielski w dziekanacie - koszt wtedy to 50 zl) do dziekanatu, przy nich wlozyl to do koperty zakleil oni podsteplowali na laczeniu i sam wyslal to do WES. Stamtad dostalem cala ewaluacje z iloscia godzin przeliczonych na kredytu i wyszlo ze ilosc kredytow wystarczyla fo otrzymania Master's degree. Wiec chyba system bolonski czy stary ktorym ja jeszcze konczylem studia (4,5 roku) nie ma tu nic do rzeczy. Po przeliczeniu musisz miec wystarczajaca ilosc credit hours.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda minelo juz 6 lat odkad to zalatwialem ale opisze moja sytuacje. AWF w Warszawie powiedzial ze nie wysla nic nigdzie wiec moj tata poszedl z angielskim transkryptem (poprosilem o angielski w dziekanacie - koszt wtedy to 50 zl) do dziekanatu, przy nich wlozyl to do koperty zakleil oni podsteplowali na laczeniu i sam wyslal to do WES. Stamtad dostalem cala ewaluacje z iloscia godzin przeliczonych na kredytu i wyszlo ze ilosc kredytow wystarczyla fo otrzymania Master's degree. Wiec chyba system bolonski czy stary ktorym ja jeszcze konczylem studia (4,5 roku) nie ma tu nic do rzeczy. Po przeliczeniu musisz miec wystarczajaca ilosc credit hours.

Miałam dokładnie tak samo. Też zaliczyli mi magistra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Ewaluację dyplomu pomogła mi przeprowadzić Anna Frontczak z Chicago, Specjalista d/s Edukacji w USA. Zrobiła tłumaczenia notarialne wyciągów z indeksu i suplementu do dyplomu, oraz nadzorowała proces ewaluacji w World Education Services z Nowego Jorku (WES), największej tego typu instytucji w US. Moje studia licencjackie z Polski zostały uznane na poziomie Bachelor Degree (łącznie 4,5 roku tego samego kierunku na dwóch uniwersytetach, zmieniłem studia magisterskie na licencjackie, zmieniłem uczelnię, nadrobiłem różnice programowe i zakończyłem wszystko na poziomie licencjatu. Teraz mogę kontynuować edukację bezpośrednio na studiach Masters w USA na wszystkich uniwersytetach i collegach w USA, a moje wykształcenie z Polski jest honorowane przez wszystkie cywilne urzedy federalne i stanowe, oraz służby mundurowe i specjalne jak np. FBI lub CIA. Szczerze polecam.

http://www.naukawusa.com/ :)

P.S. Dodam, że tą ewaluację w WES przeprowadzono na potrzeby rekrutacji do służby zawodowej w US Army. Robisz to raz na całe życie i masz z głowy. Lepiej żeby się za to zabrał ktoś, kto ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Anna przeprowadziła ewaluację w ok. 5 tygodni (robi tłumaczenia suplementu, które są potem użyte przez WES). Przysyłają ci pakiet z certyfikatem do domu. Certyfikat jest jednocześnie oficjalnym tłumaczeniem z WES i jest ważny tylko z oryginalnymi suplementami lub odpisami z indeksu z Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...