Skocz do zawartości

Specyfika Amerykańskiego życia/urządzeń-proszę o wytłumaczenie


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.Jaki status mają popularne marki odzieżowe w USA.Bo odnoszę wrażenie,że to co w Polsce a nawet w Europie uchodzi za markowe ciuchy premium dla Amerykanina jest zwykłymi gaciami.

Jeansy Lee,Wrangler czy Levi's to w Polsce drogie,markowe spodnie na które większości nie stać.U nas kosztują 80-100 dolarów,tymczasem w Stanach są po 25-30.Tam też te marki uchodzą za drogie i wyjątkowo porządne czy raczej za przeciętne i pospolite?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2023 o 15:02, katlia napisał:

LOL. Myslalam ze bylam dobra uzywajac 5. 

Zwróć uwagę że sprzęgła używa tylko przy ruszaniu, potem zmienia biegi bez sprzęgła. 

Nie chwaląc się, też tak potrafię. Zaczynałem karierę gdy skrzynię biegów nie były synchronizowane. 

 

Prawko kat. C robiłem na czymś takim:

 

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiają mnie takie kwestie:

1. prawie w każdym filmie widać, że amerykańskie okna nie uchylają się tylko mają część, która przesuwa się w górę i na dół. Nie wygląda to na szczelne rozwiązanie, ani jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza ani energochłonność. Czy rzeczywiście Amerykanom wszystko jedno, byle tylko mucha albo ptak nie wleciał do domu?

2. Wtyczki elektryczne amerykańskich urządzeń to tylko dwie blaszki. Wygląda to bardzo leciwie i aż dziw bierze że to się trzyma w gniazdku. W porównaniu do europejskich wtyczek wygląda to dużo gorzej. Jak to wygląda w praktyce?

3. Ostatnio natknąłem się na głosowanie uchwały HB 3018 w stanowym parlamencie stanu Zachodnia Wirginia. Z tego co przeczytałem w treści to demokraci chcieli wprowadzić zmianę do stanowego prawa. Dotychczasowe prawo nie definiowało dolnej granicy wieku zawarcia małżeństwa, co też dopuszczało małżeństwa z dziećmi. Demokraci chcieli wprowadzić twardą granicę 18 lat. Gry przyszło do głosowania republikanie odrzucili proponowane przez demokratów zmiany i przez to małżeństwa z dziećmi są dalej dozwolone w Zachodniej Wirginii. Czy dobrze przeczytałem i to prawda? https://www.wvlegislature.gov/Bill_Status/bills_history.cfm?INPUT=3018&year=2023&sessiontype=RS 

https://wvmetronews.com/2023/03/08/senate-committee-votes-down-bill-restricting-underage-marriages-in-west-virginia/

Edytowane przez Tirowiec1312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tirowiec1312 w moim (podkreslam) doswiadczeniu wiele Amerykanskich domow budowane jest "na szybko". W mojej okolicy cale dzielnice z dziesiatkami domow powstaja w kilka miesiecy. Co oczywiscie w wielu przypadkach oznacza ze jakosc i wykonczenie domow jest... dosc marne. Wiele domow na raczej podstawowe modele okien. Oprocz opcji gora-dol, mozna je tez otworzyc pod katem. W wielu domach okna sa tez wyposazone w siatki, take mozna otworzyc okno a siatka chroni przed robakami  :) Nie bardzo rozumiem jak maja sie okna do zanieczyszczenia powietrza. Chyba ze tyle ze podczas letnich, goracych dni ludzie okien nie otwieraja, tylko chlodza sie klimatyzacja. Co raczej nie jest dobre dla srodowiska. 

2. Nigdy nie mialam problemow z gniazdkami. Zazwyczaj sa to dwie blaszki o dodatkowa "dziura" take wszystko sie trzyma. :)

3. Nie jest tajemnica ze wielu Republikanow preferuje w "mlodych" kobietach i "tradycyjnych" rolach kobiet w rodzinie (im mlodsze tym wiecej moga rodzic dzieci hehehe / sarkazm). Zachowam te opinie dla siebie, ale zgadza sie, jest to teraz dosc goracy temat w mediach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ W tej chwili wiekszosc stanowia odsuwane w bok, sa tansze. Okna wspolczesnej produkcji sa ciche, szczelne i w porownaniu do europejskich duzo lzejsze. Gdy kilka late temu kuilem dom jedna z oierwszych inwestycji byla wymiana okien. Aluminiowe jednoszybowe wymienilem na PCV dwuwarstwowe, roznica w rachunkach za gaz byla widoczna.

2/ Rzeczywiscie nie jest to najlepsze na swiecie rozwiazanie ale dziala. Teraz wymiana takiego sysyemu musialaby objac cala Ameryke, zbyt kosztowne.

3/ Kolega przed laty, szczesliwie i beznadziejnie zakochany lecial ze swoja dziewczyna wziac slub gdzies tam na poludnie gdzie wlasnie byla nizsza granica wieku dopuszczajaca zawieranie malzenstw. Sa razem do dzis, maja juz dorose dzieci. Coz w tym dziwnego. Poza tym, jaki procent ludzi dzis bierze slub? Takze w Polsce.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, andyopole said:

3/ Kolega przed laty, szczesliwie i beznadziejnie zakochany lecial ze swoja dziewczyna wziac slub gdzies tam na poludnie gdzie wlasnie byla nizsza granica wieku dopuszczajaca zawieranie malzenstw. Sa razem do dzis, maja juz dorose dzieci. Coz w tym dziwnego. Poza tym, jaki procent ludzi dzis bierze slub? Takze w Polsce.

Szczesliwie i beznadziejnie zakochany 16-latek bioracy slub z 16-latka jest jednak zupelnie czyms innym niz "szczesliwie i beznadziejnie zakochany" 50-latek bioracy slub z 12-latka, bo rodzice tej drugiej wyrazili zgode. No i trick polega na tym, ze w WV statutory rape ma marital exemption...

  • Like 1
  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Xarthisius napisał:

Szczesliwie i beznadziejnie zakochany 16-latek bioracy slub z 16-latka jest jednak zupelnie czyms innym niz "szczesliwie i beznadziejnie zakochany" 50-latek bioracy slub z 12-latka, bo rodzice tej drugiej wyrazili zgode. No i trick polega na tym, ze w WV statutory rape ma marital exemption...

To juz patologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Roelka v.2 said:

Nie bardzo rozumiem jak maja sie okna do zanieczyszczenia powietrza

Mam na myśli sytuację jaka często się ostatnio powtarza, czyli np. pożar lasów z którego dym przesuwa się potem nad prawie całym krajem, albo sytuacja jak ostatnio z wykolejonym pociągiem i palącym się rakotwórczym chlorkiem winylu. Wtedy szczelne okna to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...