Skocz do zawartości

Prezydent Donald Trump - wydarzenia


ilya_

Rekomendowane odpowiedzi

@rzecze1 Musze powiediec ze Pieknie piszesz o polityce Reagana w aspekcie polittyki Europy Zachodniej zwlascza Margaret Thatcher. Jednak studiujac czysto spoleczny aspekt zapomniales o bardzo waznym makroekonomicznym aspekcie jakim bylo w 1986 roku opodatkowanie tamejszej szarej strefy. Przypomne tutaj, ze wtedy wlasnie uregulowano status sporej rzeszy nieleganych imigrantow. Drugą bardzo istotną sprawą jest to, że pobudenie Klasy Średniej prez poczynania Reagana ( a w rzeczywistosci ekonomiste Artura Laffera) bylo zabepieczenie przez niedroga sile robocza (przytocona juz przeze mnie amnestia 1986 rok) prawidlowego rozwoju sektora sredniego amerykanskiej gospodarki oraz jednoczesna ochrona przed inflacja, ktora ruszyla nieuchronnie grubo po roku 1990.

Jesli Donald Trump przy reformie podatkoowej jaka zafundowal spoleczenstwwu amerykanskiemu, nie bedie-delikatnie mowiac-bardiej prychylny nielegalnym imigrantom doprowadzi do wzrostu inflaacji a konsekwencja tego bedzie jeszcze wieksza deprecjacja dolara (juz teraz frank szwajcarski i euro na to wskazuja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, karusek napisał:

@rzecze1 Musze powiediec ze Pieknie piszesz o polityce Reagana w aspekcie polittyki Europy Zachodniej zwlascza Margaret Thatcher. Jednak studiujac czysto spoleczny aspekt zapomniales o bardzo waznym makroekonomicznym aspekcie jakim bylo w 1986 roku opodatkowanie tamejszej szarej strefy. Przypomne tutaj, ze wtedy wlasnie uregulowano status sporej rzeszy nieleganych imigrantow. Drugą bardzo istotną sprawą jest to, że pobudenie Klasy Średniej prez poczynania Reagana ( a w rzeczywistosci ekonomiste Artura Laffera) bylo zabepieczenie przez niedroga sile robocza (przytocona juz przeze mnie amnestia 1986 rok) prawidlowego rozwoju sektora sredniego amerykanskiej gospodarki oraz jednoczesna ochrona przed inflacja, ktora ruszyla nieuchronnie grubo po roku 1990.

Jesli Donald Trump przy reformie podatkoowej jaka zafundowal spoleczenstwwu amerykanskiemu, nie bedie-delikatnie mowiac-bardiej prychylny nielegalnym imigrantom doprowadzi do wzrostu inflaacji a konsekwencja tego bedzie jeszcze wieksza deprecjacja dolara (juz teraz frank szwajcarski i euro na to wskazuja).

chciale napisac powyzej: "Drugą bardzo istotną sprawą jest to, że pobudenie Klasy Średniej prez poczynania Reagana ( a w rzeczywistosci ekonomiste Artura Laffera) bylo zabepieczenie przez niedroga sile robocza (przytocona juz przeze mnie amnestia 1986 rok) prawidlowego rozwoju sektora sredniego amerykanskiej gospodarki oraz jednoczesna ochrona przed spadkiem sily nabywczej dolara, ktory ruszyl nieuchronnie grubo po roku 1990 roku."

blad jest wynikiem jednoczesnego obserwowania ciekawych w PL wydaren.

Edytowane przez karusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, katlia napisał:

Jak to przestalo dzialac? Tak z siebie? A moze nie przestalo dzialac ale zaczelo byc niedofinansowane? Greed is good, jak to sie mowilo... po co dzielic sie bogactwem z the great unwashed?

Oczywiscie, ze nie samo z siebie. Zeby zacytowac klasyka, problem z socjalem jest jeden i ten sam - predzej czy pozniej koncza Ci sie czyjes pieniadze. Opodatkowanie najbogatszych temu nie zaradzi, powiem wiedzej - nawet wieksze opodatkowanie WSZYSTKICH sytuacji juz nie uratuje.

Powszechnie sie dzis mowi, ze obecne pokolenie zyje gorzej niz ich rodzice, a nastepne bedzie zylo jeszcze gorzej. I najpewniej jest to prawda. Ale odpowiedz na pytanie dlaczego tak jest, jest duzo bardziej skomplikowania niz partyjna linia nam wskazuje. Powiem jak to widze ja.

Mialem kolezanke, ktora zawsze mowila - "Chcesz stracic wiare? Idz na studia na KUL." Zeby ja sparafrazowac powiem - chcesz zostac wolnorynkowcem? Idz do pracy do socjalnego molocha. Mam to "szczescie", ze pracuje w korporacji ktora co prawda jest cieniem tego czym byla przed epoka Thatcher, ale jednak w porownaniu z tym co jest na rynku oferte dla pracownikow ma niesamowita - 6 miesieczne pelnoplatne chorobowe, zwiazki zawodowe bez ktorych zadnej wiekszej decyzji podjac nie mozna, 9 miesieczny platny urlop macierzynski (co w porownaniu z chorobowym - bo ciaza to tutaj najwyrazniej choroba - daje spokojnie 15 miesiecy), zalosny system dyscyplinarny, nie istniejacy system monitoringu i oceny pracownikow. Wlasciwie jak w pracy nie pijesz i nie kradniesz, to jestes nieusuwalny.  

Firma dziala na zasadzie franczyzny i jest dotowana przez szkocki rzad milionami funtow rocznie. Jednoczesnie przynosi jeszcze wiecej milionow strat. Jaki to ma wply na wewnetrzna sytuacje? Zaden! :) Impreza toczy sie jakby Titanic nigdy nie mial uderzyc w gore lodowa. Treningi, szkolenia, hotele, posilki, taksowki, podwojnie platne nadgodziny, wakacje, darmowa opieka zdrowotna (ponad to co oferuje NHS), itp, itd, podatnicy placa, a i jeszcze niektorzy, sorry, ale - idioci - nalegaja na 100 procentowa nacjonalizacje.... Jak ich czasem slucham w wiadomosciach to nie wiem czy pukac sie w czolo czy chlodzic szampana... 

Ale wracajac, najlepsze jest jedno - o ile Polacy ktorzy sie tu przewineli sa w szoku (pamietam jeden starszy mi powiedzial, ze w PRL-u pracowal 20 lat ale prawdziwa komune zobaczyl dopiero tutaj), to lokalni narzekaja, ze jest zle, a dobrze to bylo wczesniej, zanim Ci okropni konserwatysci dorwali sie do wladzy... Glowa Mala, jesli ten rozpusta babilonska ktory sie tu odgrywa w 2017 roku jest "niczym", no to ja sie pytam - co bylo w 1977 ??? 

Grosza bym nie zainwestowal w mojego pracodawce, to jest studnia bez dna, i wiem, ze predzej czy pozniej takze ta impreza sie skonczy. A i niestety jak na studiach teoretycznie zwiazki zawodowe wydawaly sie mi ok, to dzis po praktycznych doswiadczeniach zyciowych nawet to co pozostalo po brutalnych reformach Ronnie i Maggie rozgonil bym na cztery wiatry.

System socjalny zostal zapoczatkowany niewiele ponad 100 lat temu, i glownie w odpowiedzi na zagrozenie rewolucyjne i krecia robote bolszewikow. Zabierane ludziom pieniadze byly wtedy minimalne, a wiekszosc i tak nie dozywala emerytury. Dzis, przy obecnej dlugosci zycia i zmianach demograficznych do tego ewenementu w historii jakim bylo panstwo opiekuncze na Zachodzie w pierwszych dekadach po II wojnie swiatowej powrotu po prostu juz nie ma. 

Otwarta kwestia pozostaje co zrobic z ludzmi ktorzy sa leniwi, sa kombinatorami, lub z roznych wzgledow zyciowych nie daja sobie rady. Moze nie jest to 47 procent jak w swoim czasie powiedzial Mitt Romney, ale wcale nie malo. Obecnie zagospodarowani zostali przez populistow, w USA przez Trumpa, ktory diagnozy stawia czesto dobre, nie bez powodu tradycyjna baza Demokratow z Rust Belt dala mu zwyciestwo, ale majac swoje slabosci i bedac faktycznie cialem obcym w partii ktora zdecydowal sie "porwac", szanse na sukces ma male.

Co zas bedzie po Trumpie i roznych populistach, czas pokaze, ale optymista raczej tu nie jestem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rzecze1 napisał:

Oczywiscie, ze nie samo z siebie. Zeby zacytowac klasyka, problem z socjalem jest jeden i ten sam - predzej czy pozniej koncza Ci sie czyjes pieniadze

Pieniadze sie tylko skoncza jezeli nie ma kto placic podatkow albo placa za malo. I to sie stalo. Zobacz ile korporacje placa dzisiaj w porownaniu do lat 60-70tych. Firmy i miliarderzy placa grosze w porownaniu do zarobkow. Ludzie ktorzy kieruja sie tymi korporacjami sa multimilionerzy ktorzy tez placa mniej. To dlatego pieniadze sie skonczyly: bo GE i panowie Koch chca tax cuts i ktos musi za nie zaplacic, wiec obcinaja socjal ktory i tak jest komincznie maly. W USA teraz jest najwiekrza przepasc spoleczna ze wszystkich krajow pierwszego swiata. Sorry, to sie robi bananowa republika. Ja mieszkam w stanie gdzie szkoly w wielu rejonach sa za biedne zeby byly otwarte 5 dni w tygodniu. Dzieciaki sa w szkole 4 dni tygodniowo. Dlaczego? Bo nie ma pieniedzy zeby placic nauczycielom za pelen etat i dofinansowac ich ubezpieczenie medyczne. Wiec zatrudniaja nauczycieli tylko part time, placa im grosze, nie oferuja ani ubezpieczenia ani jakiejkolwiek emerytury. Mowimy o stanie z jedna z mocniejszych gospodarek w USA. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie nauczycieli i szkol - ja mam znajoma (dosc daleka) ktora pracuje w jednej z lokalnej podstawowek - od jakis 12 lat. Szkola nie ma AC (a tu zdarzaja sie dni powyzej 100F) a jej synowi kupilem Fifa'18 na PS3 (ktore dostal od szwagra) bo matke bylo tylko stac na '17 z drugiej reki. American dream...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kzielu napisał:

Odnosnie nauczycieli i szkol - ja mam znajoma (dosc daleka) ktora pracuje w jednej z lokalnej podstawowek -

Tu sie mowi na nauczycieli "20-20"... Zatrudniasz 20-sto latkow, placisz im 20K/rok, pracuja 20 godzin dziennie, i rzucaja prace 20 miesiecy pozniej. No wiec zatrudniasz nastepna grupe 20-20... i tak dalej. A potem Amerykanie sie dziwia ze tak slabo amerykanska mlodziesz wypada na testach miedzynarodowych. Tia... ciekawe dlaczego:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, katlia said:

Tu sie mowi na nauczycieli "20-20"... Zatrudniasz 20-sto latkow, placisz im 20K/rok, pracuja 20 godzin dziennie, i rzucaja prace 20 miesiecy pozniej. No wiec zatrudniasz nastepna grupe 20-20... i tak dalej. A potem Amerykanie sie dziwia ze tak slabo amerykanska mlodziesz wypada na testach miedzynarodowych. Tia... ciekawe dlaczego:unsure:

Mowisz o szkolach publicznych nieplatnych, czy w platnych jest taki sam niski poziom nauczania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...