Skocz do zawartości

Podróż marzeń


Loq

Rekomendowane odpowiedzi

CZEŚĆ

Podróż do USA zawsze był moim marzeniem, a marzenia trzeba zamieniać w plany i następnie je realizować. 

Wraz z moją drugą połówką mamy więc sztywny plan - wyjazd do USA na 3 miesiące w maju 2021. 

Założenia są następujące:

  • start w Nowym Jorku, meta w LA lub San Franciso,
  • budżetowe noclegi (campingi, couchsurfing, itp.)
  • raczej Walmart niż restauracje,
  • raczej parki narodowe niż miasta,
  • podróżowanie drogą lądową.

Zakładam ten wątek już dzisiaj, dając sobie dużo czasu na zaplanowanie wszystkiego w szczegółach i liczę na Waszą pomoc!

Mam wiele pytań, które chciałbym rozwinąć w tym wątku. Zacznijmy od:

  • Jakim budżetem powinniśmy dysponować?
  • Jaki jest najtańszy sposób podróżowania? Wypożyczenie auta czy kupno jakiegoś złomka na miejscu? A może pociągi? A może autobusy?

Pozostałe pytania na pewno jeszcze się urodzą. 

Zapraszam wszystkich do włączenia się do dyskusji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Jak kupisz bilety odpowiednio wcześnie to najtaniej wyjdzie autobusem, ale ze względu na ograniczenia w kwestii dojazdu gdziekolwiek ja wolałabym samochód. Szczerze mówiąc nigdy nie wypożyczałam samochodu na 3 miesiące, więc nie mam pojęcia ile by to kosztowało. Pociąg jest najbardziej komfortowy bo i przespać się wygodnie w nim można zarazem podróżując, ale pociągi w USA tanie nie są a sieć kolejowa nie jest imponująca.

Odnośnie restauracji - w USA jest sporo b. tanich miejsc do jedzenia, na samym Walmarcie szkoda jechać ;) 

Powiedz co konkretnie chcecie zobaczyć, od razu będzie jakieś pojęcie co ile będzie kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, KrysiaK napisał:

Jezeli ktos planuje podroz na 3 miesiace, to dobrym rozwiazaniem jest wynajecie malego RV(camper).

To też nie będzie tanio. Poza tym, nie wszędzie można RV wjechać a byle gdzie nocować też nie wolno. Dedykowane RV Parks też nie są tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RV to na 100% nie na budżetowy wyjazd na 3 miesiące. Z ciekawości wszedłem na "cruise america" ile by taki rv na 90 dni kosztował. Koszt wynajmu najmniejszego RV (3 osoby) to $11.5k + koszt za przejechane mile $0.35 za każdą milę. Czyli objazd po USA z 15 tys mil wyniósłby dodatkowe ponad $5k - myślę, że nie o taki budżet nasz OP się rozptywał. Wynajem auta można szacować dobre kilka razy taniej. Aczkolwiek wynajem na 3 miesiące trzeba indywidualnie z wypożyczalniami negocjować. Chyba standardowo ponad 30 dni nie wypożyczają. Małe auta (w zależności od lokalizacji i terminu) można znaleźć już za 150-200 dolarów za tydzień (bardzo często z nieograniczonym kilometrażem). Tak więc 13 tygodni zamknęłoby się w 2-2.5k. Doświadczeń z "kupowaniem złomka" i sprzedażą na koniec nie mam. Co jakiś czas na forum pojawiają się takie pytania. Aczkolwiek chyba nikt o ile zrealizował taki plan to nie pochwalił się na forum jak to się skończyło. To jest cała masa trudnych logistycznie operacji związanych z zarejestrowaniem, zakupem ubezpieczenia, wyrejestrowaniem itp. Ja bym się skłaniał ku wynajmowi auta i samodzielnej jeździe przez USA. Do wielu miejsc w USA nie dojedziesz inaczej. Szczególnie jeśli chodzi o parki narodowe.

Z żywnością to trudno się wypowiadać ile skonsumujecie. Teoretycznie możesz kupić 5-7 funtów bananów i na cały dzień ci to starczy - czyli kosztować Ciebie to będzie 2-5 dolarów na cały dzień ale długo tak nie wytrzymasz. Żywienie się samemu będzie tańsze niż korzystanie z restauracji.

Spanie pod namiotem jest bardzo opłacalne a w wielu parkach narodowych jest to najlepsza forma zwiedzania, bo zostajesz na noc w parku i nie tracisz dodatkowych godzin na wjazd i wyjazd. Namiot możesz kupić na miejscu w USA. Najtańsze dwójki to od około kilkudziesięciu dolarów. Dodatkowo kupisz materac dmuchany i zapotrzysz się w pompkę podłączaną pod zapalniczkę to powinieneś po zainwestowaniu 100-120 dolarów być przygotowany na 3 miesiące. Koszt na polu namiotowym waha się od 12 do 35 dolarów od namiotu. Spanie w namiocie poza polami jest generalnie zabronione i może spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Na polach namiotowych można rozpalać ogniska - koszt drzewa to około 3-5 dolarów poza parkami lub 5-10 dolarów w parku. Palenisko pod ognisko jest przeważnie wyposażene w ruszta do grilla. Do tego warto zakupić kuchenkę gazową na specjalne kartusze w formie jakby dezodorantów. Zwiększa to komfort szczególnie grzania wody na kawę / herbatę. Kuchenka taka to około 30 dolcy inwestycji a kartusz to chyba 3-5 dolarów - jak się oszczędnie gospodarzy to starczy na parę dni.

Koniecznie do budżetu wyjazdowego musisz wliczyć ubezpieczenie medyczne - przy 90 dniach i adekwatnej sumie ubezpieczenia to też może być istotna pozycja budżetu - aczkolwiek jest to absolutne MUST.

Fajnie się generalnie planuje takie podróże życia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem wcześniej stronki wypożyczalni i spodziewałem się kwoty około 4k$. 2,5k$ brzmi lepiej niż 4k i zdecydowanie lepiej niż 11,5k$ za campera.

Pytania, która wypożyczalnia jest najtańsza?

Nie planujemy pobytu dłuższego niż 3 miesiące, ponieważ podobno polskie prawo jazdy nie będzie ważne dłużej niż po 90 dniach od wjazdu do USA. Czy ktoś może potwierdzić to info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz samemu przeprowadzić konkurs ofert w zadanym terminie. Cena zależy od lokalizacji wynajmu i terminu i ewentualnie lokalnych promocji. Poza tym nie wszystkie wynajmą na 90 dni. Prawo jazdy polskie jest ważne - podobno przy bardziej upierdliwym policjancie trzeba mieć międzynarodowe, ale nie znam sytuacji gdzie ktokolwiek żądał międzynarodowego prawa jazdy. Aczkolwiek z drugiej strony wyrobienie kosztuje grosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Loq napisał:

Nie planujemy pobytu dłuższego niż 3 miesiące, ponieważ podobno polskie prawo jazdy nie będzie ważne dłużej niż po 90 dniach od wjazdu do USA. Czy ktoś może potwierdzić to info?

To zależy od stanu. W niektórych jest ważne 6 miesięcy, w niektórych aż rok. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Loq napisał:

Przeglądałem wcześniej stronki wypożyczalni i spodziewałem się kwoty około 4k$. 2,5k$ brzmi lepiej niż 4k i zdecydowanie lepiej niż 11,5k$ za campera.

Pytania, która wypożyczalnia jest najtańsza?

Nie planujemy pobytu dłuższego niż 3 miesiące, ponieważ podobno polskie prawo jazdy nie będzie ważne dłużej niż po 90 dniach od wjazdu do USA. Czy ktoś może potwierdzić to info?

Nie moze bo kazdy stan ma inne przepisy w tej kwestii. Generalnie prawo jazdy specjalnie zwykle policji nie interesuje - bardziej bym sie martwil czy wypozyczalnia Ci samochod da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...